MENÜ

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Tedavisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Şaşılık Tedavisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Şaşılık Tedavisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 91 Şaşılık Tedavisi haberi bulunmuştur.

Şaşılık Tedavisi Haberleri

Şaşılık nedir Şaşılık tedavisi nasıl yapılır

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal olarak görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen şaşılık, özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Gözün içe, dışa, aşağıya ya da yukarıya doğru anormal pozisyon alma durumu olarak tanımlanan şaşılık, genelde yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teşhis edilebiliyor. Peki, şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

14.07.2018Gündem
Şaşılığı erken farkederseniz düzeltebilirsiniz

Şaşılığı erken farkederseniz düzeltebilirsiniz

Uzmanlar uyarıyor, ailesinde şaşılık veya göz tembelliği bulunan kişilerin çocuklarına da 3 yaşından önce muayene gerektiğini söylüyor.

18.11.2013Kelebek
Doğru bilinen 20 yanlış

Doğru bilinen 20 yanlış

Halk arasında, doğru olmayan pek çok bilgi göz sağlığı konusunda insanları yanlış yönlendiriyor. Peki neleri yanlış biliyoruz? Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Olcay Şahin cevaplıyor…

5.05.2009Kelebek
Minik Ege olayında flaş gelişme

Minik Ege olayında flaş gelişme

İzmir’in Torbalı ilçesinde, 5,5 yaşındaki Ege Avcı’nın, göz ameliyatı için götürüldüğü Torbalı Devlet Hastanesi’nde oksijen yerine 21 dakika boyunca azot gazı verilmesi sonucu serebral palsi (beyin felci) olmasıyla ilgili kusurlu bulunan anestezi uzmanı, anestezi teknikeri ve sağlık çalışanı için soruşturma izni çıktı. Savcılığın, 3 personelin şüpheli olarak ifadesine başvuracağı öğrenildi.

22.03.2019Gündem
Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır

Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır?

Hareketli araçlarda bir yazı okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz hastalıklarının belirtisi olabilir. Seyahat edenlerin yaklaşık %30’unda görülen mide bulantısının başlıca nedenlerini Doç. Dr. Levent Akçay açıkladı.

Göz tembelliği nedir Göz tembelliği nasıl geçer

Göz tembelliği nedir? Göz tembelliği nasıl geçer?

Kişinin meslek hayatı dahil tüm hayatını etkileyecek bir durum olan göz tembelliği, çocukluk döneminde belirli nedenlere bağlı olarak normal gelişimini tamamlayamayan gözlerde meydana geliyor. Sorunun genelde tek gözde görüldüğünü ancak bazı durumlarda iki göz de bulunabildiğini aktaran uzmanlar, bu hastalığın toplumda her yüz kişiden iki ya da üçünde bulunduğunu ifade ediyor. Peki, göz tembelliği nedir? İşte, göz tembelliği hakkında bilinmesi gerekenler...

26.12.2018Sağlık
Şaşılık için erken teşhis uyarısı

Şaşılık için 'erken teşhis' uyarısı

Çocuklarda şaşılığın mümkün olduğunca erken yaşta saptanması ve tedavi edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulandı.

17.10.2018Sağlık
Göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler

Göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler?

Ambliyopi, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen göz hastalığı, genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İki göz arasındaki numara farkı veya ışığın ağ tabakaya (retinaya) düşmesini engelleyen herhangi bir neden göz tembelliğine neden olabilir. Peki, göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler?

19.07.2018Gündem
Göz Tembelliği rahatsızlığı nedir

Göz Tembelliği rahatsızlığı nedir?

Göz tembelliği(ambliyopi), gözde ve görme yollarında bilinen bir hastalık olmaksızın, görmenin engellenmesi ve/veya her iki göz arası anormal etkileşim sonucu ortaya çıkan, çoğunlukla tek gözde, seyrek olarak iki gözde ortaya çıkan görme azlığıdır. Görmede bulanıklık, görme azlığı, çift görme gibi belirtileri olabilmektedir.

