MENÜ

Ötv

Ötv ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ötv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ötv haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.180 Ötv haberi bulunmuştur.

Ötv Haberleri

Devletin ÖTV feragati 3.6 milyar lira

Devletin ÖTV feragati 3.6 milyar lira

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta uluslararası ham petrol fiyatları ile kurdaki oynaklıkların ÖTV ayarlamasıyla pompaya yansıtılmadığı eşel mobil sisteminin yüksek oranlı zamlarla halkın mağdur olmasını engellediğini belirterek, “Devletin fedakarlıkta bulunduğu ÖTV miktarı yaklaşık 3 milyar 583 milyon liraya ulaştı. Bu miktar devletin gücünü temsil eden rakamdır” dedi

7.09.2018Ekonomi
Devletten 3.6 milyarlık feragat

Devletten 3.6 milyarlık feragat

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta uluslararası ham petrol fiyatları ile kurdaki oynaklıkların ÖTV ayarlamasıyla pompaya yansıtılmadığı eşel mobil sisteminin yüksek oranlı zamlarla halkın mağdur olmasını engellediğini belirterek, "Devletin fedakarlıkta bulunduğu ÖTV miktarı yaklaşık 3 milyar 583 milyon liraya ulaştı. Bu miktar devletin gücünü temsil eden rakamdır." dedi.

7.09.2018Ekonomi
Tek kurtuluş vergi indirimi

Tek kurtuluş vergi indirimi

Son yıllarda otomotiv pazarının dinamosu olan filo kiralama sektörünün kur artışlarından olumsuz etkilenmesi, iç pazardaki satışları da önemli ölçüde etkiledi. Bankaların kredi musluğunu kapatması sonucu filo şirketleri araç alımını keserken, buna kurlara bağlı zamlanan fiyatlar ve uzun bayram tatili de eklenince ağustosta pazar 35 binin altına geriledi. Sektör temsilcileri durumun daha da kötüleşmemesi için acil vergi indirimi bekliyor.

3.09.2018Ekonomi
Kura direniyor ÖTV’ye yeniliyor

Kura direniyor ÖTV’ye yeniliyor

Yılbaşından bu yana yüzde 50, 1 Temmuz’dan bugüne yüzde 23 artan Euro karşısında ayakta kalmaya çalışan otomotiv markaları son 1.5 ayda fiyatlara ortalama yüzde 10 zam yaparken, en büyük darbeyi ise matraha dayalı ÖTV sisteminden aldı. Çünkü kurdaki yüksek artışa rağmen fiyat artışlarını minimumda tutup ayakta kalmaya çalışan markalar, ÖTV’de yüksek vergi dilimine girmekten kurtaramadı. Bu da zamların artmasına yol açtı.

20.08.2018Ekonomi
Akaryakıta  ÖTV zammı

Akaryakıta ÖTV zammı

17 Mayıs’tan itibaren akaryakıt zamları Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) düşüşle karşılanıyor ve pompaya zam yansıtılmıyordu. Ancak dövizdeki artış ÖTV’nin değiştirilmesini gerektirdi. ÖTV düzenlemesiyle benzine 59 kuruş zam geldi.

16.08.2018Ekonomi
Akaryakıta yüzde 9 ÖTV zammı

Akaryakıta yüzde 9 ÖTV zammı

Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıttaki özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları bugün itibariyle artırılırken vergi artışı pompa fiyatlarına benzinde litre başına 59, motorinde 54 ve otogazda 34 kuruş zam olarak yansıtıldı.

