MENÜ

Matematik Profesörü

Matematik Profesörü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik Profesörü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 346 Matematik Profesörü haberi bulunmuştur.

Matematik Profesörü Haberleri

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Komanın hayatından kesitler

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Koman'ın hayatından kesitler

İlhan Koman'ın dikkat çeken yaşamı, önemli isimleri ve özel günler es geçmeyen Google'ın gündemindeki konu olmaya başladı. Yaşamı boyunca birçok esere imza atan İlhan Koman, Avrupa yaşantısında pek çok şey öğrenmiş ve uygulamalarını eserlerine yansıtmıştır. Peki, rölyefleri dikkat çeken İlhan Koman kimdir? İşte, hayatına dair detaylı bilgiler

17.06.2019Gündem
Stephen Hawking İngilterede madeni parayla anılacak

Stephen Hawking İngiltere'de madeni parayla anılacak

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in adı İngiltere'de yarım sterlin değerindeki 50 peni üzerine basıldı.

12.03.2019Dünya
Stephen Hawking İngilterede madeni parayla anılacak

Stephen Hawking İngiltere'de madeni parayla anılacak

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in adı İngiltere'de yarım sterlin değerindeki 50 peni üzerine basıldı.

12.03.2019Teknoloji
1 milyon dolar ödüllü 160 yıllık matematik problemi için çözüm iddiası

1 milyon dolar ödüllü 160 yıllık matematik problemi için çözüm iddiası

Matematik dünyası 160 yıldır çözülemeyen Riemann hipotezine kilitlendi. Prestijli İngiliz matematik profesörü Michael Atiyah, matematik tarihinin en büyük problemlerinden birini, bulduğunu iddia ettiği çözümle yeniden gündeme getirdi.

27.09.2018Dünya
İngiliz matematikçi Ada Lovelaceın kitabına 125 bin dolar

İngiliz matematikçi Ada Lovelace'ın kitabına 125 bin dolar

İngiliz şair Lord Byron'un matematikçi kızı Ada Lovelace'ın ilk bilgisayar algoritması olduğu düşünülen denklemi yazdığı kitabı, açık artırmada 125 bin dolara satıldı.

25.07.2018Teknoloji
Stephen Hawking için Cambridgede cenaze töreni

Stephen Hawking için Cambridge'de cenaze töreni

14 Mart’ta 76 yaşında hayatını kaybeden bilim insanı Stephen Hawking için  İngiltere'nin Cambridge kentine ailesinin ve dostlarının katıldığı bir cenaze töreni düzenlendi.

31.03.2018Avrupa
Mucize öldü

Mucize öldü

Albert Einstein’dan sonraki en ünlü bilim insanı olarak kabul edilen Prof. Dr. Stephen W. Hawking, 76 yaşında yaşamını yitirdi. Ardında evrenin oluşumu, zaman ve kara delikler konusunda muazzam bir bilimsel miras bıraktı.

14.03.2018Dünya
Stephen Hawking hayatını kaybetti Stephen Hawking kimdir

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Stephen Hawking kimdir?

Ünlü İngiliz evrenbililmci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Açıklamalarıyla bütün dünyayı şaşkına çeviren ünlü bilim adamı Stephen Hawking kimdir?

14.03.2018Teknoloji
Son yılların en zeki insanları

Son yılların en zeki insanları

Günümüz teknolojilerine ve geleceğe yön veren son yılların en zeki insanları...

10.02.2018Kobi
Mini buzul çağı küresel ısınmayı yavaşlatacak

'Mini buzul çağı' küresel ısınmayı yavaşlatacak

Bilim insanlarınca güneşteki aktivitelerin azalmasıyla 2020-2030 yılları arasında beklenen "mini buzul çağı", küresel ısınmaya çare olarak görülüyor.

16.01.2018Teknoloji
Meteoroloji uzmanından Türkiye için korkutan tespit

Meteoroloji uzmanından Türkiye için korkutan tespit!

