MENÜ

Resmi Tarih

Resmi Tarih ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Resmi Tarih haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.845 Resmi Tarih haberi bulunmuştur.

Resmi Tarih Haberleri

Beklenen haber geldi Örümcek Adam...

Beklenen haber geldi! Örümcek Adam...

Marvel, Örümcek Adam’ın bu yıl içinde PlayStation 4’lerde oynanabileceğini açıkladı.

4.4.2017eSpor
II. Meşrutiyete ve Cumhuriyete dair sorgulayıcı bakış

II. Meşrutiyet'e ve Cumhuriyet'e dair sorgulayıcı bakış

Bahar Arslan’ın mütevazi, bir o kadar da cüretkâr kitabı ‘II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e İki Devrim İki Süreç’ hem tarihsel, hem ideolojik, hem de olgusal açıdan karşılaştırmalı bir tarih okuması. Islık Yayınları etiketiyle çıkan kitap Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’nü almıştı.

31.3.2017Kitap Sanat
Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanır Sorular yayımlandı

Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanır? Sorular yayımlandı!

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu araştıran sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ehliyet sınav sorularını değerlendirdi. Trafiğe çıkmak için bekleyişini sürdüren vatandaşlar, sürücü belgelerini ellerine alacakları tarihi merakla bekliyor. Peki, soruları ve cevapları yayımlanan 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, resmi tarih

17.2.2017Gündem
11 Şubat ehliyet sınav soruları yayımlandı Sonuçlar için resmi tarih

11 Şubat ehliyet sınav soruları yayımlandı! Sonuçlar için resmi tarih!

11 Şubat ehliyet sınav sonuçları, sürücü belgesi sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Trafiğe çıkabilmek için sahip olmaları gereken sürücü belgesi için 11 şubat ehliyet sınavına giriş yapan adaylar, sonuçların açıklanmasını bekliyor. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruları ve cevapları açıklanan ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, resmi bilgiler

17.2.2017Gündem
Şairler sırt çantalarını Nilüfer’de açtı

Şairler sırt çantalarını Nilüfer’de açtı

Şairler sırt çantalarını Nilüfer’de açtı

4.11.2016Bursa
Kemal’den ve Atatürk’ten önce...Mustafa’nın hikâyesi

Kemal’den ve Atatürk’ten önce...Mustafa’nın hikâyesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan’ın, ölümünden 5 yıl önce, 1951-52 arasında Yeni İstanbul Gazetesi’ne verdiği 141 mülakat, yeniden kitap haline getirildi. ‘Büyük Kardeşim Atatürk’, 1800’lerin ikinci yarısının başında, anne Zübeyde Hanım’ın genç kızlık döneminde başlıyor ve 1899’da, Mustafa Kemal’in İstanbul’daki Harp Okulu’na gitmek üzere Selanik’i terk edişiyle son buluyor.

15.10.2016Keyif
iPhone SEnin çıkış tarihi kesinleşti

iPhone SE'nin çıkış tarihi kesinleşti!

Apple’ın merakla beklenen yeni etkinliği geldi çattı. Cupertinolu şirketin yeni cihazlarını tanıtacağı etkinlik için resmi tarih nihayet belli oldu.

11.3.2016Teknoloji
Yeni kimlik kartları sahtesini imkansız kılacak

Yeni 'kimlik kartları' sahtesini imkansız kılacak

Yeni 'çipli kimlik kartları' para, kredi kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin tümüne sahip, taklidi ve tahrifi imkansız görsel ve elektronik güvenlik özellikleriyle polikarbon malzemeden üretiliyor. Yeni kimliklerin biyometrik veri kaydı özelliğiyle, noter, tapu, emniyet ve diğer kamu kurumlarında sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerinin yüzde 100 önleneceği belirtiliyor. Yeni kimlik kartları ilk etapta 14 Mart'tan itibaren Kırıkkale'de ikamet eden veya da nüfus kaydı bu ilde bulunan 524 bin vatandaşa sunulmaya başlanacak. Nüfus müdürlüklerine biyometrik fotoğraf ile yapılacak başvurudan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yeni merkezinde basılacak kimlik kartları kargoyla vatandaşın adresine gönderilecek.

3.3.2016Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Elvan yeni kimlik kartında resmi tarih verdi

Başbakan Yardımcısı Elvan yeni kimlik kartında resmi tarih verdi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yeni kimlik kartlarıyla ilgili olarak konuştu.