16.08.2018Ekonomi
Palandöken: Bugün tasarruf milli görevdir

Palandöken: Bugün tasarruf milli görevdir

Sürekli değişim gösteren döviz kurlarının piyasalara olumsuz etkisini azaltmak için tasarruf yapmanın önemine işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin ve ticari hayatın döviz kurlarının ani artış ve düşüşlerinden en az etkilenmesi için tasarruf yapmamız şart. Özellikle kişisel araçlar yerine toplu taşımanın kullanılması, evlerimizde elektrik, su gibi temel ihtiyaçları minimum düzeyde kullanmak gibi tasarruf şekillerini alışkanlık haline getirmeliyiz. Bugün tasarruf yapmak bir milli görevdir. Her görüşten vatandaşımız elini taşın altına koymalıdır” dedi.

13.08.2018Ekonomi
TLye karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklacıya bakmamız gerekiyor

"TL'ye karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklacıya bakmamız gerekiyor"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Türk lirasına karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklaya değil, kuklacıya bakmamız gerekiyor." dedi.

10.08.2018Ekonomi
LPGnin litre fiyatı 9 kuruş zamlandı

LPG'nin litre fiyatı 9 kuruş zamlandı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı meydana geldiğini bildirdi.

9.08.2018Ekonomi
Çanlar otomotiv için çalıyor

Çanlar otomotiv için çalıyor!

Kur ve faizlerdeki artışa 3 aşamalı ÖTV sisteminin yarattığı negatif yansıma da eklenince haziran ayında yüzde 40’a yakın daralan otomotiv pazarı, temmuz ayında benzer kayıp yaşadı. Bu da pazarın 7 ayda şimdiden yüzde 16 küçülmesine neden oldu. Ağustos ayının yarısının da tatil olması nedeniyle işlerin kötü gitmeye devam edeceğini düşünen sektör temsilcileri acil önlem için çağrı yapıyor.

1.08.2018Ekonomi
“Elektrik ve doğalgaz zammı yılbaşına ertelensin”

“Elektrik ve doğalgaz zammı yılbaşına ertelensin”

Elektrik ve doğalgaza yüzde 9 ile 14 arasında gelen zamların tıpkı akaryakıtta olduğu gibi tüm ürünlere zam olarak yansıyacağını ve bunun da enflasyona olumsuz etki edeceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan zamlardan tüm kesimler olumsuz etkileniyor. Enflasyonu düşürmek için alternatif aranırken lokomotif konumunda olan elektrik ve doğal gaz zammı enflasyonu daha da yükseltecektir. Bu yüzden zamlar yılbaşına kadar ertelenmeli” dedi.

1.08.2018Ekonomi
Engelli maaşları PKKlı teröristlere gitmiş

Engelli maaşları PKK'lı teröristlere gitmiş!

Terör örgütü PKK'ya yönelik son aylarda düzenlenen başarılı operasyonların ardından bitme noktasına gelen PKK'ya finasal yardım yapanlara yönelik operasyon düzenlendi.

1.08.2018Gündem
Benzin ve motorine gelen zam pompaya yansıtılmadı

Benzin ve motorine gelen zam pompaya yansıtılmadı

Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle ortaya çıkan litre başına benzinde 22, motorinde 14 kuruşluk zam ihtiyacı, ÖTV düzenlemesiyle pompa fiyatlarına yansıtılmadan karşılandı.

31.07.2018Ekonomi
TESKten beyaz eşyada ÖTV indirimi talebi

TESK'ten beyaz eşyada ÖTV indirimi talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Beklentilerin üzerinde daralan beyaz eşya sektörünü canlandırmak ve evlenecek gençlerimizin yükünü hafifletmek için geçen yıl olduğu gibi ÖTV indirimi getirilmeli."

26.07.2018Ekonomi
Yargıtaydan milyonları ilgilendiren haber

Yargıtay'dan milyonları ilgilendiren haber

Engelli raporu ile ÖTV ve MTV'den muaf olarak alınan araçların sürücülerine Yargıtay'dan kötü haber geldi.

25.07.2018Ekonomi
Benzine indirim fiyatlara yansımadı

Benzine indirim fiyatlara yansımadı

EPGİS, benzinin litre fiyatlarında 11 kuruş indirim yapıldığını ancak indirim kadar ÖTV'den artış gerçekleştiği için mevcut fiyatın değişmeyeceğini duyurdu.

18.07.2018Ekonomi
Bir aylık açık 25.6 milyar TL

Bir aylık açık 25.6 milyar TL

BÜTÇE, haziran ayında 25.6 milyar lira açık verdi. Geçen yıl haziranda bütçe 13.7 milyar lira açık vermişti. Bu açık ocak-mayıs dönemindeki 5 aylık açıktan daha yüksek geldi. Haziran sonunda 6 aylık bütçe açığı 46.1 milyar liraya yükseldi. Bütçe açığında yıl sonu hedefi 65.9 milyar lira. Haziranda bütçe giderleri yüzde 33.8 artarak 77.2 milyar lira, bütçe gelirleri de yüzde 17.3 artışla 51.5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçe açığının artması emeklilere yapılan bayram ikramiyesinin maliyeti ile benzinde zammın yansıtılmaması için verginin düşürülmesi uygulaması etkili oldu.

16.07.2018Ekonomi
Matrah 60 bin TL olmalı

Matrah 60 bin TL olmalı

Haziranda yüzde 40, ilk 6 ayda yüzde 10 daralan otomotiv pazarının, acil önlemler alınmazsa yılı yüzde 20 kayıpla kapatması bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, ÖTV’de en düşük matrah limiti olan 46 bin TL’nin 60 bine çıkarılması gerektiğini belirterek, “Bu sayede hurda indiriminin etkisi de artacaktır” dedi.

12.07.2018Ekonomi
İşte marka marka otomobillere gelen indirimler

İşte marka marka otomobillere gelen indirimler

Türkiye otomobil pazarı bu yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 10 daralırken, markalar umudunu yaz kampanyalarında arıyor.

8.07.2018Ekonomi
Duty Freelere satılan ürünlere ÖTV istisnası

"Duty Free"lere satılan ürünlere ÖTV istisnası

Yerli ürünlerin "Duty Free" olarak bilinen gümrüksüz satış mağazalarından sunumunu artırmak amacıyla bu mağazalara verilen ürünlerin özel tüketim vergisinden (ÖTV) istisna tutulmasına ilişkin esaslar belirlendi.

5.07.2018Ekonomi
Otoda sert fren

Otoda sert fren

2018’de matraha dayalı ÖTV sistemi, yükselen kurlar ve faizlerle mücadele eden otomotiv pazarı, haziran ayında seçimlerin ve bayram tatililin de etkisiyle yüzde 39 kayıp yaşadı. Haziran ayındaki şok düşüşle birlikte 2018’in ilk 6 ayındaki toplam kayıp ise yüzde 12’ye yükseldi.

3.07.2018Ekonomi
Alkollü içkiye yüzde 15.5 ÖTV zammı

Alkollü içkiye yüzde 15.5 ÖTV zammı

HAZİRAN ayı enflasyonun açıklanması ve 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber içkiye yapılacak zam oranı belli oldu.

3.07.2018Ekonomi
Alkollü içkide ÖTV artışı

Alkollü içkide ÖTV artışı

Alkollü içkilerde Özel Tüketim Vergisi yüzde 15.5 oranında artırıldı.

3.07.2018Ekonomi
Emeklilerin gözü yeni kazanımlarda

Emeklilerin gözü yeni kazanımlarda

Yarın "Emekliler Günü"nü kutlayacak emekliler, hükümet tarafından karşılanan taleplerinin memnuniyetini yaşarken, yeni kazanımlar da elde etmek istiyor.

29.06.2018Ekonomi
Akaryakıtta zam iddialarına açıklama

'Akaryakıtta zam' iddialarına açıklama

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, bazı sosyal medya paylaşımlarında yer alan, "1 Temmuz 2018'den itibaren akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) aralıklı olarak artırılacağı ve bunun zam olarak pompa fiyatlarına yansıyacağı" yönündeki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

27.06.2018Ekonomi
Ve başladı Elinizi çabuk tutun...