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, "Küresel iklim değişikliğinin sonuçları, İstanbul başta olmak üzere bu yazın yurt genelinde de yaşandı. Çok şiddetli yağmur, kısa süreli şiddetli dolu yağışı görüldü. Fırtınalar afetleri tetikledi, rüzgar hızının artmasıyla çatılar uçtu, ağaçlar devrildi" dedi. Türkiye'nin iklim kuşağının da değişmeye başladığına işaret eden Köse, tropikal iklime doğru gidişat yaşandığını, İstanbul'da bile hortumların sıklığının arttığına dikkati çekti. Köse, "Küresel ısınmayla ilerleyen süreçte Karadeniz'in büyük bölümünde, İstanbul'da da deniz sezonu 4-5 ay sürecek, hatta narenciye yetişecek belki de" tahmininde bulundu.

15.01.2018Gündem
Buzul çağı geliyor

Buzul çağı geliyor

İngiliz bilim insanlarına göre Güneş’teki enerji dalgalarının azalması sonucu, Dünya 2021 yılından başlayarak 2050’ye kadar mini bir buzul çağına girebilir.

2.01.2018Dünya
Dünya 2021de Mini Buzul Çağına mı girecek

Dünya 2021'de 'Mini Buzul Çağı'na mı girecek

İngiliz bilim insanları, Güneş’teki enerji dalgalarının azalması sonucu, Dünya’nın 2021 yılından başlayarak 2050’ye kadar 'mini bir buzul çağı'na girebileceğini bildirdi.

2.01.2018Dünya
Kar ne zaman yağacak derken... Buzul çağı mı geliyor

Kar ne zaman yağacak derken... Buzul çağı mı geliyor!

İngiltere'de bilim insanlarının önümüzdeki yıllarda gezegenimizin ‘mini buzul çağına' girebileceği yönündeki açıklamalarının etkisi sürerken, bir değerlendirme de meteoroloji uzmanı Bünyamin Sürmeli'den geldi. Sürmeli, "Bugünlerde kutup soğukları Amerika ve Kanada'ya yine çöktü. Yani mini buzul çağları olmasa da ara ara dünyada böyle soğuma demoları yaşanıyor" dedi.

31.12.2017Gündem
En son 300 yıl önce olmuştu... Yine geliyor

En son 300 yıl önce olmuştu... Yine geliyor

Bilim insanları, önümüzdeki 30 yıl içinde gezegenimizin ‘mini buzul çağına' girebileceğini düşünüyor. Araştırmacılar, 2030 yılının ardından Güneş’teki aktivitelerin yüzde 60 oranında azalacağını ve bu durumun dünyada en son 1645-1715 yılları arasında görülen mini bir buzul çağının başlamasına neden olacağını belirtiyor.

30.12.2017Dünya
Stephen Hawking kimdir Stephen Hawkingin hayatı

Stephen Hawking kimdir? Stephen Hawking'in hayatı

İngiliz fizikçi Stephen Hawking, yaptığı son açıklamayla yine gündeme oturdu. İnsanoğlunun 2600 yılına kadar yok olabileceği uyarısında bulunan Stephen Hawking, Dünya’nın alev topu haline gelebileceğini kaydetti. Peki Stephen Hawking kimdir?

8.11.2017Teknoloji
Ali Nesinden tepkiler üzerine yeni mesajlar...

Ali Nesin'den tepkiler üzerine yeni mesajlar...

Türk edebiyatının usta yazarı Aziz Nesin’in oğlu, matematik profesörü Ali Nesin’in Atatürk’ün adını verdiği Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi binasına ilişkin yazdıkları tepkilere neden olmuştu. Binanın çirkin olduğunu yazan Nesin, duvarında Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün yazmasını da eleştirmişti. Nesin, sosyal medyadaki tepkilerin ardından yeni bir mesaj paylaştı.

