Danıştay

 • Türk vergi sistemi değerlendirildi - danıştay
  Türk vergi sistemi değerlendirildi28.02.2015
  EgeDOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü, "2023'e Doğru Türk Vergi Sisteminin Değerlendirilmesi" konulu panel düzenledi.İİBF Konferans Salonu'ndaki panel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nin (İZİMDER) desteğiyle 10.İzmir İktisat Günleri ve 26.Vergi Haftası çerçevesinde düzenlendi.
 • Danıştay’dan 4 doktora ihmal izni - danıştay
  Danıştay’dan 4 doktora ihmal izni27.02.2015
  GündemDAVA dosyasına göre, kanser hastası Mehmet Ziya Altuğ, 12 Kasım 2012’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki ameliyatın ardından felç oldu.
 • Parmak izi ve retina kontrolünde ÖSYM temyize gidiyor - danıştay
  Parmak izi ve retina kontrolünde ÖSYM temyize gidiyor27.02.2015
  GündemÖSYM’nin sınav güvenliğini sağlamak amacıyla milyonlarca öğrencinin “parmak izi” ve “retina” örneklerini alma uygulamasını iptal eden Danıştay 8.Dairesi kararında, halen TBMM gündeminde bulunan, kişisel verileri koruma tasarısına atıfta bulunuldu.
 • Üniversite sınavında hangi yasaklar kaldı? - danıştay
  Üniversite sınavında hangi yasaklar kaldı?26.02.2015
  EğitimDanıştay, ÖSYM’nin ‘Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’le getirdiği, sınava girecek adayların ‘parmak izi ve retina taraması’ ile ‘sınav binalarının çevresinin mahkeme kararı olmadan polis tarafından aranması’ hükümlerini iptal etti.Ancak öğrencilerin en çok şikâyet ettiği düzenlemelerden ‘tuvalete gitme’ yasağı sürüyor.
 • Devlete dava açtılar - danıştay
  Devlete dava açtılar25.02.2015
  EkonomiPETROL Sanayi Derneği (PETDER), EPDK’nın iki ay sürecek tavan fiyat uygulamasına yönelik Danıştay’a başvuruda bulunduklarını hatırlattı.PETDER, “Karar, her ne kadar fiyatların takibine ilişkin olarak hazırlanmış olsa da, esasen sektör için bir fiyat oluşumunu dikte etmektedir” şeklinde açıklama yaptı.
 • TOMA grev ertelenmeye neden oldu - danıştay
  TOMA grev ertelenmeye neden oldu24.02.2015
  EkonomiBaşbakanlık, Danıştay'a gösterdiği metal sektöründeki grevi erteleme gerekçeleri arasında toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) üretimini de gösterdi.Başbakanlık, grev erteleme kararını protesto için düzenlenen eylemleri de gerekçeler arasına koydu.
 • Rahatlatan iptal kararı - danıştay
  Rahatlatan iptal kararı21.02.2015
  GündemÜSKÜDAR’da bitişiğindeki arsaya yapılan camiyle gündeme gelen ve protestolara sahne olan Validebağ Korusu’nu ilgilendiren önemli bir karar çıktı.Danıştay, korunun çevresindeki parkları imara açan 1/5000’lik nazım imar planı ile ilgili verilen iptal kararına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Bakanlığı’nın itirazını reddetti.
 • Kaçak 30 bin lüks otomobil için yargıdan karar çıktı - danıştay
  Kaçak 30 bin lüks otomobil için yargıdan karar çıktı20.02.2015
  EkonomiŞarkıcı Sibel Can, Seren Serengil gibi bir çokünlünün adının karıştığı kaçak lüks otomobillerle ilgili yargı “otomobil sahibine zararı ödeyin” kararı aldı.Böylece otomobile el konulanların mağduriyetlerinin karşılanması için 3 milyar lirayı bulacak tazminat ödenmesi gündemde.
 • Başkanlık beyannamede - danıştay
  Başkanlık beyannamede20.02.2015
  GündemAK Parti’nin hazırlıklarını sürdürdüğü Seçim Beyannamesi’nde ‘Başkanlık sistemi’nin nasıl yer alacağı belli oldu.
 • Yalçın BAYER

