MENÜ

Müzik Kitapları

Müzik Kitapları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Müzik Kitapları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.717 Müzik Kitapları haberi bulunmuştur.

Müzik Kitapları Haberleri

Oku ve dinle

Oku ve dinle!

Geçen yazdan bu yana müzikle ilgili önemli kitaplar birbiri ardına yayımlanıyor. Okuru sevindiren yayın yağmuruyla gelenler arasında referans niteliğinde araştırma kitapları, biyografiler, anılar var. Son dönemde çıkan müzik kitaplarını derledik...

1.02.2018Kitap Sanat
Müfredatı yenilenen 51 dersten 3’ünün kitabı Denizli’de yazılıyor

Müfredatı yenilenen 51 dersten 3’ünün kitabı Denizli’de yazılıyor

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenler ve Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan 27 kişilik bir komisyon tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatını değiştirdiği 51 dersten 3’ünün yeni ders kitapları hazırlanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 7. sınıf matematik, 6. sınıf Fen Bilgisi ve 6. sınıf müzik ders kitaplarını hazırlayan ekibi ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

18.10.2017Eğitim
Müziğin kalbi İzmir’de attı

Müziğin kalbi İzmir’de attı

Almanya, Hollanda, İtalya, Rusya gibi farklı ülkelerden gelen sanatçıların katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Müzik Haftası, İzmir’de öğrencilere tam bir müzik şöleni yaşattı.

9.05.2015Eğitim
36 saatte Basel

36 saatte Basel

Basel, haziran sonunda birkaç günlüğüne de olsa dünyanın sanat başkentine dönüşüyor. İsviçre’nin kuzey batısındaki şehir, Art Basel dışında da cazibe merkezi. Harika müzeleri, dünya çapında önem taşıyan mimari yapıları, ünlü restoranları, ilginç barları, en uzağı kente 100 kilometre uzaklıktaki kayak merkezleri, Alp dağlarının sempatik ahşap yapılarıyla kışın da tatilcilere pek çok seçenek sunuyor. Üstelik Almanya ve Fransa’nın yanı başında.

2.02.2014Seyahat
Müzik eğitimi alan çocuklar daha şanslı

Müzik eğitimi alan çocuklar daha şanslı

Koro şefi, müzik kitapları yazarı Turabi Değerli, çocukların eğitiminde müziğin önemine dikkat çekti, anne-babalara, “Müzik eğitimini ihmal etmeyin” uyarısında bulundu.

8.10.2012Ege
25 yıldır müziği okutuyorlar

25 yıldır müziği okutuyorlar

Pan Yayınları! Türk yayın tarihinde 25’inci yılını geride bırakmış, artık ‘köklü’ olarak anılabilecek bir yayınevi. Üniversite kulüplerinde kurulan bir hayalin, idealin gerçekleşmiş hali.

5.01.2012Gündem
Caz sevenler Afyon’a

Caz sevenler Afyon’a

Kültür hayatı Anadolu kentlerinde son yıllarda o kadar canlandı ki, birçok şehirde festivaller düzenleniyor. Bunlardan ikisi önümüzdeki hafta yapılacak. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri’ni düzenliyor. Afyonkarahisar’da ise 4. Caz Festivali başlıyor.

20.05.2004Kelebek
İzmire müzik müzesi

İzmir'e müzik müzesi

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) İzmir'in ilk müzik müzesi ve kütüphanesini açacağı bildirildi. İKSEV tarafından yapılan açıklamaya göre, Alsancak Semti'ndeki birbina restore edilerek, kültür sanat kurumu haline getirilecek. Daha önce İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun kullandığı bina Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan alındı. Bina aynı zamanda vakıf merkezi olarak da kullanılacak.

7.02.2003Gündem
Gitar ustaları Ankaraya geliyor

Gitar ustaları Ankara'ya geliyor

Dünyanın dört bir yanından gelen gitar ustaları, "4. Uluslararası Antonio Lauro Klasik Gitar Bienali" kapsamında Başkent'e konuk olacak.Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen bienal, 17 Ekim ile 22 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Ankara'nın ardından Amasya, Samsun, Van, Eskişehir, Kırıkkale ve Niğde'de de çeşitli konserler düzenlenecek.