26.2.2016Ekonomi
4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı Açıldı

4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı Açıldı

4. MALATYA ANADOLU KİTAP FUARI AÇILDI

5.5.2015Malatya
Dersim belgeseline İletişim engeli

Dersim belgeseline İletişim engeli!

Dekan önce yer darlığı, sonra içerik dedi, gösterime izin vermedi.

19.3.2015Keyif
Orhan Pamuk:Yeni romanıma başladım

Orhan Pamuk:Yeni romanıma başladım

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, ’Kafamda Bir Tuhaflık’ adlı son kitabından sonra yeni kitabına başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı. Pamuk, yazmaktan en çok iftihar ettiği romanın, ’Benim Adım Kırmızı’ olduğunu söyledi.

16.3.2015Keyif
Karşıt görüş ne demek

Karşıt görüş ne demek?

“KARŞIT görüşlü öğrenciler çatıştı.” Bu cümle yıllardır üniversitelerde öğrenciler arasında çıkan kavgalarla ilgili haberlerin değişmez kalıbı. Ne zaman bir üniversitede kavga çıksa, kavganın taraflarıyla ilgili bilgi vermek yerine hemen bu cümle konduruluyor habere.

1.3.2015Okur Temsilcisi
“Rüşvetçi Atatürk” sözüne ceza çıkmadı, RTÜK karıştı

“Rüşvetçi Atatürk” sözüne ceza çıkmadı, RTÜK karıştı

KANAL A’da yayınlanan “Resmi Tarih’ten Gerçek Tarihe” programındaki sözler yine ortalığındaki karıştırdı.

25.11.2014Gündem
Âlem buysa kral kim

Âlem buysa kral kim?

Bugün hayat saat 23.00’de oynanacak Dünya Kupası finaline ayarlı. Bir tarafta Lionel Messi’nin Arjantin’i, diğer tarafta ‘çocuğumuz’ Mesut Özil’in Almanya’sı.

12.7.2014Hayat
Muhteşem Yüzyıl veda ederken...

Muhteşem Yüzyıl veda ederken...

Geçen hafta sona eren Muhteşem Yüzyıl dizisi yayın süresi boyunca önce Başbakan tarafından eleştirildi, ardından Yeni - Osmanlıcı refleksleri olan ‘Yeni Türkiye’ muhafazakârlığının savaş açtığı bir dizi oldu. Fakat buna rağmen ülke sınırlarını aşıp birçok ülkede insanları ekrana kilitledi. Sıra artık dizinin ‘siyasi’ değerlendirmesinde.

13.6.2014Keyif
Türkiye’de yalan söyleyenlerden hiç hesap sorulmadı

Türkiye’de yalan söyleyenlerden hiç hesap sorulmadı

Yaşadığımız dönem bir gün anlatılırken içinde mutlaka Murathan Mungan’ın cümleleri de olacak. Yalnızca edebiyatın lezzetiyle belleğimize yerleşen cümlelerle değil, memleketin haletiruhiyesinin röntgenini çeken tespitleriyle de…

22.2.2014Hürriyet Arşiv
Durdurun bu diziyi

Durdurun bu diziyi

BURSA'da televizyonda yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziden etkilenerek Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan 47 yaşındaki Hasan Köz, bu kez de dizinin yanınının durdurulması için savcılığa başvurdu.

18.2.2014Hürriyet Arşiv
Muhteşem Yüzyılın durdurulması için başvurdu

Muhteşem Yüzyıl'ın durdurulması için başvurdu

BURSA’da televizyonda yayınlanan ’Muhteşem Yüzyıl’ adlı diziden etkilenerek Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan 47 yaşındaki Hasan Köz, bu kez de dizinin yanınının durdurulması için savcılığa başvurdu.

18.2.2014Gündem
Lozan doğru anlatılsa bugün bu kadar bağnaz olmazdık

Lozan doğru anlatılsa bugün bu kadar bağnaz olmazdık

Yakın tarih konusunda en sabırla, özenle ve ısrarla çalışan isimlerden biri Taha Akyol. “Bilinmeyen Lozan” belgeselinin metnini genişleterek kitap olarak yayımladı. Kitapta resmi tarihe çalım atıyor, Türkiye’nin kromozomlarını şekillendiren Lozan müzakerelerini ‘ya zafer ya hezimet’ diliyle değil, ‘ne zafer ne hezimet’ gerçekliğiyle anlatıyor.