  Gerçek işsizlik rakamı nedir? - danıştay
  Gerçek işsizlik rakamı nedir?19.02.2015
  Yazarlar
 • Yap-satçı müteahhide KDV müjdesi - danıştay
  Yap-satçı müteahhide KDV müjdesi18.02.2015
  EkonomiDanıştay, net alanı 150 metrekarenin altında kalan ve indirimli KDV oranına (yüzde 1 ve 8) tabi bulunan konutların net alan hesabında yaşanan komediye “dur” dedi.
 • Savcı Zekeriya Öz: Allah'ın izniyle aç kalmayız - danıştay
  Savcı Zekeriya Öz: Allah'ın izniyle aç kalmayız18.02.2015
  PlanetBBC Türkçe Savcı Zekeriya Öz ile yaptığı söyleşinin üçüncü ve son bölümünü yayınladı.Röportajın son bölümünde hükümetin darbe iddiaları, kendisinin meslekten ihraç olasılığı ve sosyal medyada sık sık dile getirdiği otoriterleşme iddiaları konuşuldu.
 • OSGB'lere Mart’ta operasyon başlıyor - danıştay
  OSGB'lere Mart’ta operasyon başlıyor17.02.2015
  Gündem81 ilde Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri'ne (OSGB) Mart ayında denetim yapılacak.İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, ''81 ilde ne kadar OSGB varsa buraları tek tek, iğneden ipliğe denetleyeceğiz.Bunu yaparken evrak bazındaki denetlemenin yanında hizmet verdikleri işyerindeki yaptıkları faaliyetlere de bakacağız.Kimse kusura bakmasın, biz kimseye para kazansın diye bir sistem kurdurmadık'' dedi.
 • Büyükşehir malları davasında ilk perde - danıştay
  Büyükşehir malları davasında ilk perde17.02.2015
  EgeİZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin kapatılan İl Özel İdaresi mallarının İzmir Valiliği tarafından verilen paylaşım kararlarına karşı açtığı davalarda yürütmeyi durdurmayı başaramadı.Bölge İdare Mahkemesi, İdari mahkemelerin davaların yarısından fazlasında reddettiği yürütmeyi durdurma isteğine Büyükşehir Belediyesi'nin itirazını kabul etmedi.İptal istemiyle ilgili ise henüz karar çıkmadı.
 • Savcı Zekeriya Öz: Gülen Cemaati'nin üyesi değilim - danıştay
  Savcı Zekeriya Öz: Gülen Cemaati'nin üyesi değilim17.02.2015
  PlanetKamuoyunda Ergenekon davasıyla tanınan savcı Zekeriya Öz ile BBC Türkçe’nin yaptığı uzun söyleşinin 17-25 Aralık soruşturmaları ile alakalı bugünkü bölümü yayınlandı.Röportajın üçüncü bölümü yarın yayınlanacak.
 • Kanal İstanbul BİLMECESİ - danıştay
  Kanal İstanbul BİLMECESİ16.02.2015
  Ekonomiİhalesi henüz yapılmayan Kanal İstanbul projesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul’u yapacak firmanın yetkilileri ile geçen hafta bir araya geldik” demesi kafaları karıştırdı.İş dünyası Erdoğan’ın açıkladığı şirketin kim olduğunu merak ederken Cumhurbaşkanlığı kaynakları, “Burada kastedilen proje ile ilgili olan kamu kurum ve kuruluşlardır” dediler.
 • Savcı Zekeriya Öz BBC Türkçe'ye konuştu: Ergenekon soruşturması bana tesadüfen geldi - danıştay
  Savcı Zekeriya Öz BBC Türkçe'ye konuştu: Ergenekon soruşturması bana tesadüfen geldi16.02.2015
  PlanetTürkiye kamuoyunun Ergenekon davasıyla tanıdığı, 17-25 Aralık soruşturmalarını takip eden süreçte görevden uzaklaştırılan savcı Zekeriya Öz ilk mülakatını BBC Türkçe'ye verdi.Öz, "Ergenekon soruşturması bana tesadüfen geldi" dedi.
 • Hesabı dönemin başbakanı vermeli - danıştay
  Hesabı dönemin başbakanı vermeli14.02.2015
  GündemCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Denizli’de sanatçılarla bir araya geldi.TBMM’nin eski sanat danışmanlarından Ressam Yaşar Çallı, basına kapalı gerçekleşen toplantı öncesi Kılıçdaroğlu’na tablosunu, kentin mimar yazarlarından Süleyman Boz da ‘Denizli Beşelisi’, ‘Çağdaş Kaygılar’ ve ‘Yola Devam’ adlı kitaplarını hediye etti.
 • Danıştay'dan Kılıçdaroğlu'na 'fişleme' kararı: Başbakanlık tazminat ödesin - danıştay
  Danıştay'dan Kılıçdaroğlu'na 'fişleme' kararı: Başbakanlık tazminat ödesin13.02.2015
  GündemDanıştay 10.Dairesi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında kimin düzenlediği belli olmayan fişleme raporlarını, basına sızdıktan sonra açılan davada, ‘gizli’ damgasıyla mahkemeye göndererek sahiplenen Başbakanlığı ağır kusurlu bularak, tazminat ödemesine karar verdi.
 • Yalçın BAYER

  Neydi şu AKBİL davası? - danıştay
  Neydi şu AKBİL davası?12.02.2015
  Yazarlar12 yıl önceyi hatırlamak.
 • Korkusu olan cübbesini çıkarsın - danıştay
  Korkusu olan cübbesini çıkarsın12.02.2015
  GündemYARGITAY Birinci Başkanı seçilen İsmail Rüştü Cirit, dün Yargıtay’da düzenlenen törenle mazbatasını aldı.Törende önce eski Başkan Ali Alkan’ın dönemine ilişkin 6 dakikalık bir film gösterildi.
 • Danıştay'dan ‘Atatürk köşesi’ kararı - danıştay
  Danıştay'dan ‘Atatürk köşesi’ kararı12.02.2015
  EğitimDanıştay 8’inci Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği’ndeki Atatürk köşesiyle ilgili düzenlemenin ‘eksik’ olduğu gerekçesiyle açılan iptal davasını kabul ederek, söz konusu yönetmelik maddesini oy çokluğuyla iptal etti.Böylece kurumlarda, Atatürk köşesinin oluşturulması ile ilgili detaylı bilgi verildi.Atatürk köşesinin oluşturulması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ‘sadeleştirme’ çalışması iptal edildi.
 • Danıştay, ertelenen grev için Başbakanlık'tan savunma istedi - danıştay
  Danıştay, ertelenen grev için Başbakanlık'tan savunma istedi12.02.2015
  EkonomiBirleşik Metal-İş Sendikası'nın ertelenen grevi davalık oldu.Danıştay'a taşınan karar ile ilgili, yüksek mahkeme Başbakanlık'tan savunma istedi.Danıştay 10.Dairesi, ertelemeye gerekçe olarak gösterilen “Milli güvenliği bozucu hususlar"ın neler olduğu soruldu.
 • Sümer Holding Lojmanları’na son 1 hafta - danıştay
  Sümer Holding Lojmanları’na son 1 hafta11.02.2015
  AnkaraEmek’teki Sümer Holding Lojmanları’nı tahliye etmek isteyen ekiplerle, bina sakinleri arasında tartışma çıktı.Çilingir ve çevik kuvvet ekiplerinin de hazır bulunduğu tahliye işlemi, 1 hafta ertelendi.Lojman sakinleri, “Kışın ortasında bizi evden atmaya çalışıyorlar.Bu soğukta nereden ev bulacağız” diye tepki gösterdi.
 • Taha AKYOL