29.06.2017Gündem
2017 LYS matematik sınavı soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak LYS sınavının ardından dikkat çeken soru yorumları

2017 LYS matematik sınavı soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? LYS sınavının ardından dikkat çeken soru yorumları

2017 LYS matematik sınavı soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağı binlerce öğrenci tarafından dört gözle beklenen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 839 bin 124 adayın başvurduğu LYS-1’de adaylar, kendilerine verilen 135 dakikada 80 soru yanıtladı. Sınavın bitmesiyle birlikte adaylar soru ve cevaplarını kontrol edebilmek adına ÖSYM tarafından yapılacak olan açıklamayı beklediler. Öte yandan LYS sınavının ardından sosyal medya da sınavla ilgili dikkat çeken ve ilginç yorumlar yapıldı. Peki, 2017 LYS matematik soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? İşte, sınav hakkında dikkat çeken yorumlar.

12.06.2017Eğitim
Hastalıkları mikro robotlar mı tedavi edecek

Hastalıkları mikro robotlar mı tedavi edecek?

Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Digital Age Summit, birinci gününde Oxford Matematik Profesörü Marcus du Sautoy, Accenture Digital Interactive Stratejik Tasarım ve Oyunlaştırma Danışmanı Jasmin Karataş, Max-Plank Institute Direktörü, nanoGriptech Kurucusu Prof. Dr. Metin Sitti gibi teknoloji ve insan hayatının birbirini nasıl etkilediğine ışık tutan önemli isimleri ağırladı.

4.05.2017Teknoloji
10 yıl önce hayatımı değiştirdim çünkü...

10 yıl önce hayatımı değiştirdim çünkü...

Jet sosyetenin en havalı kızı, stil ikonu Derin Mermerci, yeni web sitesiyle hayatını, ilham kaynaklarını takipçileriyle paylaşıyor. Bu vesileyle buluştuk ve yaşamındaki değişiklikleri konuştuk: “Ben bu hayatı seçmedim. Bu hayata doğdum.”

11.03.2017Hayat
Tek sınavla eğitim ilerlemez

'Tek sınavla eğitim ilerlemez'

Matematik Profesörü Ali Nesin, Türkiye’de daha iyi eğitim için önerisini özetliyor: Tek bir sınavla, sistem nasıl olursa olsun, eğitimde ilerlememiz mümkün değil. Üniversiteye giriş sınavı değil, lise bitirme sınavı olmalı...

21.02.2017Gündem
ODTÜ mezunu DEAŞlı teröristin kan donduran hikayesi

ODTÜ mezunu DEAŞ'lı teröristin kan donduran hikayesi

Terör örgütü DEAŞ'a katılan ve geçen yıl Suriye'de öldürülen ODTÜ mezunu astrofizikçi Raşid Tuğral'ın tüyler ürperten hikayesinin detayları ortaya çıktı.

26.12.2016Dünya
Milli Piyango, Mustafa Kemal ve Rutkay Aziz’i nasıl karıştırdı

Milli Piyango, Mustafa Kemal ve Rutkay Aziz’i nasıl karıştırdı

Matematik profesörü, tarih araştırmacısı ve koleksiyoner Haluk Oral, Milli Piyango’nun 1996 ve 1997’deki 30 Ağustos biletlerinde Mustafa Kemal yerine Rutkay Aziz’in siluetinin kullanıldığını tespit etti. #tarih dergisi son sayısında bu keşfin hikâyesini yazdı.

15.12.2016Gündem
En eski yatılı kız lisesi 100 yaşında

En eski yatılı kız lisesi 100 yaşında

İstanbul’un en eski yatılı kız lisesi olan Kandilli Anadolu Lisesi 100’üncü kuruluş yılını kutluyor. Bu kapsamda Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (KANKEV) katkılarıyla okulun belgeseli çekildi. Ayrıca Edebiyat Öğretmeni Rehyan Sanin tarafından ‘Adile Sultan İnâs Mekteb-i Sultanîsi’nden Kandilli Kız Lisesi’ne 100.Yıl’ isimli bir kitap da hazırlandı. Okulun mezunları arasında Prof. Dr. Türkan Saylan ve Selma Soysal gibi isimler de yer alıyor.

