"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Karımın beni bir kadınla aldattığını düşünüyorum

Sevgili Güzin Abla, sizi gerçek ablam gibi gördüğümden, bu duyguya güvenerek belki de hiç kimseye açamayacağım bir sorunumu sizinle paylaşmaya cesaret ettim.

Ben daha 15 yaşına girer girmez, yaşça benden büyük bir yakın akraba kızıyla evlendirilmiş bir genç erkeğim. Şu an, 25 yaşında ve iki çocuk babasıyım. Karımın günahını almak istemiyorum ama beni bir kadınla aldattığını düşünmeye başladım. Biliyorum, bu çok yanlış bir düşünce ve ben bu yüzden kendimden çok utanıyorum. Üstelik bu konuda hiçbir şey soramıyor, tartışmaktan da kaçınıyorum. Ne olursa olsun, bu fikri kafamdan çıkarıp atamıyorum. Lütfen beni birkaç satırla da olsa rahatlatır mısınız?

<ı> RUMUZ: Mutsuz

SEVGİLİ
oğlum, bu garip düşünceye nereden ve nasıl kapıldın? Bununla ilgili hiçbir ayrıntıya girmemişsin ki... Örneğin eşinin bu lezbiyen ilişkiyi yaşadığına hükmettiğin kadın kim? Bir komşu mu, bir arkadaş mı? Çocukluğundan beri tanıdığı biri mi? Hangi hareketi seni bu düşünceye sevk etti? Yoksa sen, eşinin hanım arkadaşlarını bile kıskanacak derecede, aşırı kıskanç biri misin? Belki eşinin çevresinde erkek sinek bile bulunmadığından şimdi de böyle bir kuşkuya kapıldın? Bütün bunları bilmeden sana nasıl cevap vereyim? Ancak anladığım kadarıyla eşinle ilişkin pek de iyi gitmiyor. Aranıza bir soğukluk girmiş olmalı. Belki kadıncağız, bazı nedenlerden senden uzaklaşmıştır. Sana artık yakınlık göstermiyor uzak duruyordur. Bu durumda, sen de kıskanacak bir erkek bulamayıp sık sık görüştüğü hanım arkadaşlarından mı kuşkulanmaya başladın? Tabii ne desem yanlış olacak. Çünkü hep varsayım bunlar. Ama eğer gözünle görmedinse, onları birlikte yakalamadınsa, kesin bir şey söyleyemezsin. İki yakın hanım arkadaş, zaman zaman birlikte gülüşüp şakalaşabilirler. Birlikte olmaktan hoşlanabilirler, kucaklaşabilirler de... İnsanların sevdiklerine dokunmak istemeleri de çok doğaldır. Ama burada mutlaka bir eşcinsel ilişki aramak hatalı bence. Bak hem kendin de böyle düşündüğün için üzüntü duyduğunu söylemiyor musun? Çocuk yaşta evlendirilmiş bir genç erkeksin. Çok genç yaşta, daha hayatı anlamadan, çoluk çocuğa karışmışsın. Bunda ailenin büyük hatası söz konusu. Belki bu yüzden evliliğinde aksayan bir şeyler olabilir. Neden eşini karşına alıp iyi gitmeyen ne varsa açıkyüreklilikle konuşmayı denemiyorsun? İstersen bana yine yaz. Seni her zaman dinlemeye hazırım.


Gençler sevgili değiştirmekten önemli şeyler olduğunu bilmeli


Sevgili ablacığım, benim derdim gençlerin giderek ruhsuzlaşması, duygularını kaybedip teknolojik olanaklar arasında kaybolması. Basit arkadaşlıklar, basit aşklar... basit zevkler arasında kalmışlar. Bu yüzden yalnızım, okulda arkadaş grubum bunlar arasında kaybolup gitti. Ben de onlara benim arkadaşım olamayacaklarını söyledim ve yalnız kaldım. Onlarla arkadaşlığa devam ettiğim sürece, kişiliğimi kaybettiğimi gördüm. Lütfen gençlere hayatta marka giymek, durmadan sevgili değiştirmekten daha önemli şeyler olduğunu hatırlatır mısın? Bu durum gerçekten çok acı.

<ı> RUMUZ: Betül 15SEVGİLİ
kızım, bak sen ne güzel anlatmışsın... Bana söyleyecek söz bırakmamışsın ki... Elbette çok haklısın. Senin değer anlayışına uymayan arkadaşlar olmasın daha iyi. Ancak çok şükür bütün gençler böyle düşünmüyor. Böyle yaşamıyor. Bak işte senin gibi pırıl pırıl gençler de var. Hayata daha anlamlı bakan, beynini geliştirmeyi, kişiliğini geliştirmeyi planlayan... Hem ülkesine, hem ailesine, hem de çevresine yararlı olabilmeyi planlayan. Daha ciddi değerleri olan, hayata ve geleceğe daha çağdaş ve gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşabilen... Sevgili mi? Elbette sevgili de olacak yaşamınızda. Hayatınıza renk katacak, sizi mutlu edecek. Anlayışlı ve yaşam mücadelesinde destek olacak bir sevgili... Ama bunalıma sürükleyecek biri değil.


Hamile kalmamak için gizli gizli hap içiyorum


Sevgili ablacığım, 24 yaşında 7 aylık evli genç bir kadınım. 1.5 yıllık çok güzel bir beraberlikten sonra evlendiğimiz halde şimdiden sorunlar yaşamaya başladık. Ben eşimin değiştiğini düşünürken, o da bana değiştiğimi söylüyor. Sanki sorunları hep ben çıkartıyormuşum gibi konuşuyor. Ben de suçu kendisinde aramasını söylüyorum. Geçenlerde kavga sırasında bana, eşyalarını topla ve git dedi. Sonra barıştık ama çok kırgınım. Artık onunla cinsel birlikteliği yaşamak da istemiyorum. Kaçıyorum. Çok mutsuzum, bu yüzden de o çok istediği halde çocuk yapmamak için gizli gizli hap alıyorum. Hiç değilse o çocuğa da yazık olmasın. Ne yapmalı, nasıl davranmalıyım?

<ı> RUMUZ: SibelEvliliklerde
, belirli bir uyum sağlanıncaya kadar bazı sorunlar yaşanması çok doğaldır kızım. Bu nedenle evliliğin ilk ayları tehlike çanlarının çaldığı dönemlerdir. Genç kız, baba evinden ayrılıp ilk kez bir yabancıyla aynı çatı altına girdiğinde, bocalar. Kendi evinde yaşadığı sorumsuz ve rahat yaşamdan sonra bazı sorumluluklar yüklenmek, eşinin beklentilerine cevap vermekte de zorlanır. Erkek için de bu sorunlar geçerlidir. O da rahat ve özgür günlerinden sonra, kadın olarak kendisine en yakın olan, annesinin davranışlarını bekler eşinden. Ve bu iki ayrı aileden gelen iki ayrı yapıdaki insan, bir çatı altında birlikte uyum sağlayabilinceye kadar oldukça zorlanırlar. Bu çok doğaldır. Eşine de, kendine de biraz zaman tanımalısın. Onu her an suçlamaktan vazgeçmelisin. Erkek üzerine üzerine gidildiğinde, işte böyle ters tepki verir, kırılırsın. Ve en önemlisi, seksten kaçınarak onu terbiye etmek düşüncesinden kaçınmalısın. Bu çok yanlıştır çünkü. Eşini yuvanın dışına itelersin. Şu ana kadar yaptığın en olumlu şey hamile kalmamak. Gerçekten de bir evlilik oturmadan çocuk sahibi olmayı düşünmek çok yanlış.
X