  Fidan’ın adaylığı - danıştay
  Fidan’ın adaylığı10.02.2015
  YazarlarHAKAN Fidan’ın şahsı ayrı konu fakat “MİT Müsteşarı”nın bir partiden aday olmasını ben de olumlu bulmadım.Yüksek yargı, MİT ve Genelkurmay gibi özelliği olan kurumlardaki görevlilerin iç politikaya mesafeli durmaları gerektiğine inanırım da ondan.
 • YÖK’ün disiplin yönetmeliğine yargı freni.‘Eğitim hakkının ihlali’ - danıştay
  YÖK’ün disiplin yönetmeliğine yargı freni.‘Eğitim hakkının ihlali’10.02.2015
  EğitimYÖK’ün disiplin yönetmeliğine yargıdan durdurma kararı geldi.Danıştay, YÖK Disiplin Yönetmeliği’nde ‘suç sayılan eylemleri işlemek’ ibaresinin belirsiz bir düzenleme olduğu gerekçesiyle, üniversitelilere bu suçlar nedeniyle okuldan uzaklaştırma ve okula giriş yasağı cezalarının verilmesini eğitim hakkının ihlali olarak niteledi.İlgili maddeler için yürütmeyi durdurma kararı verildi.
 • Yalçın DOĞAN

  ‘Kürt süsü’ olmayacak - danıştay
  ‘Kürt süsü’ olmayacak07.02.2015
  YazarlarHER perşembe kendi imzasıyla Azadiye Welat gazetesine yazı yazan Kandil’in patronu Cemil Bayık önceki gün HDP’nin seçime parti olarak girmesini değerlendiriyor:
 • Onlar şimdi - danıştay
  Onlar şimdi07.02.2015
  GündemHâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) 2010-2014 arasında görev yapan hâkimlerin çoğu tenzili rütbeye uğrayarak yeni atamalarla mahkemelerde görevlendirildiler.Bir kısmı ise öğretim üyeliğine ve avukatlığa döndü.1’inci Daire Başkanı İbrahim Okur İstanbul Anadolu 3’üncü İş Mahkemesi’nde yetkilendirildi.2’nci Daire Başkanı Nesibe Özer ise İstanbul Küçükçekmece 1’inci Çocuk Mahkemesi’nde çocuk hâkimi oldu.
 • Köprü faciasında belediye tazminata mahkum oldu - danıştay
  Köprü faciasında belediye tazminata mahkum oldu06.02.2015
  GündemZONGULDAK’ın Çaycuma İlçesi’nde, 6 Nisan 2012’de 11 kişinin öldüğü, 4 kişinin kaybolduğu köprü faciası nedeniyle soruşturma izni verilmeyen Çaycuma Belediyesi, Zonguldak İdare Mahkemesi’nce ölen 7 kişinin varislerine toplam 630 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.
 • Yalçın BAYER

  Bank Asya’da ne değişti - danıştay
  Bank Asya’da ne değişti05.02.2015
  Yazarlar
 • Taha AKYOL

  İstenen ne? - danıştay
  İstenen ne?03.02.2015
  YazarlarİKTİDAR, daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan klasik başkanlık sisteminden farklı, özel türde bir başkanlık sistemi istiyor.
 • Adaletin bu mu dünya - danıştay
  Adaletin bu mu dünya03.02.2015
  GündemCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kul, iradesini Allah’tan başka kimseye teslim etmemelidir.Ne Cumhurbaşkanı’na, ne Başbakan’a ne sermayeyi elinde tutan para babalarına” dedi.Dünya ülkelerinin Suriye konusunda duyarsız davrandıklarını da yineleyen Erdoğan, “Sığınmacılara yaptığımız harcama 5.5 milyar dolar.Türkiye’ye gelen bir destek yardım 250 milyon dolar.Orhan Baba soruyor, başka da kimse sormuyor: Adaletin bu mu dünya” diye konuştu.Ancak Erdoğan'ın sözünü ettiği 'Adaletin bu mu dünya' şarkısı Orhan Gencebay’a değil Selda Bağcan'a aitti.Gencebay’a ait olan şarkı ise “Batsın bu dünya”ydı.
 • Tenisin yeni patronu Cengiz Durmuş - danıştay
  Tenisin yeni patronu Cengiz Durmuş02.02.2015
  TenisTürkiye Tenis Federasyonu'nun yeni başkanı Cengiz Durmuş, sporcuların en üst seviyede Türkiye'yi temsil etmelerini amaçladıklarını söyledi.
 • Anayasa Mahkemesi'nden son kadın üye de gitti - danıştay
  Anayasa Mahkemesi'nden son kadın üye de gitti02.02.2015
  GündemAnayasa Mahkemesi artık erkeklere emanet.
 • Taha AKYOL

  Püf noktası - danıştay
  Püf noktası31.01.2015
  YazarlarSİSTEM tartışmalarında püf noktası, kuvvetler ayrılığıdır.Demokrasi ve hukuk devleti, ancak kuvvetler ayrılığı varsa vardır.
 • Davutoğlu'ndan öğrencilere müjde - danıştay
  Davutoğlu'ndan öğrencilere müjde31.01.2015
  GündemBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Manisa İl Kongresinde konuştu.Başbakan Davutoğlu, okullarda Manisa üzümü dağıtacakları müjdesini verdi.
 • Saray'da ABD usulü - danıştay
  Saray'da ABD usulü29.01.2015
  GündemCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın göreve gelmesiyle yeniden yapılanan Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulan ‘Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’ makamının ilk uygulaması dün yapıldı.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Beyaz Saray Sözcüsü gibi Saray’da basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Erdoğan’ın 5 aylık görev süresini değerlendiren ve yeni görev şeması ile ilgili bilgi veren Kalın, gölge kabine iddialarını da cevaplayarak özetle şunları söyledi:
 • Humeyni gibi dönecekti - danıştay
  Humeyni gibi dönecekti29.01.2015
  GündemAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen ile ilgili Humeyni benzetmesi yaparken, iadesi konusunda ABD’den olumlu yaklaşım beklediklerini söyledi.Bozdağ, AA Editör Masası’nda şunları söyledi:
 • Eleştirenlerle eleştirilenler bir arada. - danıştay
  Eleştirenlerle eleştirilenler bir arada.28.01.2015
  GündemHer yıl gerçekleştirilen "erklerin buluşması", bu yıl ilk kez yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde yapılıyor.Yasama, yürütme ve yargı organları başkanlarının biraraya geldikleri Saray'daki öğle yemeğinin davetlileri, yasama adına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yürütme adına, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve yargı adına yüksek mahkeme başkanları.
 • Haşim Kılıç: Siyasete atılmayacağım - danıştay
  Haşim Kılıç: Siyasete atılmayacağım28.01.2015
  GündemAnayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, emekli olduktan sonra siyasete atılacağı iddialarını yalanladı.
 • Syriza, geniş yetkili dört yeni "süper bakanlık" kuracak - danıştay
  Syriza, geniş yetkili dört yeni "süper bakanlık" kuracak27.01.2015
  PlanetYunanistan'da erken genel seçimlerin ardından Radikal Sol İttifak'ın (Syriza) oluşturacağı yeni hükümette geniş yetkilere sahip dört "süper bakanlık" kurulacağı açıklandı.
 • 'ÇED gerekli değildir' kararları askıda - danıştay
  'ÇED gerekli değildir' kararları askıda27.01.2015
  EgeİZMİR ve Manisa'da, rüzgar enerjisi santralleri (RES) ile termik santral projelerinin çalışmalarının hepsi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı 'Acele kamulaştırma', valiliklerin verdiği 'ÇED gerekli değildir' kararlarıyla başladı.Ancak milyonlarca dolarlık bu yatırımlara karşı, hem köylülerin hem de çevrecilerin verdiği büyük doğa mücadeleleri sonuç verdi, Danıştay 6'ncı Dairesi ve yerel idare mahkemelerinin aldığı kararlar 'Acele Kamulaştırma'nın önüne kalkan oldu.Savaş afet gibi olağanüstü durumlarda kullanılması gereken 'Acele Kamulaştırma' kararlarına hukuk geçit vermedi.
 • 34 yıldır var uygulayan yok - danıştay
  34 yıldır var uygulayan yok26.01.2015
  EkonomiBaşbakan Davutoğlu şeffaflık paketinde “kamu çalışanları ayrıldıktan sonra 2-3 yıl özelde kendi işleriyle ilgili çalışmasını” engelleyeceklerini açıkladı.Ancak zaten bunu ‘aynen’ düzenleyen bir yasa tam 34 yıldır var.Hiç uygulanmamış olsa da yasa, kuralı ihlal edenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.
 • İçişleri'nden tartışılacak savunma: 'Ali İsmail Korkmaz polise taş attı' - danıştay
  İçişleri'nden tartışılacak savunma: 'Ali İsmail Korkmaz polise taş attı'24.01.2015
  GündemEskişehir’de Gezi protestoları sırasında polisler tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi tarafından İçişleri Bakanlığı’na açılan tazminat davasında yapılan savunma şaşkınlık yarattı.Ali İsmail’in kaçarken ve dövülürken görüntüleri bulunduğu halde, savunmada ‘Güvenlik güçlerine taş attığı ve aktif olarak polise mukavemet gösterdiği’ belirtildi.Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10’ar yıl hapis cezasına çarptırılan polislerin bile böyle bir iddiası olmadığı halde bu savunmayı yapan Bakanlık, ayrıca Korkmaz’ın ölümünün ‘kişisel kusurundan kaynaklandığını’ vurguladı.
 • Devlet değil, başbakan ödesin - danıştay
  Devlet değil, başbakan ödesin23.01.2015
  EgeİZMİR'in Bergama İlçesi'nde siyanürle altın çıkartılmasına karşı köylülerin verdikleri hukuk mücadelesinde, mahkeme kararları uygulanmayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran İzmirli avukat Senih Özay, 10 müvekkiline devlet tarafından 3'er bin Euro ödenmesini sağladı.Ancak Özay, bu paranın dönemin başbakanları Bülent Ecevit, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bakanlara rücu edilmesi için dava açtı.Ankara 2'nci İdare Mahkemesi bu istemi reddetti, Danıştay 5'inci Dairesi de kararı onadı.Avukat Senih Özay, bu parayı devletin ödemiş olmasından rahatsızlık duyduklarını belirterek, yeniden AİHM'ne gidebileceğini söyledi.
 • Kocaoğlu ve meclis üyelerinin yargılanmasına başlandı - danıştay
  Kocaoğlu ve meclis üyelerinin yargılanmasına başlandı22.01.2015
  EgeİZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eski ilçe belediye başkanları ile Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Partili ve CHP'li üyelerinin aralarında bulunduğu 128 sanığın imar düzenlemeleriyle ilgili olarak "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla 1-3 yıl arası hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya başlandı.Kocaoğlu ifadesinde, "16 büyükşehir belediyesinde bu tür davalar görülmüş mü" diye sordu.
 • Taha AKYOL

