MENÜ

Yekdem

Yekdem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yekdem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 64 Yekdem haberi bulunmuştur.

Yekdem Haberleri

Güneş enerjisinde YEKDEMin uzatılması talebi

Güneş enerjisinde YEKDEM'in uzatılması talebi

Güneş enerjisi dernekleri, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması'nın süresinin uzatılması talebini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına iletti.

4.09.2019Ekonomi
Sanayide enerji dönüşümü şart

Sanayide enerji dönüşümü şart

Dünyada enerji tüketimi artıkça enerji kaynaklarına erişim de gittikçe daha önem kazanıyor. Ülkeler enerji kaynaklarına erişim noktasında her türlü stratejik hamleyi yaparken dev şirketler de bu kaynakların pazarlanması noktasında büyük bir savaş veriyor.

11.06.2019Ekonomi
EPDKden elektrik zammı açıklaması

EPDK'den elektrik zammı açıklaması

EPDK tarafından elektriğe temmuzda zam yapılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

10.06.2019Ekonomi
Bakan Dönmezden kendi elektriğini kendin üret çağrısı

Bakan Dönmez'den "kendi elektriğini kendin üret" çağrısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek. Mesken aboneleri için 10 kilovat, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 megavata kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabilmesi imkanı getirildi" açıklamasında bulundu.

12.05.2019Ekonomi

"Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği" yayımlandı

Lisanssız üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esas olacak. Elektrik enerjisinin, üretim tesisiyle aynı yerde kurulu tüketim tesisinde tüketilemeyen miktarı, aynı dağıtım bölgesinde olması şartıyla aynı kişiye ait başka bir tesiste tüketilebilecek.

12.05.2019Ekonomi
Rüzgarda teşvik beklentisi 5,22 dolar

Rüzgarda teşvik beklentisi 5,22 dolar

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın güncel teknoloji, maliyet, finans, coğrafya ve rüzgar koşullarına göre düzenlenmesi ve piyasa fiyatına yakın olması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

10.05.2019Ekonomi
Nükleer santralle ilgili önemli karar 30 yıl hapis cezası verilecek

Nükleer santralle ilgili önemli karar! 30 yıl hapis cezası verilecek

Maden Kanunu ile bazı kanun ve KHK'lerde değişiklik öngören kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Değişikliğe göre nükleer santrale sabotaj yapacak kişilere ağır hapis cezası verilecek.

28.02.2019Ekonomi
Bakan Dönmez açıkladı Akdeniz ve Karadenizde sondajlar devam edecek

Bakan Dönmez açıkladı! Akdeniz ve Karadeniz'de sondajlar devam edecek

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji alanında yapılanlara ilişkin detayları açıkladı. Dönmez, iki gemiyle petrol ve doğal gaz sondajlarının devam edeceğini söyledi.

25.02.2019Ekonomi
Rüzgar başvuruları 2020de

Rüzgar başvuruları 2020'de

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: "Birinci YEKA başarıyla yapıldı. İkinci YEKA için de ilana çıkıldı. Rüzgarda Önlisans başvurularının ise Nisan 2020'de alınmasını bekliyoruz. Rüzgar santrallerinde yerli aksam üretimi ve kullanımı konusunda destek mekanizması devam etmeli" açıklamasında bulundu.

20.02.2019Ekonomi
Rüzgarda kapasite artışı bekleniyor

Rüzgarda kapasite artışı bekleniyor

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: "Kapasite artışı bekleyen yaklaşık bin 100 megavatlık rüzgar portföyü bulunuyor. Bu, 1,5 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Meclise sunulan maden kanununa ilişkin teklif geçen hafta genel kuruldan geçti. Düzenlemeye göre, eğer kanunlaşırsa, piyasa takas fiyatı üzerinden ilave kapasitelerin verilmesinin önü açılmış olacak" açıklamasında bulundu.

18.02.2019Ekonomi
Güneşte 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

Güneşte 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, geçen yıl Türkiye'de güneş enerjisi sektörünün olgunluk çağına erişmeye başladığını belirterek, "Önemli sayıda yerli üreticimiz oldu, sanayi anlamında gelişiyoruz. Bu gelişmelerle birlikte 2019'da sektörden lisanslı ve lisanssız santral olarak toplam 950 megavat civarı kurulum, 800 milyon dolar yatırım bekliyoruz." dedi.

15.01.2019Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye yeni destek mekanizması yolda

Yenilenebilir enerjiye yeni destek mekanizması yolda

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Kıdemli Bankacısı Andi Aranitasi: "EBRD olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl destekleneceği konusundaki yeni mekanizma oluşturma planına destek veriyoruz.Türkiye'nin 2020'den sonra yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyecek yeni mekanizmasının bu yıl sonuna kadar açıklanacağını umuyoruz.Burada, yine minimum seviyede de olsa bir alım garantisi sunma fikri öne çıkıyor ki bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin büyümesi için yeterli olacaktır.Biz, şirketlere çoklu para birimi üzerinden borçlanmalarını tavsiye ediyoruz. Finansman yapılarımız güçlü ve bu şekilde çoklu olduğu için şimdiye kadar hiçbir firma yapılandırma talebinde bulunmadı" ifadelerinde bulundu.

24.09.2018Ekonomi
Akfenin 13 enerji projesine 363 milyon dolarlık finansman

Akfen'in 13 enerji projesine 363 milyon dolarlık finansman

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 6 yerli ve yabancı bankadan 13 yenilenebilir enerji projesi için toplamda 363 milyon dolarlık finansman sağladıklarını belirterek, "Bu finansman Türkiye'de tek seferde alınan en büyük rüzgar ve güneş santrali kredisi olarak öne çıkıyor." dedi.

19.09.2018Ekonomi
Deniz rüzgârına 3 milyar dolar

Deniz rüzgârına 3 milyar dolar

Türkiye’nin denizde kuracağı ilk rüzgâr santralleri olan ‘Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’ (YEKA) projesinde sona yaklaşıldı. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “3 milyar dolardan fazla yatırım olacağını öngörüyoruz” dedi.

29.07.2018Ekonomi
Bu fon yenilenebilir

Bu fon yenilenebilir!

Türkiye’de değişen enerji politikası finansal araçlara da etki ediyor. Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji fonu 50 milyon dolar büyüklüğüyle kuruluyor. Önce güneş enerjisine yatırım yapacak Actus Portföy, yeni fonu için ardından rüzgâr ve biyokütle santrallarına ortak olacak.

3.06.2018Ekonomi
Jeotermal enerjide hedef 4 bin megavat

Jeotermal enerjide hedef 4 bin megavat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Mu?du?rü Oğuz Can, Türkiye'nin jeotermal kaynaklara dayalı elektrik üretiminde son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini ve kurulu güç bakımından dünyada dördüncü olduğunu belirterek, "Jeotermal enerjide, 2023 ve 2030 planlamasında belli bir potansiyelin bulunduğu, hedefin ise katlanarak 4 bin megavat civarına revize edildiğini görüyoruz." dedi.

11.04.2018Ekonomi
Elektrikli araçta şarj istasyonu sayısı artacak

Elektrikli araçta şarj istasyonu sayısı artacak

Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, gelecek 2 yılda elektrikli araç ithalatının artacağını belirterek "Biz de Zorlu Enerji olarak mayısta hızlı şarj istasyonlarıyla ilgili bir lansman yapacağız. Bu yaz başı itibarıyla Adana'ya kadar, yıl sonu itibarıyla ise tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde ve 200 kilometreye bir şarj istasyonu yerleştireceğiz." dedi.

9.04.2018Teknoloji
Halka arzda domino etkisi

Halka arzda domino etkisi

2018 yılında enerji sektöründeki en önemli gelişmelerden biri de halka arzlar olacak. Enerjisa’nın halka arzının başarılı geçmesinin diğer şirketlere ilham vereceğini söyleyen KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Sırada Başkent Doğalgaz ve Aksa Doğalgaz Dağıtım var. Yeni halka arzlar da olabilir” diyor.

18.02.2018Ekonomi
Enerjide 2017 böyle geçti

Enerjide 2017 böyle geçti

OPEC'in petrol üretim kısıntısı anlaşmasını 2018'in sonuna kadar uzatacağını açıklaması küresel enerji piyasaları açısından yılın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
630 şirket  40 bin çalışan

630 şirket 40 bin çalışan

Son dönemlerde birçok önemli yatırıma ev sahipliği yapan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) bugün 8 milyar dolarlık üretim hacmi ile Türkiye’nin en önemli OSB’leri arasında yer alıyor. İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, 630 firma ve 40 bin çalışan ile Türkiye’nin büyümesine güç kattıklarını söyledi.

18.12.2017Ekonomi
Jeotermalci teşvik istiyor

Jeotermalci teşvik istiyor

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şişman, petrol ve doğalgaza verilen arama teşviklerinin kendilerine de verilmesini isterken, 2 milyon hanenin şu an jeotermal enerji ile aydınlatıldığını vurguladı.

18.12.2017Ekonomi
Fatura artık böyle çıkacak

Fatura artık böyle çıkacak!

Resmi Gazete'de bugün perakende enerji satış fiyatları düzenlemesi hakkındaki tebliğdeki değişiklik yayınlandı.

15.12.2017Ekonomi
Elektrikte gözler ocak ayında

Elektrikte gözler ocak ayında

Elektrikte maliyetlerin artması, gözleri ocak ayında açıklanacak yeni elektrik tarifelerine çevirdi. Piyasadaki elektrik tedarik şirketleri maliyet baskısı altında olduklarını belirtiyor. Tüketiciler ise elektrik fiyatlarında ay sonunda artış olup olmayacağını merak ediyor.

2.12.2017Ekonomi
Elektriğe 1 Ocakta zam geliyor

Elektriğe 1 Ocak'ta zam geliyor

BOTAŞ, 1 Aralık’tan geçerli olmak üzere doğalgaz santrallarına sattığı doğalgazın fiyatını, yüzde 8 artırdı. Doğalgaz santralları, her 1000 metreküp gaza 704 TL yerine 763 TL ödeyecek. Maliyet baskısı nedeniyle elektrikte 1 Ocak’ta tek haneli fiyat artışı bekleniyor

2.12.2017Ekonomi
‘Vay be’ dedirtecek

‘Vay be!’ dedirtecek

Enerji Bakanı Berat Albayrak, bu yıl Türkiye’de ilk kez uygulanan YEKA modelinde ihalelerin başarıyla gerçekleştiğini, 2018’de farklı sürprizlerin olacağını açıklayarak, “‘Vay be!’ dedirtmeye devam edeceğiz” dedi.

1.11.2017Ekonomi
Elektrik faturalarında maliyet düşürme yöntemleri

Elektrik faturalarında maliyet düşürme yöntemleri

Elektrikte herhangi bir maliyete katlanmadan faturalar nasıl düşürülebilir?

24.10.2017Enerji
100. yılda nükleer hedef

100. yılda nükleer hedef

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Mersin Akkuyu’da kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santralını Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’e yetiştirmek istediklerini belirterek, “29 Ekim 2023’e yetiştirebi-lirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz” dedi.

11.10.2017Ekonomi
YEKA yatırımlarının  bölgesi belli oluyor

YEKA yatırımlarının bölgesi belli oluyor

İLK rüzgâr YEKA ihalesini kazanan konsorsiyumdan Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, 2021’in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış olacaklarını belirterek, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıkladığı bölgelerin kapasite faktörü çok yüksek. Biz bu bölgelerden, bin megavatlık kapasitenin  700’ünü Trakya’da kurmak istiyoruz, 200 megavatı Sivas’ta ve kalan kısım da Eskişehir’de olabilir. Bu şekilde bölgeler arasında kapasite faktörleri en yüksek olanlarını seçeceğiz” diye konuştu.

10.08.2017Ekonomi
‘YEKA tüketiciye olumlu yansıyacak’

‘YEKA tüketiciye olumlu yansıyacak’

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, rüzgar YEKA ihalesinde konsorsiyum olarak verdikleri kilovatsaat başına 3,48 dolar/cent fiyatın elektrik fiyatlarını aşağı çekeceğini ve tüketiciyi olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarifesinde kilovatsaat başı 10,5 dolar/cent olan satış fiyatı, böylece üçte bire düşmüş oldu. Rüzgar YEKA için 2019’da türbin fabrikası üretime geçer. Geçer geçmez de santral kurulumuna başlarız ve 2021’in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış oluruz." dedi.