27.09.2002Gündem
Hrant Dink Hafıza Mekânı açılıyor

Hrant Dink Hafıza Mekânı açılıyor

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı, 17 Haziran Pazartesi günü açılıyor. Gezerken ziyaretçilerin rehberi, 12 yıl önce aynı binanın önünde katledilen Hrant Dink’in kendisi olacak. Onun hayatına, mücadelesine ve ölümüne tanıklık edecekler.

Babalar Günü ne zaman kutlanacak Babalar Günü için hediye önerileri

Babalar Günü ne zaman kutlanacak? Babalar Günü için hediye önerileri

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Babalar Günü haziran ayı içerisinde kutlanacak. Babalar Günü'ne günler kala, babalarına karşı sevgi ve minnet duygusunu göstermek isteyenler hediye alışverişlerini şimdiden tamamladı. Fakat bu özel günün tarihinde haberdar olmayanlar babalar Günü ne zaman kutlanacak? sorusuna yanıt aramak için internette araştırma yapmaya başladı. İşte, Babalar Günü için hediye önerileri ve Babalar Günü'nün kutlanacağı tarih...

13.06.2019Gündem
Babalar Gününe kaç gün kaldı 2019 Babalar Günü ne zaman kutlanacak

Babalar Günü'ne kaç gün kaldı? 2019 Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Babalar Günü, haziran ayı içerisinde kutlanacak. Babalar Günü'ne kısa zaman kala, bu özel güne dair hazırlıklar da tamamlandı. Babalarına hediye ve küçük sürprizler yapmak isteyenler Babalar Günü tarihini sorguluyor. Peki, Babalar Günü'ne kaç gün kaldı? 2019 Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte, o konu hakkında bilgiler.

11.06.2019Gündem
İlkokul öğrencilerinden fırsat eşitliği araştırması

İlkokul öğrencilerinden fırsat eşitliği araştırması

Öğrenciler, daha ilkokuldan itibaren toplumun çeşitli sorunlarına dikkat çeken araştırmalar gerçekleştiriyorlar. Özel okul 4’üncü sınıf öğrencileri de ‘fırsat eşitliği’ konusunda bir araştırma yaptı.

31.05.2019Eğitim
Amacım bu toprakların zenginliğini müzikle anlatmak

'Amacım bu toprakların zenginliğini müzikle anlatmak'

Sanatçı Pınar Ayhan, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattığı 'Kemal' müzikal belgeseli ile 19 Mayıs'ta UNIQ sahnesinde olacak. Sanatçı ile sanat hayatını ve belgeseli konuştuk...

17.05.2019Kitap Sanat
Mal varlığımı bırakacak kimsem yoktu

Mal varlığımı bırakacak kimsem yoktu

Cemiyet hayatının tanınmış simalarından Gül Ergi, şu sıralar aldığı kararla gündemde. Babasının daha evlenmeden önce oluşturmaya başladığı geniş resim koleksiyonu dahil tüm mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlayan Ergi, varlıklı ailelere şu çağrıda bulunuyor: “Benden çok daha varlıklı olanlar var, onlar da bağışlasın. Yoksa her şey saçma sapan şekilde bölünüyor.”

30.04.2019Magazin
Yumuşak huyluyum ama tersim pis olabilir

Yumuşak huyluyum ama tersim pis olabilir

Şarkı sözleri, müziği ve tavrıyla benzerine rastlamak kolay değil. 2011’de çıkardığı ‘Meczup’ albümünden bu yana pek çok hit şarkıya imza attı. Şimdi beşinci albümü ‘Ruhum Bela’yla sevenlerinin karşısında. Can Bonomo’yla buluştuk, albümünden oyuncu eşi Öykü Karayel’le evliliğine uzandık.

Şımarık ama büyüleyici: 36 saatte Roma

Şımarık ama büyüleyici: 36 saatte Roma

Gürültücü, hülyalı, gizemli, biraz şımartılmış, kimi zaman rahatsız edici ve büyüleyici... Geçmişte Roma’nın tarihi bölgelerinde yoğunlaşan turist kalabalıkları artık merkezin dış çeperlerinde yeniden yapılanan hayat alanlarına kayıyor. Turistik rotaların dışında bir tatil hayal ediyorsanız ‘centro storico’nun dışında dolaşın. Testaccio pazarındaki tezgâhlarda pizza tadın, pazar günü kurulan Porta Portese bit pazarında turlayın, San Lorenzo ve Tiburtina semtlerinin gece kulüplerinde eğlenin, Neve di Latte ve La Mucca Bianca gibi semt dondurmacılarında ağzınızı tatlandırın. İyi bir planlamayla şehrin önemli bölümünü 2,5 günde keşfedebilirsiniz.

24.03.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Yeni opera binası için öneriler

TAKSİM’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılışını televizyonda izledikten sonra, yerine yapılacak yeni binada bulunması gerekenler konusunda bazı öneriler sıralayacağım.

2.05.2018

Cumhuriyet’in en önemli kazanımı

TEMPO dergisinin bu seferki ÖZEL SAYI’sı Müzik’e ayrılmış.

25.03.2014

Necil Kâzım Akses üzerine

DEĞERLİ müzik insanı Gülper Refiğ’le ortak bir tutkumuz vardır: Adnan Saygun sevgisi. Çalışmalarıyla Saygun’un dinlenmesini, anlaşılmasını sağlamıştır, öğretim üyesi kimliğiyle de genç kuşağın onu dinlemesinde, konserlerde çalınmasında öncülük yapmıştır.

25.03.2013

Müziğin kitabını yazmak

Sizden ara sıra “Ne okuyalım?” sorusu geliyor. Küçük bir öneri listesi yaptım müzik kitabı meraklılarına. Liste biraz yabancı ağırlıklı, kusura bakmayın

23.12.2011

Tanıştırayım: Deli Gücük, Watchmen ve Bağdat’ın Aslanları

Son iki yıldır müzik kitapları okumaya iyice ağırlık verince, çizgi romanların her zaman tatminkar dünyasına ayırdığım zaman biraz azaldı.

15.05.2009

Çankaya ödülleri

CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri’ni alacak kişileri belirledi.

31.10.2005

Türkülerin ve etnik müziğin yükselişi

YAZIMIN başlığı tartışılabilir bir yargı.

22.06.2003

Anıların izinde bir besteci

Serhan Yedig’in hazırladığı ‘Anılardaki İstemihan Taviloğlu’ kitabı iyi bir bestecinin yaşamını, müziğini; onu tanıyanların, öğrencilerinin, müzik dünyasından bazı adların anılarının toplandığı yararlı bir çalışma.

6.07.2019

Seçim en çok mekanlara yaradı

Hiç abartmadan söyleyeyim: Cumartesi gecesi İstanbul sokaklarında öyle bir kalabalık ve trafik vardı ki, bir yaz gecesinde şehri uzun zamandır böyle çılgın bir yoğunlukta görmemiştim.

24.06.2019

Müzik kayıtları

DEVLETİN müzik topluluklarının kayıtları konusunda bazı önerilerim var.

16.06.2019

Özcan Köknel’den mutlu yaşamın reçetesi

Psikiyatrinin duayeni, yeni kitabı ‘Bilgenin Aynası’nda günlük hayatımıza dair birçok tespit ve çözüm sunuyor.

15.06.2019

Tarihten vazgeçemeyiz

Maalesef tarih eğitiminde de bütün öbür dallarda olduğu gibi iyileştirme değil gittikçe gerileme içindeyiz. Çareyi seçimli derste bulmak iş değil. Matematik, müzik, fen bilimleri, tarih ve edebiyat gibi dalların seçimlik olmaya ve gençlerin eğitim hayatında birkaç yıl bile olsa programdan çıkarılmaya tahammülü yoktur. Düpedüz yarım yamalak insanlar ortaya çıkar.

2.06.2019

Mal varlığımı bırakacak kimsem yoktu

Cemiyet hayatının tanınmış simalarından Gül Ergi, şu sıralar aldığı kararla gündemde. Babasının daha evlenmeden önce oluşturmaya başladığı geniş resim koleksiyonu dahil tüm mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlayan Ergi, varlıklı ailelere şu çağrıda bulunuyor: “Benden çok daha varlıklı olanlar var, onlar da bağışlasın. Yoksa her şey saçma sapan şekilde bölünüyor.”

30.04.2019

Piyanist Feyzi Aslangil’i andık

GEÇEN pazar akşamı özel bir lokantada Feyzi Aslangil’i andık.

28.03.2019

İstanbul’un filmleri...

Woody Allen’ın “Barcelona Barcelona” filmini izledikten sonra, ilk uçağa atlayıp Barselona’ya gidesiniz gelir...

20.03.2019