24.05.2016Eğitim
Stephen Hawking: Öğretmenim Bay Tahta hayatımı değiştirdi

Stephen Hawking: Öğretmenim Bay Tahta hayatımı değiştirdi

Dünyanın en tanınmış bilim insanlarından Stephen Hawking, kendisini matematik profesörlüğüne yönlendirerek hayatını değiştiren öğretmenini anlattı. Hawking, "Dikran Tahta olmasaydı bugün olduğum yerde olamazdım" dedi.

11.03.2016Dünya
Murat Gülsoy: Bir başkasının zihninde yaşamak mümkün mü

Murat Gülsoy: Bir başkasının zihninde yaşamak mümkün mü?

Murat Gülsoy’un yeni romanı ‘Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’ edebiyatımızda pek girilmeyen alanlarda geziniyor. Yalnızlıktan mustarip, emekli bir matematik profesörü, Janus isimli şirketin teklifini kabul eder; Janus’un işi, henüz ölmüş insanların belleğini yaşayan bir insana yüklemektir. Gülsoy’la konuştuk.

11.03.2016Keyif
Mizahın asırlık çınarı: Aziz Nesin 100 yaşında

Mizahın asırlık çınarı: Aziz Nesin 100 yaşında

Toplumsal gözlemleri ve keskin kalemiyle mizah, edebiyat ve düşünce tarihinde büyük iz bırakan 1915 doğumlu yazar Aziz Nesin, bugün 100 yaşında...

17.12.2015Keyif
Bilinmeyenleriyle Orhan Veli

Bilinmeyenleriyle Orhan Veli

Şiirleri ezbere bilinmesine rağmen Orhan Veli’nin hayatı hakkında kardeşnin ölümünden üç yıl sonra yazdığı ‘Orhan Veli İçin’ kitabı dışında pek kaynak yayımlanmadı. Bir de edebiyat dünyasındaki arkadaşlarının anılarında hatırladıkları kadarıyla girebildik özel hayatına. İlk kez onun hayatını belgeleriyle anlatan bir çalışma var karşımızda. Haluk Oral’ın ‘Bir Roman Kahramanı Orhan Veli’ kitabı...

28.11.2015Keyif
Frenkel, ODTÜ’de Aşk ve Matematiki anlatacak

Frenkel, ODTÜ’de 'Aşk ve Matematik'i anlatacak

Dünyaca tanınan Matematik Profesörü Edward Frenkel, ODTÜ’nün 60. yıl etkinlikleri kapsamında ODTÜ’lülere “Aşk ve Matematik”i anlatacak. ABD’de “en çok satanlar” listesine giren kitabı “Aşk ve Matematik” ile matematiğin hiç görmediğimiz taraflarını anlatan Profesör Frenkel, 26 Kasım’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Kemal Kurdaş Salonu’nda ODTÜ’lü öğrenciler ile buluşacak.

11.11.2015Gündem
Vadi’deki Türk Deha

Vadi’deki Türk Deha

Google, Facebook, Twitter, Instagram... Hepsi milyar dolarlık birer başarı öyküsü. En başta tek bir ortak noktaları vardı; iyi bir fikir. Bundan 30 yıl önce Malatya’nın bir dağ köyünde doğan Eren Bali’nin de zekasının ve yeteneklerinin yanında iyi bir fikri vardı. Şansını önce Türkiye’de denedi, olmadı. Ama vazgeçmedi. İşin kalbine, Silikon Vadisi’ne gitti. Bugün 7 milyon kullanıcısı olan Udemy adlı online eğitim platformunun sahibi.

8.05.2015Advertorial
Matematik oğrenmenin eğlenceli yolu

Matematik oğrenmenin eğlenceli yolu

Matematik Profesörü çoğu insan için okul hayatında kabus dönüşmüş dersi eğlenceli hale getirmeyi başarmış. Profesör yaptığı şakalar ve projeksiyon numaralarıyla hem derse olan ilgiyi artırıyor hem de öğrencilerinin sıklmamasını sağlıyor.

