"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Havalar turizm ve tarımı etkiliyor

AVRUPA’da beklenmedik sıcaklar sürerken, Türkiye henüz baharı yaşayamadı. İklimler tersine mi döndü nedir? Antalya turizmi için çok olumsuz bir sezon.Küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliğinin turizmden başka tarımı da etkilediği biliniyor.

Avrupa’da hava sıcaklıkları mayıs ayında 22 dereceye kadar çıkarken, gazetelerde kuraklıktan çatlayan toprakların resimleri endişe ile izlendi.
Türkiye bu sezon orta derecede ‘yağış’ aldı. Ama hava bir türlü ısınamadı.
Havaların serin gitmesi turizmcileri endişeleniyor. Nasıl bir sezon geçirilecek?
Avrupalı tur operatörleri endişeli olsa da harıl-harıl Türkiye için programlar hazırlıyorlar. Bunlardan biri de merkezi Zürih’te olan Bentour firması... Yılda 1 milyon turist getiren Vural Öger’in sektörden çekilmesinden sonra Almanya piyasasına girdiklerini bildiren firma sahibi Kadir Ünal, Alman turizm acentelerinin çalışanlarından 60 kişiyi Frankfurt’taki Lufthansa Eğitim Merkezi’nde üç günlük Türkiye üzerine eğitime aldıklarını bildiriyor. Turizm sektörünün ‘uçak’ gibi olduğunu, durduğunda düşülebileceğini anlatırken “Onun için Almanlara Türk turizmini tanıtıyoruz. İyi satış yapsınlar” diyor.
Kadir Ünal, konuklarına ortaçağdan kalma Frankenstein Kalesi’nde (müze) bir yemek verdi. Frankeştayn malum bir ‘ucube’! Böyle korku veren bir ‘yaratık’ın altında nikah kıydıranlar da oluyormuş. Müzenin ‘nikah memuru’ ‘vakayınüvist’ burada yaşananları tatlı dili ile anlatırken, bizim İlber Ortaylı hocamızı hatırladık.
TAŞERON TURİZMİ
Türkiye’de turizm pazarında TUİ en ağırlıklı turizm firması... Giderek turizmde ‘taşeron’ durumuna düşüyoruz.
Kadir Ünal, ‘kaliteli turist’ diye tanımladığı golf turizmine ağırlık verdiğini ve THY’den 30 bin ‘koltuk’ satın aldığını söyledi. Zaten kendisi de iyi bir golfçüymüş. İsviçre ile Almanya’da Baden Württemberg Eyaleti’nin Golf Federasyonu temsilcisiymiş aynı zamanda. Özellikle de başta golf sahaları olan oteller dahil 170 beş yıldızlı otelleri tanıtmak üzere 308 sayfalık bir ‘Türkiye’ albümü bastırmış Almanya’da.
Otellerini tanıtmak üzere gelen, Türkiye’nin ilk golf uzmanlarından Ali Şahin ve Atilla Boncukoğlu Almanya kökenli Türklerden... İki ülkenin kültürleri ile yetişerek, Türkiye’de turizm sektöründe iş bulmuşlar ve Avrupa’dan turist getirmek üzere projeler üretiyorlar.
Ne yazık ki, Antalya dışında tanınmıyorlar.
Türkiye’nin hiçbir katkısını olmamış kendilerine. Hiçbir beklentileri de yok.
Turizm Bakanlığı onları ne aramış, ne sormuş; katologların basımında Türkiye coğrafyasından bir tek kare film bile alamamışlar; bu firmaları bir araya getirip golf sektörü üzerinde bir görüş almamış; en önemlisi de bir teşekkür etmemiş.

GÜNÜN SÖZÜ

“Geçen yıl Avrupalılar sahip oldukları özel teknoloji ile yağışlı bulutları boşaltarak aralarında İran’ın da bulunduğu bölge ülkelerine ulaşmasını engelledi. Bulutlar, batıdan doğuya doğru hareket ettiğinden bu işlem sonucu İran’da yağış yağmadı. İran’ın bazı bölgelerinde ağır kuraklık yaşandı.”
(İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad)

Golf turizmi nedir?

BELEK, Türkiye’nin golf bölgesi... Golf sahası olan otellerde bütün yerler acenteler tarafından kapatılmış. Türk turizmcilerine sorduk; onlar da yanıtladılar:
- Zengin sporu... Belek, Türkiye’nin golf merkezi; 15 saha var. Bunların deniz kıyısına paralel olması dünyada ayrıcalıklı bir konuma getiriyor Türkiye’yi...
Bir golf kulübüne giriş 5 bin Euro tutuyor.
- Amerika’da 22 bin, İngiltere’de 2.500, Almanya’da 790, İspanya’da 300, İsviçre’de 98, (Yunanistan’da 2 ve KKTC’de 1) adet golf sahası bulunduğu dikkate alınırsa, Türkiye 15 golf sahası ile küçük bir ‘pazar’ olarak kabul ediliyor. Buna karşın Türkiye’nin rakipleri İspanya ve Almanya.
- Türkiye’ye golfü Kaya Çilingiroğlu sevdirdi. Caroline Koç, Mustafa Koç ve Akagündüz Özdemir ile gazeteciler Güneri Cıvaoğlu ve Can Ataklı da golf tutkunu olarak biliniyorlar.
- Bir golf sahası 700-1000 hektarlık bir çim sahada oynanıyor. Oyun yaklaşık 4.5 saat sürüyor; 16 km’ye kadar yürünüyor. Golf topunu en az 200 metre atmakla ‘ortalama’ golfçü sayılıyor. Oyun süresince 100-150’ye yakın vuruş yapılabiliyor.
- Golf konsatrasyona dayalı bir oyun... Dıştan monoton gözükse de çok önemli kuralları var. Zihni kullanmak çok önemli. Golf ayakkabısı olmadan golf sahasına girilmiyor.
- Golf sahaları yoğun su harcıyor. Ancak sular yine yeraltına girdiğini savunanlar “Göçmen kuşların geri döndüğünü” söylüyorlar.

Biliyor musunuz

DÜNYANIN önde gelen çevre örgütlerinden MEDASSET’in Başkanı Lily Venizelos, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na bir mektup yazarak dünya mirası Patara’nın (Kaş), inşaatına başlanan yazlık villaların, Türkiye’nin de imza koyduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirterek “Patara’nın turizm ve kalkınmaya kurban edilmemesini” istediğini...
- TÜBİTAK’ın, her yaştan insanı doğanın ilginç dünyasıyla buluşturmak amacıyla 21-23 Mayıs arasında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde (NGBB) doğa şenliği düzenlediğini...
- NÜKLEER santral yapılması düşünülen yerlerden biri olan İğneada’dan (Kırklareli) bisikleti ile yola çıkan Barış Özgür’ün yarın Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya doğru yürüyüşe geçmiş olan ‘Anadolu’yu Vermeyeceğiz’ kervanlarıyla birlikte Ankara’da olacağını...

Daha çok kadın ölsün mü istiyorsunuz?

TÜRKİYE Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü uyarıyor:
“Avrupa Konseyi Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önlenmesi Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyi, Avrupa Konseyi’nin 47 üyesinden sadece 13’ü imzaladı. Uluslararası sözleşme niteliği taşıdığı için söz konusu belge TBMM’de onaylanmasının ardından anayasanın üstünde olacak.
7 yılda %1400 artan kadın cinayetlerini defalarca söyledik, ayrıca toplumsal duyarsızlığa dikkat çektik. Sayın Başbakanın TBMM’yi olağanüstü toplantıya davet ederek kadına karşı şiddetin önlenmesi konusundaki duyarlılığı siyasiler adına ortaya koymasının tam zamanı.
Ayşe Paşalı davasının sanığına verilen hapis cezası ile mutlu olmaktansa kadın cinayetlerinin olmadığı bir ülkede mutlu olma yolunu açalım
TBMM’yi olağanüstü toplayalım.”

X