Ve başladı! Elinizi çabuk tutun...

Kamuoyunda 'Hurda araç teşviki' olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başladı.

22.06.2018Ekonomi
Hurda araç teşviki uygulaması başlıyor: İşte kritik detaylar

Hurda araç teşviki uygulaması başlıyor: İşte kritik detaylar

Kamuoyunda "hurda araç teşviki" olarak bilinen, 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başlıyor. Hurda araç teşviği, yapılan hesaplamalara göre 6 milyon aracı ilgileniyor.

11.06.2018Ekonomi
Hurda araca 10 bin liralık vergi teşviki başlıyor

Hurda araca 10 bin liralık vergi teşviki başlıyor

6 milyon aracı ilgilendiren hurda teşviki ile ilgili beklenen açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Bakan Ağbal, ""Hurdaya ayrılacak araçlar için vereceğimiz ÖTV teşviki uygulamasını yönlendirecek tebliğ hazırlığını tamamladık" dedi.

7.06.2018Ekonomi
Enflasyon zirvede gözler Merkez’de

Enflasyon zirvede gözler Merkez’de

Enflasyonda bozulma devam ediyor. Tüketici enflasyonu yıllık yüzde 12.15’e, üretici enflasyonu ise yüzde 20.16’ya fırladı. Maliyet ve kurdan kaynaklı yükselen enflasyonda önümüzdeki aylarda yeni zirveler görülmesi muhtemel. Dolar kuru ise Merkez Bankası’nın veri sonrası faizi arttıracağı beklentisinin güçlenmesiyle 5 kuruş geriledi.

4.06.2018Ekonomi
Meyve suyu tüketiminde ABD ve ABnin çok gerisindeyiz

"Meyve suyu tüketiminde ABD ve AB'nin çok gerisindeyiz"

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Atom Duruk, diyetisyenlerin ve doktorların meyve suyuna ilişkin son yıllardaki yanlış beyanlarının meyve suyu tüketimini olumsuz etkilediğini belirterek, ABD'de 40, Almanya'da 30, Avrupa'da ise yaklaşık 25 litre olan kişi başına düşen meyve suyu tüketiminin Türkiye'de son yıllarda artmadığını ve 7-8 litre düzeyinde seyrettiğini söyledi.

4.06.2018Ekonomi
Taksilerde yeni dönem UBER kriterleri geldi

Taksilerde yeni dönem! UBER kriterleri geldi

İstanbul’da UKOME’nin aldığı yeni karara göre, 31 Mayıs’tan itibaren araç veya sahip değişikliği durumunda taksilere asgari D segmenti şartı getirildi. Yenilenecek araçların renkleri turkuaz ve son günlerde gündemden düşmeyen UBER araçları gibi siyah renkte olacak.

3.06.2018Ekonomi
Sarı taksiye alternatif geliyor

Sarı taksiye alternatif geliyor!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin korsan taşımacılığın önüne geçmek için önemli adımlar attığını söyledi.

2.06.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bankaların musluğu İdlib’le mi açılacak?

Geçen hafta Kibar Holding’in patronu Ali Kibar ile birlikte Antalya’ya kısa bir seyahat yaptık

9.09.2018

Yeni yatırımlar için vergi yükü azaltılmalı

TÜRKİYE ekonomisinin son 15 yıldır lokomotifi olan otomotiv sektörü, kur ve kredi faizlerindeki artışlara, matraha dayalı ÖTV sisteminin de eklenmesiyle köşeye sıkışmış durumda.

15.07.2018

Gece hayatı yüzde 20 pahalandı

Geçen hafta alkollü içeceklere yüzde 15.5 oranında ÖTV zammı geldi.

9.07.2018

Taksiciler vergi ödüyor ha?

Türkiye’deki en büyük lobinin taksici lobisi olduğu bir kez daha kanıtlandı.

5.06.2018