15.2.2014Gündem
Türk Tarih Kurumundan tartışılacak film

Türk Tarih Kurumu'ndan tartışılacak film

Türk Tarih Kurumu, Sultan Vahdeddin’in İstanbul’dan ayrılış gününe dair kısa bir film yaptırdı. Film, 15 Mayıs 1919 tarihinde Vahdettin ile Mustafa Kemal arasındaki diyalogla başlıyor. Vahdeddin, “Mustafa Kemal Paşa devleti kurtarabilirsin” derken; Mustafa Kemal, “Merak etmeyin bana emrettiklerini bir an bile aklımdan çıkarmayacağım” karşılığını veriyor.

21.11.2013Gündem
100 Yılın Örgütü: İttihatçılar

100 Yılın Örgütü: İttihatçılar

Gazeteci-yazar Kerem Çalışkan’ın Caretta yayınlarından çıkan “100 yıllık yüzleşme-Anlaşılır Tarih Dizisi” 3. kitapla devam ediyor.

27.8.2013Gündem
Atatürk Anıtına çelenk koyan CHPli Başkana ceza

Atatürk Anıtı'na çelenk koyan CHP'li Başkan'a ceza

İZMİR'in Selçuk İlçesi'ndeki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Atatürk Anıtı'na çelenk koyan CHP İlçe Başkanı İbrahim Adıgüzel'e, Kabahatlar Kanunu'na göre 100 lira para cezası kesildi.

28.5.2013Ege
Akl-ı Kemal

Akl-ı Kemal

TARİH araştırmacısı Sinan Meydan, Atatürk ve Cumhuriyet dönemi projelerini 10 yıllık bir araştırma sonunda “Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri” adıyla 4 ciltlik kitap haline getirdi.

18.5.2013Gündem
Balat’ın bilmediğiniz zenginlikleri

Balat’ın bilmediğiniz zenginlikleri

Fatih’in Haliç kıyısındaki Fener ve Balat semtleri arka sokaklarında pek çok tarihi yapı, pek çok öykü barındırır. Bir tatil günü bu semtlerde gezintiye çıktığınızda farklı bir çağa, coğrafyaya yolculuk yaptığınızı hissedersiniz.

5.5.2013Seyahat

Yazar Sonuçları

Tarih kavgası

Tarih kavgası

ATATÜRK, Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihi üzerine son zamanlarda yapılan tartışmalar yeni ufuklar açmıyor, yeni bilgi ve perspektifler ortaya koymuyor.

19.5.2017Taha AKYOL
Atatürk böyle savunulmaz

Atatürk böyle savunulmaz

SORSAN biri ‘tarihçi’ öbürü ‘okuyucu’ geçiniyor herifçioğullarının. Ama Atatürk düşmanlığını ekmek kapısı yapmışlar.

10.5.2017Akif BEKİ
Çanakkale’yi anlamak

Çanakkale’yi anlamak

GENELKURMAY bu sene Çanakkale Zaferi afişlerinde Atatürk’e yer vermedi ve eleştirilere hedef oldu.

19.3.2017Taha AKYOL
Tarihten nasıl sileceksiniz

Tarihten nasıl sileceksiniz?

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın hazırlayıp öneriye açtığı müfredat taslağında “İsmet İnönü” faslı kaldırılıyor.

16.1.2017Mehmet Y. YILMAZ
Vatan hainlerini tanıma kılavuzu

Vatan hainlerini tanıma kılavuzu

Her kim ki... Hangi gerekçeye yaslanırsa yaslansın leblebi çekirdek der gibi “İçsavaş” diyorsa... Bilin ki o kişi vatan hainidir.

4.1.2017Ahmet HAKAN
Nihayet MHP’nin ne yapacağı belli oldu: Meclis’te evet referandumda hayır

Nihayet MHP’nin ne yapacağı belli oldu: Meclis’te evet referandumda hayır

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Habertürk’te Kübra Par’a verdiği röportajda MHP’nin başkanlık sistemi konusunda ne yapacağını açıkladı.

23.10.2016Ahmet HAKAN
‘Yalan söyleyen tarih’

‘Yalan söyleyen tarih’

TÜRKİYE’de hemen her ideolojinin bir ‘yalan söyleyen tarih’ söylemi var. Çünkü tarihe gerçek nedir diye değil, bugünkü kavgalarımıza propaganda lojistiği sağlamak için bakıyoruz.

21.10.2016 Taha AKYOL
10 maddede niye en iyi giyinen gazeteci benim

10 maddede niye en iyi giyinen gazeteci benim

BİR: Kurallarım yok. Klasiği de seviyorum, en marjinali de...

7.10.2016Ertuğrul ÖZKÖK
Darbeleri anlatan en iyi 10 film

Darbeleri anlatan en iyi 10 film

‘15 Temmuz darbe girişimi’ nedeniyle sinema tarihinde öne çıkmış darbe filmlerine göz atalım dedik. İşte size dünya ve Türkiye sinemasından zihinlerde yer etmiş 10 yapım...

29.7.2016Uğur VARDAN
Ahmet Altan’a hak ettiği dilden bir cevap

Ahmet Altan’a hak ettiği dilden bir cevap

- KUDDUSİ Okkır’ı tutuklattın... Adam bir deri bir kemik mezarlıkta tahliye edildi.

9.5.2016Ahmet HAKAN
Böyle mi olacaktık

Böyle mi olacaktık

3.10.2015Sıtkı ŞÜKÜRER
Düet: Kıyı ve köy

Düet: Kıyı ve köy

ÇOKÇA yakınırız ya; “Artık çocuklar doğayı, sokağı görmeden yaşıyor”... İronik olacak ama... Ben bu eksikliğin bariz etkisini köpeğimde de yaşadım.

17.8.2015Yaşar SÖKMENSÜER
Karşıt görüş ne demek

Karşıt görüş ne demek?

"Karşıt görüşlü öğrenciler çatıştı". Bu cümle yıllardır üniversitelerde öğrenciler arasında çıkan kavgalarla ilgili haberlerin değişmez kalıbı. Ne zaman bir üniversitede kavga çıksa, kavganın taraflarıyla ilgili bilgi vermek yerine hemen bu cümle konduruluyor habere.

2.3.2015Faruk BİLDİRİCİ
Çikolatadan İstanbul

Çikolatadan İstanbul

3.2.2015Selim Türsen

Yabancı olduk şimdi yazık birbirimize...

“MEVSİM suluboya olsa /Günlerden mercan /İşte sanki o an /Nubar Terziyan sırtımı okşar /Eski filmler hâlâ o bahçede /Siyah beyaz ağlar...” Bazen bir şarkı, bir dize, dünyanın çağrışımını, rastlantısını bir araya getirir.

15.1.2015Yaşar SÖKMENSÜER
Bir törenin anatomisi

Bir törenin anatomisi

TÜRK sağcılarının İkinci Abdülhamid’e besledikleri büyük aşk malumdur ve kendileri açısından gayet de haklı sebeplere dayanır.

15.9.2014Kanat ATKAYA
Ben öyle demedim

Ben öyle demedim

Bazen söylediği sözler yüzünden müşkül duruma düşer insan. Kimi kuyruğu dik tutar, geri adım atmaz, gafın altında kalır, lafın altında kalmaz.

16.5.2014Yaşar SÖKMENSÜER
Sevgililer Günü’nde ‘Derin Devlet aşkı…’

Sevgililer Günü’nde ‘Derin Devlet aşkı…’

AKP iktidarının ‘Sevgililer Günü’nde, TBMM’de ‘kan’ dökerek, ‘burun’ kırarak geçirtebildiği HSYK Yasası’nın ayrıntılarını tartışmak anlamsız.

15.2.2014Cengiz ÇANDAR
Evet arkadaş Atatürkçüyüm

Evet arkadaş Atatürkçüyüm

TÜRKİYE’nin en büyük futbol kulüplerinden birinin başkanı çıkıp haykırıyor:

28.1.2014Ertuğrul ÖZKÖK
Turgut Özakman ve fenomen kitabı

Turgut Özakman ve fenomen kitabı

TURGUT ÖZAKMAN’ın yaşamı, kitapları hakkında Ateş Yalazan’ın dünkü Hürriyet’te çıkan çalışmasını umarım okumuşsunuzdur.

29.9.2013Doğan HIZLAN
27 Mayıs’ın değeri bilinmedi

27 Mayıs’ın değeri bilinmedi

27 Mayıs bir devrim mi yoksa darbe mi? İçinde bulunduğumuz yıllarda yoğunlaşarak tartışılan son 30 yılın konusudur bu ikilem!

27.5.2013Yalçın BAYER
Ölmez ağacı

Ölmez ağacı

Akdeniz efsanelerinde “ölmez ağacı” olarak geçer zeytin ağacı.

29.3.2013Ahmet Mümtaz TAYLAN
Elde var tarih

Elde var tarih

Aydınlar Dilekçesi ile ilgili mangalda kül bırakmayan ve dilekçeye imzasını basan Fikret Hakan’ın, mahkemede kendini “dilekçeyi okumadan, tiyatrolara devlet yardımı sanarak imzaladım” diye savunduğunu vurgulamıştım dün yazımda.

15.3.2013Yaşar SÖKMENSÜER