  Siyasi güç - danıştay
  Siyasi güç22.01.2015
  YazarlarYÜCE Divan oylamasında sürpriz yok, iktidar partisinin aklama yönünde oy kullanacağı biliniyordu.Sürpriz olsa olsa, 40’tan fazla AKP’li vekilin parti tutumuyla değil, Yüce Divan’a gidilmesi yönünde oy vermiş olmalarıdır.
 • Ordu’da mermer ocağı için ağaç kesimine tepki - danıştay
  Ordu’da mermer ocağı için ağaç kesimine tepki22.01.2015
  GündemORDU’nun Kumru İlçesi’nde mermer ocağı ruhsatı verilen bölgede, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin kontrolünde ağaçların kesilmesi, tepkiyle karşılandı.
 • Taha AKYOL

  Kurallar kurumlar - danıştay
  Kurallar kurumlar20.01.2015
  YazarlarYÜCE Divan oylaması bugün yapılıyor.Genel tahmin, iktidarın oylarıyla ret kararının verileceğidir.
 • Torba’dan atama formülü - danıştay
  Torba’dan atama formülü20.01.2015
  Gündem16 Ocak Cuma günü Meclis’e verilen ‘Torba teklif’te yer alan “İlçe milli eğitim müdürü ve üstü kadrolara yapılacak atamalarda görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı uygulanmaz” ifadeleri ortalığı karıştırdı.Bir yandan bakanlığın sınav yapmadan şube müdürü atamak istemesine itiraz edilirken, diğer yandan da ‘sadece sözlü sınavla atandıkları’ gerekçesiyle Danıştay’ın ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiği 1709 şube müdürü ataması ile ilgili yargı kararının uygulanmayacağı savunuluyor.
içinde

Danıştay


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz