GeriKadın Sağlığı Selülitlerden kurtulma mevsimi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selülitlerden kurtulma mevsimi!

Selülitlerden kurtulma mevsimi!

"Sıcak yaz aylarına adım adım yaklaşıyoruz. Yaz günlerinde rahat rahat denize girmek istiyorsanız, selülitlerinizle şimdiden savaşmaya başlamalısınız!"

Sıcacık bir yaz bizi bekliyor. Hemen hemen tüm kadınların ortak sorunu olan selülit, yazı burnunuzdan getirebilir. Bu nedenle iyisi mi siz şimdiden selülite savaş açın. Hem de bir daha hiç bırakmamacasına... Çünkü selülitle mücadele, sadece yaz gelirken krem sürüp oturmakla olmuyor; gerek beslenme düzeninizle, gerek egzersizlerinizle, gerekse konsantrasyonunuzla bu mücadeleyi bir yaşam biçimine dönüştürmeniz gerekiyor.

Selülitlerden kurtulma mevsimi

Öncelikle selülitiniz varsa, hangi aşamada olduğu ve bu aşamaya uygun diyet ve egzersizle birlikte yaşam biçiminin belirlenmesi gerekiyor. Genetik yatkınlık, sık yaşanan kilo değişimleri, ergenlik, hamilelik, menopoz, düzensiz beslenme ve yaşam biçimi selülitin en önemli nedenleri. Kullanılan ilaçlar, stres ve hareketsizlik de selülit oluşumuna katkıda bulunuyor. Tedavide erken teşhis önem taşıyor. Burada amaç yağ depolanmasını azaltmak ve yağın vücuttan atılımını sağlamak.

Selülitlerden kurtulma mevsimi

Selülite karşı beslenme

Zayıflarda bile görülen selülitin öncelikle oluşumunu engellemek gerekiyor. Bunun için: Günde 12 bardak su için. Şeker, tuz, yağ, alkol, sigara, çay, kahve ve gazlı içecekleri az tüketin. Kızartma yemeyin. Konserve ve dondurulmuş ürünlerden kaçının. Öğün atlamayın. Sebze, meyve ve baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin. Egzersiz yapın. Selülit tedavisinde bu önlemlere ek olarak, günlük alınan kalori oranı, ihtiyacın 400 kalori altında olmalı. Diyetinizin lif ağırlıklı olmasına dikkat edin.

Selülitlerden kurtulma mevsimi

Selülit egzersizleri

Selülitle mücadelede en önemli faktör egzersizdir. Eğer spora zaman ayıramıyorsanız 10 dakikalık bir egzersiz programıyla yavaş da olsa selülitlerinizle savaşabilirsiniz. İşte haftada üç kez yapmanız gereken egzersiz hareketleri:

Selülitlerden kurtulma mevsimi

* Bir sandalyenin arkasına geçip, sandalyeden destek alarak bir bacağınızı geriye doğru kaldırıp, indirin.

* Yine sandalyeden destek alarak bacağınızı yana doğru açıp kapatın.

* Son olarak sandalyeye tutunarak çömelip kalkın. Bu hareketleri 20'şer kez iki set tekrarlayın.

Selülitlerden kurtulma mevsimi