12.07.2018Gündem
Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli

Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, okul öncesi göz tedavisinin okul başarısı için çok önemli olduğunu, miyop, astigmat ve hipermetropun aileler tarafından fark edilemediğinde çocukların eğitim başarısını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

13.07.2017Sağlık
Çaresizliğin adı kedi miyavlaması sendromu

Çaresizliğin adı 'kedi miyavlaması sendromu'

Eskişehir'de, 'kedi miyavlaması sendromu' ile dünyaya gelen 5 aylık Zeynep bebeğin ailesi, tedavisi bilinmeyen hastalık karşısında çaresizce çocuklarını büyütüyor. Anne Erdoğan, "Şu an beslenmesi için harcadıklarımız bile bizi zorlarken büyüdükçe daha fazla sıkıntı yaşayacağız. Devletimizden istediğimiz tek şey tıpkı Down sendromu gibi bu hastalığı da tanıması ve bu yönde rapor vermesi" dedi.

12.01.2017Gündem
Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir

Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir?

Tiroid hastalığına bağlı göz problemlerinin yakın bir alaka ve kesintisiz bir takip gerektirdiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, göz sağlığını koruma amaçlı acil tedavilerin ötesinde kozmetik müdahalelerin de mümkün olduğunu söyledi.

1.12.2016Sağlık
Okurken eliyle takip ediyorsa göze dikkat

Okurken eliyle takip ediyorsa göze dikkat

Okuduğu cümleleri eliyle takip etmesi… Okurken kelime ya da satır atlaması… Yazarken satırı düzgün takip edememesi… Çocuklarda sıkça karşılaşılan bu tür alışkanlıklar aileler tarafından ‘okuma-yazmayı yeni öğreniyor, doğaldır’ düşüncesiyle geçiştirilebiliyor. Oysa bu alışkanlıkların altında genellikle tedavide geç kalındığında kalıcı hale gelebilen görme problemleri yatıyor!

25.09.2014Sağlık
8 yaşında bu kanseri yenen ilk insan oldu

8 yaşında bu kanseri yenen ilk insan oldu

İsmi Claudia Burkill ve o dünyada bir ilki başardı. Küçük Claudia kelimenin tam anlamıyla mucizenin kendisi. Talihsiz başlamıştı çünkü dünyada çok nadir görülen bir beyin kanseri türüne yakalandı. Doktorlar sadece birkaç haftası kaldığını söyledi. Deneysel bir tedavi denediler. 694 gün savaştılar. Sonunda küçücük bedeniyle Claduia savaşı kazandı.

13.06.2014Sağlık
Çocuklarda düzenli göz kontrolü çok önemli

Çocuklarda düzenli göz kontrolü çok önemli

Çocuklar gözlerindeki şikayetleri tam olarak anlayamadıkları için bunu vücut dilleri ya da davranışları ile ifade edebilirler.

2.02.2014Kelebek
Şaşılık fotoğraflardan daha iyi tespit edilebilir

Şaşılık fotoğraflardan daha iyi tespit edilebilir

Fotoğraf karesi, sadece anı olmaktan ziyade, özellikle şaşılık tanısında da kullanılıyor. Ailelerin, günlük hayatın dışında fotoğraflarda da çocuklarının gözlerinin nasıl çıktığına dikkat etmesi, kaymanın olduğu fotoğrafın uzman hekime göstermesi gerekiyor.

24.11.2013Kelebek
Tiroid varsa göze de dikkat

Tiroid varsa göze de dikkat

İnsan vücudunda pek çok organa zarar veren sigara, göz sağlığını da tehlikeye atabilir.

10.10.2012Sağlık
Gözlerine iyi bakın

Gözlerine iyi bakın

Çocukluk döneminde göz ile ilgili birçok problem oluşabiliyor.

29.05.2012Sağlık
Şaşılık normal lazer tehlikeli değil

'Şaşılık normal lazer tehlikeli değil'

Göz sağlığı ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar, göz kusurlarından görme kaybına kadar pek olumsuz durum ile sonuçlanabiliyor.