10.08.2017Ekonomi
Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesinden çıkan sonucun, Türkiye’yi ucuz rüzgar enerjisi için dünyada başlıca yerlerden biri haline getirdiğini söyleyerek, “Türkiye bu fiyatla dünyadaki en iyi fiyata sahip 5 ülkenin biri oldu; Fas, Peru, Meksika ve Mısır’la birlikte. Türkiye’den rüzgar teknolojisi ihraç etmek de artık mümkün olacak” dedi.

4.08.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye yerli katkı desteği yönetmeliğinde değişiklik

Yenilenebilir enerjiye yerli katkı desteği yönetmeliğinde değişiklik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, yenilenebilir enerji kaynaklarında yerli katkı desteğinin, lisansta bulunan ilk kurulu gücün tamamının işletmeye girmesi halinde bu tarihten itibaren, kısmen işletmeye alınması halinde ise Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması'na (YEKDEM) katıldığı tarihten itibaren başlatılmasına karar verildi.

28.07.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye 8,5 milyar TL destek

Yenilenebilir enerjiye 8,5 milyar TL destek

YEKDEM kapsamında üretilen elektrik için santrallere yılın ilk yarısında ödenen destek miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,5 artarak 8 milyar 500 milyon 309 bin lira oldu.

27.07.2017Ekonomi
Ekonomiye 260 milyon dolarlık katkı

Ekonomiye 260 milyon dolarlık katkı

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneğince (JESDER) Türkiye’deki jeotermal kaynaklardan üretilen elektrikle şu ana kadar ülke ekonomisine doğrudan 260 milyon dolarlık katkı sağlandığı belirtildi.

22.06.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye 1,8 milyar lira destek

Yenilenebilir enerjiye 1,8 milyar lira destek

YEKDEM kapsamında elektrik üretimi için ödenen destek miktarı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 690 milyon 197 bin lira artarak 1 milyar 810 milyon 223 bin liraya ulaştı.

20.06.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye 1,7 milyar lira destek

Yenilenebilir enerjiye 1,7 milyar lira destek

YEKDEM kapsamında elektrik üretimi için ödenen destek miktarı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 587 milyon 457 bin lira artarak, 1 milyar 705 milyon 439 bin liraya ulaştı.

19.05.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye 1,5 milyar lira destek

Yenilenebilir enerjiye 1,5 milyar lira destek

YEKDEM kapsamında elektrik üretimi için ödenen destek miktarı, martta geçen yılın aynı ayına göre 279 milyon 181 bin lira artarak, 1 milyar 472 milyon 751 bin liraya ulaştı.

22.04.2017Ekonomi
1 milyar liralık destek

1 milyar liralık destek

YEKDEM kapsamındaki elektrik üretimi için ödenen destek miktarı şubatta geçen yılın aynı ayına göre 86 milyon 389 bin lira artarak 1 milyar 55 milyon 205 bin liraya ulaştı.

17.03.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerjiye 1,1 milyar liralık destek

Yenilenebilir enerjiye 1,1 milyar liralık destek

YEKDEM kapsamındaki elektrik üretimi için ödenen destek miktarı ocakta geçen yılın aynı ayına göre 250 milyon 482 bin lira artarak 1 milyar 130 milyon 451 bin lira oldu.

17.02.2017Ekonomi
Zorlu Enerjinin 5 santrali YEKDEMden yararlanacak

Zorlu Enerji'nin 5 santrali YEKDEM'den yararlanacak

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'ye ait 5 santralin gelecek yıl üreteceği elektriğin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında satılacağı belirtildi.

29.11.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

750 milyon Euro'luk 'Derviş'in 'güneş'i yeni lisansa takıldı

GEÇENLERDE MetCap Enerji Başkanı Celal Metin’le karşılaşınca, Merve Erdil’in Haziran 2011’de Hürriyet’te yayınlanan haberini anımsadım:

20.07.2017