"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kınayı önerir misiniz?

Sevgili ablacığım, benim tüm sorunum saçlarım. Genç kızlığımda saçlarım çok güzeldi. Çok gür ve çok uzundu. Ancak iki doğumdan sonra saçlarımda can kalmadı. Zayıfladı, döküldü, mat ve donuk bir görünüm aldı. Eski saçlarımdan eser yok. Annem bana kınanın yararlarını söyleyip duruyor. Saça kına sürmenin çok faydası olacağını söylüyor. Ancak ben bu çağda, türlü saç kremleri, saç losyonları varken kına kullanmakta tereddüt ediyorum. Burada kına satılıyor, hatta şimdi kına kutularda derli toplu eczanelerde bile bulunuyor. Acaba bir denesem mi? Siz ne dersiniz? Kına saçlarıma canlılık getirir mi? Kınayı önerir misiniz?

<ı> Samsun'dan Ülkü

SEVGİLİ
kızım, aslında bu çağda kına kullanılır mı diye düşünmekle çok yanılıyorsun. Her ne kadar kozmetik sanayi ilerlemiş de olsa, kına pek çok saç maskesinin ana maddesi olarak hálá kullanılıyor. Özellikle de Fransa'da saç bakımı konusunda ün yapmış birçok firmanın tüketime sunduğu değişik kına maskeleri var. Kına gerçekten saça ve cilde çok yararlı bir doğal üründür. Hiç düşündün mü, Anadolu kadınları neden ellerine kına yakarlar? Saçlarına kına sürerler. Kına cildin en büyük dostudur da ondan. Özellikle ellerdeki egzema türü kaşıntılı cilt hastalıklarını önlemede, hatta tedavide çok yararlıdır. Kadınların elleri sudan çıkmaz. Bu da egzemaya uygun bir ortam yaratır. İşte kırsal kesimdeki kadınlar sık sık ellerine kına sürerek bu hastalığı önlerler. Bunun dışında kına, saçlar için son derece yararlı, doğal bir maske oluşturur. Saçlara (tabii sarı ve beyaz saçlar dışında) her ay düzenli olarak uygulanacak kına maskesi, hem besleyici, dökülmeyi önleyici, hem de saçlara canlılık, parlaklık ve hacim kazandıracak eşsiz bir yardımcıdır. İstersen sana kınayı nasıl kullanacağını da tarif edeyim: (Büyük bir ihtimalle annen anlatmıştır ya) Toz kınayı süzülmüş çay suyu, bir çay bardağı zeytinyağ, iki kaşık yoğurt, bir yumurta sarısı, daha önceden kaynatılmış bir fincan soğan kabuğu suyu ile karıştırıp, yoğun bir bulamaç haline getir. Saçına, özellikle de diplerine yedirerek sür. Geri kalanı da tüm saçına sürdükten sonra, başına bir naylon örtü geçirip, 2-3 saat bekletip bol su ve sabunla yıkamalısın. Saçlarının istediğin gibi sağlıklı, gür ve dolgun görünmesini sağlayacak, ayrıca da nefis koyu kızıl pırıltılar kazandıracaktır. Bu işlemi hiç değilse ayda bir kez tekrarlarsan, dökülmeyi de önler.
X