"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kuver

Çocuklarım ve yeğenlerimle yıllar önce bir muhallebiciye gitmiştik. Hepimizin bildiği bu muhallebicinin çok sevdiğimiz pilav üstü tavuğunu yedikten sonra hesabı istedik.

Gelen hesabı inceleyen yeğenim Sıla, “kuver” sözcüğüne takılıp kaldı. Ben de kuverin, her masada bulunan ekmek ve suya karşılık geldiğini söyleyerek onun merakını gidermeye çalıştım.
Bir süre önce Kültür Bakanlığı’nın yayınladığı “Hünkar Beğendi” adlı kitap, beni yeğenimin sorusuna geri götürdü ve kuverin gerçekte ne olduğunu anlamamı sağladı.
Osmanlı’da ve Ortaçağ Avrupası’nda (en aristokrat sofralar da dahil) yemekler sofraya büyük tabaklarda getirilirdi. Bu tabaklar içlerinde en az iki kişiye ama genellikle dört kişiye yetecek kadar yemek barındırırdı. Tabaklardaki yemekler bu kişiler tarafından ortaklaşa tüketilirdi. Herkes yemeği, tabağın kendi önüne denk düşen kısmından almaya özen göstermek durumundaydı.
Bu ortak kaplardan alınan paylar, önlerindeki ekmeğin üzerine konarak yenirdi. ışte kuver kelimesinin anlamı da burada gizli. Ele alınan yemeğin üzerine koyulduğu ekmekten tabaklara kuver deniyordu.
Bugün de ekmeğin içinde çorba sunuluyor ya da kızartılıp yuvarlanmış yufkaların ve pidelerin içinde deniz ürünleri, salatalar konuyor. Son moda sunum şekillerinde yemeğe yatak olan bu ekmeklere de kuver desek olur mu, ne dersiniz?

· 2 dilim tatlı balkabağı (Karpuz gibi dilimlenmiş.)
· 1 su bardağı tozşeker
· 1-2 su bardağı çekilmiş ceviz içi
· 2 adet hazır yufka
· 100 gr tereyağı

BALKABAKLI GÖZLEME

YAPILIşI
Tatlı balkabaklarının yeşil kısımlarını kesip atın ve kalan kısmını derin bir kaba rendeleyin. Tozşeker ve çekilmiş ceviz içini ilave edip iyice karıştırın.
Diğer taraftan, yufkalardan birini tezgaha serin. Yufkanın dört ucunu üzerine doğru katlayıp kare şekli verin. Bu büyük kareyi dört adet kare elde edecek şekilde kesin.
Kare parçaların her birinin içine cevizli kabaklı harçtan serpip yufka parçasını ikiye katlayın. Elinizle kenarlarına su sürüp yapıştırın. Diğer yufkaya da aynı işlemi uygulayın.
Geniş bir teflon tavayı ısıtın. Börekleri sıcak tavada yağsız vaziyette önlü arkalı kızartın. Henüz sıcak haldeyken ön ve arkalarını tereyağı ile yağlayın. Börekleri üst üste dizip sıcak sıcak servise sunun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI