"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kocamın hainliğine artık dayanamıyorum

Güzin Abla

Fikirtepe'den Ş.Ö.

Sevgili Güzin Abla, basit bir sorunu büyüterek yazan genç kızlardan biri değilim. Bana lütfen kulak verin, gerçekten çok zor durumdayım ve fikirlerinize ihtiyacım var. Annemle babamın kurbanı oldum, onların zoruyla sevmediğim, fazla tanımadığım bir adamla evlendim. Önceleri bana iyi gibi göründü. Ama daha sonra ailesiyle bir olup bana yapmadığı kötülük kalmadı. Beni esir gibi kullanmaya başladılar. Ailesinin yanında, aynı evde kalıyoruz. Her işi bana yüklediler. Kocama en ufak bir sitem etsem, hemen bana saldırıyor, tüm vücudumu çürük içinde bırakıyor. Çocuklarımın önünde beni öldüresiye dövüyor. Üstelik eve hapis oldum, beni aileme bile göndermiyor. Onlara hasret kaldım. Ama onlara da derdimi anlatamıyorum. Kendimi öldüreceğim, ama bir iki diğeri dört yaşında iki çocuğum var. Onları bırakamam, bu hain adamın elinde ne olurlar? Üstelik bir de en yakın arkadaşıma bile göz koydu. Onu kapının arkasında sıkıştırırken gördüm, ama korkudan bir şey söyleyemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ablacığım, ayrılmak istesem de beni bırakmaz. Nasıl kurtulayım bu hain adamdan?

KIZIM sanırım bu bana yazdığın ikinci mektup, çünkü buna benzer bir mektup daha hatırlıyorum. Ya sorunlarınız birbirine çok benziyor ya da sen, elime geçmedi diye bir kez daha yazdın. Neyse, derdin seni öylesine sarsmış ki, satırlarından anlamamak mümkün değil. İnanır mısın böyle sorunlar karşısında çaresiz kalıyorum ve uykularım kaçıyor. Şimdi sana ne öğüt versem? Allah korusun önce şu kendini öldürme düşüncesini kafacağından uzaklaştır. Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer, Allah'ın bize bir lütfudur. İntihar en büyük günahtır. Hele çocuklarına kime bırakıyorsun? Bana kalırsa, seni böyle kötü bir adamla zorla evlendiren ailene gidip durumu açmalısın. 'Bu yaptığınız beni acılara boğdu, bu adam bana eziyet ediyor, ailesi eziyet ediyor. Bana yardım etmek zorundasınız' diyebilirsin. Baktın onlardan pek fazla ilgi görmedin, ki sanırım bu böyle olacak, hiç eşin dostun, arkadaşın, sana dost bir el uzatacak, bir iş bulmana yardım edecek birileri yok mu etrafında? Kendine bir iş ayarla. Hatta bir başka muhitte olursa daha iyi. Kocandan ayrıl, ailesini de evini de terk et. Mahkemeye ver. Bu kötü kalpli adamla yaşamaktansa, yalnız ol, kendi başının çaresine bak, çocukları da tek başına büyüt, daha iyi.

X