2.04.2015Eğlence
’Rockçı İmam’a vize engeli

’Rockçı İmam’a vize engeli

ANTALYA’nın Kaş İlçesi’nde ’Rockçı İmam’ olarak tanınan Ahmet Muhsin Tüzer, Şubat ayında konser vermeyi planladığı Suudi Arabistan’dan vize alamadı.

5.01.2015Gündem
Bu da bir sınav ise neden hep ben sınavdayım

'Bu da bir sınav ise neden hep ben sınavdayım?'

Deniz Seki elinde dosyalarla kapıdan giriyor. Dupduru bir güzelliği vardı. Gülüyoruz karşılıklı. Her zaman olduğu gibi zarif. "Nasılsınız" diyorum. "Buna bir sınavdan geçiyorum falan demeyeceğim. Sınav ise neden hep ben sınavdayım" diyor.

12.12.2014Magazin
13.Burç İle Burçlar Değişti mi Burçların Yeni Sistemi Neler

13.Burç İle Burçlar Değişti mi? Burçların Yeni Sistemi Neler?

13. burç ile burçlar değişti mi? Burçlar ve yeni burç özelliklerine ünlü astrolog Şenay Yangel açıklama getirdi!

17.07.2014Astro Gündem

Matematik profesörü Metin'den Entarisi dım dım yar!

Matematik Profesörü (!) olan yarışmacı Metin bey, Eyvah! Düşüyorum adlı programda 'Entarisi dımdım yar'ı söyledi.

14.07.2014Eğlence
Grinin Elli Tonu bir türlü bitirilemeyen kitaplardan

'Grinin Elli Tonu' bir türlü bitirilemeyen kitaplardan

ABD’deki University of Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden matematik profesörü Jordan Ellenberg, kitapseverlerin “bir türlü bitiremediği” kitapların neler olduğunu hesaplayan Hawking Index (HI) isimli bir formül geliştirdi. Matematikçiye göre çok popüler olan ve satış rekorları kıran “Grinin Elli Tonu” da bitirilemeyen kitaplar arasında.

10.07.2014Keyif
‘Üstün’e eğitim şart

‘Üstün’e eğitim şart

Johns Hopkins Üniversitesi Üstün Zekâlı Çocuklar Merkezi Uluslararası Gelişim Direktörü Julian Jones, “Üstünlerini eğiten ülkeler gelişiyor” dedi.

25.03.2014Eğitim
‘Üstün’e eğitim şart

‘Üstün’e eğitim şart

Johns Hopkins Üniversitesi Üstün Zekâlı Çocuklar Merkezi Uluslararası Gelişim Direktörü Julian Jones, “Üstünlerini eğiten ülkeler gelişiyor” dedi.

25.03.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Sorallar olarak sektörü ele geçireceğiz

Hande Soral, televizyonlara “Diriliş Ertuğrul”un İlbilge Hatun’u olarak döndü. Çekimlerde rolü gereği dörtnal at süren, ağır kılıçlar sallayan, haliyle fiziksel anlamda bugüne kadarki en zorlu sınavını veren Soral ile dizinin setinde bir araya geldik. Hem projeye dahil olma sürecini hem de Soralların sektörü nasıl ağır ağır ele geçirmeye başladığını konuştuk.

13.11.2018

Çok ders çıkarılacak bir ‘deha’ hikâyesi

ÜNİVERSİTEDE 151 ve 152 kodları ile okutulan matematik dersinin kitabı ‘calculus’ benim için bir kâbustu ama matematikçilere duyduğum hayranlığın da en büyük kaynağıydı.

16.07.2017

Arkadaş ortamlarında konuşulan beş geyik

- BİR: “Kılıçdaroğlu çok iyi, çok dürüst ve çok nazik bir adam ama liderlik karizması yok” geyiği...

26.12.2016

Çılgın ve hüzünlü

Zekâ, edebiyat, birikim...

29.10.2016

Matematik Nobel'ini İranlı Meryem Mirzakhani kazandı

İran'da doğup büyümüş, üniversiteyi orada okumuş 37 yaşında bir kadın, dünyanın en prestijli matematik ödülünü kazandı.

13.08.2014