7.12.2011Kelebek
PROF. DR. ÖNOL’DAN GÖZ SAĞLIĞI KONUSUNDA DOĞRU

PROF. DR. ÖNOL’DAN GÖZ SAĞLIĞI KONUSUNDA DOĞRU

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Önol, göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışları sıraladı.

28.09.2011Kelebek
Miyop çocuklarla ilgili yeni iddia

Miyop çocuklarla ilgili yeni iddia

Yapılan pek çok çalışma, çocuk miyopların zeka katsayılarının normal popülasyona göre 7-8 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca miyop çocukların okul başarısı da daha yüksek.

15.12.2010Kelebek
Gözü fotoğrafta beyazsa dikkat

Gözü fotoğrafta beyazsa dikkat

Aileler dikkat! Çocuğunuzun gözü fotoğraflarda daha belirgin hale geliyor ve beyaz çıkıyorsa nedeni göz tümörü olabilir.

4.11.2010Kelebek
Dünya Şaşılık Kongresi ilk kez Türkiyede

Dünya Şaşılık Kongresi ilk kez Türkiye'de

"Dünya Şaşılık Kongresi”, ilk kez Türkiye’de düzenlenecek. Konuya ilişkin dünyanın önde gelen otoritelerinin, İstanbul’da biraraya geleceği kongreye 67 ülkeden 550 şaşılık uzmanı göz hekimi katılacak.

21.09.2010Gündem
40 seansta çözüm

40 seansta çözüm

Türkiye'de de uygulanan hastanın kendi kendine uygulayacağı bu yeni yöntem, göz tembelliğine son veriyor.

10.08.2010Kelebek
Dördüzler 1 yaşında

Dördüzler 1 yaşında

Konya’da 10 yıl bebek hasreti çeken 32 yaşındaki Mehmet Erkal Özkan ile eşi 30 yaşındaki Hatice Özkan'ın, tüp bebek tedavisiyle geçen yıl dünyaya gelen 1’i kız, dördüz bebekleri 1 yaşına girdi. Irmak, Abdullah Efe, Arda ve Erdal adlı bebekler, üzerinde fotoğrafları bulunan pastadaki mumları üfleyerek doğum günlerini kutladı.

3.08.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Şaşılık kader mi?

Sevgili okurlar bu haftaki konumuz tıptaki ismiyle ‘strabismus’ yani ‘şaşılık...’

24.01.2014

Şaşılık tedavisi için gecikmeyin

Gözlerin görme eksenlerinin paralelliğinin bozulması olarak tanımlanan şaşılık, hem dış görünüşü hem de görmeyi olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle çocuklarda şaşılığın uzun vadede neden olabileceği sorunları önlemek erken ve doğru tedavi ile mümkün.

9.09.2003

Şaşılık ve tedavisi

Her göz, tıpkı cildimiz gibi dıştan değil, içten beslenmeyi hak ediyor.

25.08.2019

Miami'deki bir ölümle başlayan botoks hikayesi

Bu ölümün arkasında, 18 milyar dolarlık bir pazarın da hazin hikâyesi vardı. Botoks, kendini bulana, yeniden keşfedene ve kullanımı yaygınlaştırana uğurlu gelmemişti...

14.01.2017

Çocuğumuza göz tembelliği teşhisi kondu

Kızımıza göz tembelliği teşhisi konuldu ve tedavi için geç kaldığımız söylendi. Tedavi edilmezse ne olur, görme kaybı mı oluşur?

17.07.2014

Doğum kontrol hapları

Sevgili okurlar bu hafta konumuz doğum kontrol hapları..

17.01.2014

Epilepsi ilacıyla zayıflanır mı?

Bazı meslektaşlarımız, kilo sorunu olan hastalarına zayıfla-maları için epilepsi (sara) tedavisinde kullanılan bir ilacı öneriyor. Oysa, bu tam bir “ilaç suistimali” durumu.

17.04.2012

Karşıyaka Göz Hastanesi 6 yılda 35 bin hastaya ışık oldu

2005 yılında hizmet giren Karşıyaka Göz Hastanesi göz sağlığıyla ilgili her türlü soruna 365 gün çözüm getiriyor.

26.03.2012