"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Kortta tek yumurta mucizesi

Mike sağlak, Bob solak. Her şeylerini bölüşüyorlar... Kazandıkları 16 milyon doları, otel odasını... 8 yıldır çiftlerin 1 numarası olan ikizler, son şampiyonluklarını Avustralya Açık’ta elde etti.

AVUSTRALYA Açık Tenis Turnuvası’nda ilk kupalar dün tek kadınlar ve çift erkeklerde oynanan final maçlarıyla sahiplerini buldu. Tek kadınlarda zafer beklendiği üzere Kim Clijsters’ın oldu. Bu yazımızın ana konusu olan çift erkekler finalinde ise, ABD’li ikizler Bob ve Mike Bryan çifti, Hintli Mahesh Bhupathi-Leander Paes ikilisini 6-3 ve 6-4’lük setlerle 2-0 mağlup edip, 10. Grand Slam şampiyonluklarını kazandı./images/100/0x0/55eab432f018fbb8f89160ea
Bol sıfırlı anlaşmalar
Tenisle ilgilenenler genelde tekler kategorisine üzerinde yoğunlaştığı için, çiftlerde raket sallayanlar ikinci planda kalıyor. Oysa ki, çiftler de ciddi bir mücadele kulvarıdır. Seyretmesi son derece keyiflidir. Korttaki dört kişinin bilhassa file önünde ortaya koyduğu hareketli oyunlar büyük ilgi çeker. Çiftlerde de, başarılı olanlar çok ciddi paralar kazanıyor ve bol sıfırlı sponsorluk anlaşmalarına imza atıyor. Tıpkı, Amerikalı Bob ve Mike Bryan ikizleri gibi...
Mike 2 dakika büyük
Tek yumurta ikizi olan kardeşlerden Mike, 2 dakika önce doğmuş. Bob ise 3 santim daha uzun. Belki şaşıracaksınız ama; Mike sağlak, Bob solak. Yani, bir çift takımı için ideal formasyon. Çiftlerde başarının en başta gelen şartı, sporcuların birbirine uyumudur. Eşler birbirlerinin psikolojisini, zayıf ve güçlü yönlerini iyi bilecek ki, kortta tek vücut halinde hareket edebilsinler.
Yaşamlarının büyük bölümünü birlikte geçiren 33 yaşındaki Bryan’lar her şeylerini bölüşüyorlar. Bugüne dek kortlardan kazandıkları toplam 16 milyon doları, otel odasını, yaptıkları yatırımları. Zaten onların 2003 yılından beri dünya klasmanının 1 numarasında yer almalarını sağlayan da bu muhteşem uyumları...

BOB BRYAN
Boy: 1.93 m.
Kilo: 91, Solak
Kazandığı ödül: 7.75 milyon dolar

MIKE BRYAN
Boyu: 1.90 m,
Kilo: 87, Sağlak
Kazandığı ödül: 7.5 milyon dolar

Anneleri böyle istedi/images/100/0x0/55eab432f018fbb8f89160ec

Tenise küçük yaşta başlayan Bob ve Mike Bryan, anneleri ‘birbirlerine rakip olmalarını istemediği için’ çift kategorisini seçti ve böylelikle erkeklerde dünyanın en başarılı çifti ortaya çıktı.

Kraliçe Clijsters

AVUSTRALYA Açık’ta tek kadınlar finalinde Kim Clijsters, Çinli Na Li karşısında ilk seti 3-6 kaybetmesine rağmen, sonraki setleri 6-3, 6-3 kazanarak şampiyon oldu. 1 ‘ace’, 3 çift hata ve 26 basit hata yapan Clijsters, 22 tane doğrudan sayı getiren vuruş yaptı. Li ise, 1 ‘ace’, 4 çift hata, 40 basit hata ve doğrudan sayı getiren 24 vuruş yaptı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI