GeriKadın Sağlığı Sevinç Ünal 24 kiloyu nasıl verdi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevinç Ünal 24 kiloyu nasıl verdi?

"25 yaşındaki güzel genç kız; stajyer avukat. Altı ayda 24 kilo verdi. 92 kilodan 68 kiloya düştü. Artık adliyede koştururken nefes nefese kalmıyor."

Başkalarının aksine o kilolarıyla hiç barışık olmadı. Bedenini beğenmedi ve aynalardan hep kaçtı. Çok üzgün olduğu bir dönemin ardından hayatını değiştirmeye karar verdi ve profesyonel yardım aldı. Altı ayda 24 kilo verdi. Artık, o adliyeden bu adliyeye koşturan incecik bir avukat.

Kilo alma sürecini anlatır mısın?

10 yaşına kadar çok zayıftım. Daha sonra annem ameliyat oldu ve ben 2 ay boyunca teyzemin yanında kuzenlerimle kaldım. Kuzenlerim ne yerse daha fazlasını yemeye başlamışım ve teyzem buna engel olamamıştı. Annem beni gördüğünde şok olmuştu, çünkü zorla bile yemek yediremediği kızı artık tombuldu. Sevinsem mi üzülsem mi? diyordu. İki sene sonra hep yedirmeye çalışan annem bana, "Yeter daha fazla yeme" demeye başlamıştı. Yani 10 yaşımdan sonra kiloluydum. Çok hareketli olduğum için zayıfladığım dönemler de oluyordu.

Kiloluyken beslenme düzenin nasıldı? En çok ne tüketirdin. Tatlıyla aran nasıldı?

Beslenme düzenim yoktu. Olsa belki kilom da daha az olurdu. Denge'ye başladıktan sonra diyetisyenim Elif Hanım, benim düzenli yeme alışkanlığımın olmadığını ve bu nedenle kilo aldığımı söyledi. Çünkü kahvaltı yapmazdım; evden çıkardım, akşama kadar yemek yemez, bütün günü aç geçirirdim. Akşam eve gelince de ne yiyeceğimi şaşırırdım. Bazı günlerde özellikle pazar günleri bütün gün evdeysem hiç durmadan bütün gün yerdim. Tatlıyla aram da süperdir. Özellikle çikolata ve sütlü tatlılara bayılırdım ve her gün yerdim.


Spor yapar mıydın?

Spor, hayatımda hep oldu. 4 sene voleybol oynadım. Taybo, step yaptım; basketbol oynadım.

Nasıl karar verdin zayıflamaya?

Avukat arkadaşım Onur, bir gün bana "Bu kiloyla kendine haksızlık etmiyor musun Sevinç?" demişti. O an önemsemediğim bu söz bir gün, çok üzgünken aklıma geldi. Çok doğru bir sözdü ve bu söz benim hayatımı değiştirdi. Ben fazla kilolarla kendime haksızlık ediyordum. Yaşamımı kısaltıyordum. Yaşam standartlarımı düşürdüm. Mutsuzdum; bunları düşündüğüm anda, geçen yıl Denge'ye gidip zayıflayan bir arkadaşım vardı; çok memnun kalmıştı, hemen onu aradım ve Denge'nin telefonunu aldım. Hemen görüşmeye gittim. Orada şu sözden çok etkilendim. Bana; "Bizim amacımız kilo verdirmekten ziyade verilen kiloyu koruma becerisi kazanmayı öğretmek" dediler. Zaten benim için önemli olan da buydu.

Kilo verirken neler yaşadın. Nasıl bir diyet programı izledin?

Ben çok şanslı hissettim kendimi. Denge çok önemsiyor bu işi. Çünkü psikologum da vardı. İlk ay her hafta psikologum ve diyetisyenimle görüşmem olurdu. Psikologum Aslıhan Hanım, kilo vermeme de psikolojimin düzelmesine de çok yardımcı oldu. Çünkü psikolojim düzeldikçe kilo vermem daha rahat oluyordu. Bu süreç bir ekip işiydi ve her birimiz işimizi iyi yaptık. Elif Hanım ilk görüşmede bana adım sayar cihazı ve boş bir beslenme günlüğü verdi. "İlk hafta eski yaşantına aynen devam et ve yiyip, içtiğin her şeyi bu günlüğe yaz. Ayrıca normal hayatında ne kadar yürüyorsan o kadar yürü" dedi. Bir hafta hayatımdaki hiçbir şeyi değiştirmeden her şeyi yazdım. Sonra yazdığım günlüğü inceledi ve adımsayar cihazındaki günlük adım sayıma baktı ve benim yaşamıma uygun olarak bir diyet listesi hazırladı ve günde ne kadar yürüyüş yapmam gerektiğini söyledi. Program boyunca adım sayarı üzerimden hiç çıkarmadım. Mutlaka dediği kadar yürüyordum. İlk haftadan itibaren kilo vermeye başladım. Bu beni çok hırslandırdı ve heveslendirdi.Zorluklar yaşadın mı?

Yaşamadım, diyetisyenim beni zorlayacak şeyler vermedi hiç. Biraz düzene alışmakta zorlandım o kadar ama ikinci hafta oturttum. Yeme düzenli olunca yemek daha bir keyif veriyor. Artık kahvaltı yapmadan evden çıkmıyorum. Sağlıklı besleniyorum.

Arada kaçamaklar oluyor muydu?

Evet, kimi zaman kaçamak yapıyorum. Aslında kaçamak da denemez, hayatın tatlarından uzak kalamam asla, ama az ve öz. Tadında kalmalı. Bir bütün pizza yerine iki dilim pizza yemeli, akşam 10 dakika fazla spor yapmalı.

Kaç kiloya inmek istiyorsun?

İdeal kilom 59. Önümde biraz daha yol var.

Kilolar hangi bölgende yerleşmişti?

Daha çok bacak, basen bölgemde toplanıyordu. 92 kilo olduğumda artık göbeğimde de vardı.


Kiloluyken psikolojin nasıldı? Hayata nasıl bakıyordun?

Kendimle asla barışık olamadım, herkes "Bu kadar kafana takma" derdi. Ama şakalar bile sinirimi bozardı. O şakalarla özgüvenimi daha da kaybettim. Geçmiş zamandan bahsetmek çok güzel şimdi. Bana o kadar zarar vermiş anlayacağınız. Resim çekilirken hep vücudumu saklamaya çalışırdım.

Ailede başka kilolu olan var mı?

Annem kilolu. Sürekli hareket halinde ve spor yapar. Ama yeme düzeni bozuk onun da. Babam kilo aldığını anladığı anda hemen diyete başlar her sabah sahilde yürüyüşe gider mutlaka.

Şimdi düzenli yürüyor musun?

Yürüyüş bandı aldım eve. Her gün 1 saat yürüyorum. Evimizin altında da spor salonu var. Orda da taybo ve pilates yapıyorum, onlar da çok yardımcı oldu kilo vermemde.

Kilo verince hayatında neler değişti? Kendini nasıl hissettin?

Herkes bu halimi çok beğeniyor. Çok mutluyum, huzurluyum ve en önemlisi sağlıklıyım. Ama vermem gereken 9 kilo daha var; onu verdikten sonra çok daha mutlu olacağım, çünkü hedefim 59 kilo olmak.

Kaynak: Dr.Kuşhan'la Diyet

False