MENÜ

Hakan Fidan

Hakan Fidan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hakan Fidan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hakan Fidan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.685 Hakan Fidan haberi bulunmuştur.

Hakan Fidan Haberleri

CHP’den Darbe Komisyonu şerhi: Kontrollü darbe

CHP’den Darbe Komisyonu şerhi: Kontrollü darbe

CHP’li üyeler, TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Komisyonu’nun raporuna 300 sayfalık muhalefet şerhi yazdı. Şerhte, 15 Temmuz gecesi ile ilgili olarak, “Öngörülen, önlenmeyen ve sonuçları kullanılan kontrollü bir darbedir. Bu hain darbe girişiminin olacağını bilen ve bekleyenler de vardır” görüşü savunuldu.

12.06.2017Gündem
MHPden çarpıcı uyarı: Uyuyan hücreler harekete geçebilir

MHP'den çarpıcı uyarı: Uyuyan hücreler harekete geçebilir

MHP, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Raporu'na hazırladığı muhalefet şerhini komisyon başkanlığına sundu. Darbe komisyonunu MHP'li üyesi Mehmet Erdoğan FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Yüzbinlerle ifade edilen insanın kamudan ihraç edildiği ortada. Bu kadar büyük kitlenin siyaset olmadan kamuda bu kadar yer alamayacağını biliyoruz. Bunları yerleştiren siyaset ve bürokratların ortaya çıkarılması lazım aksi halde uyuyan hücreler harekete geçebilir" dedi.

12.06.2017Gündem
2 ünlü valiye 3er kez ağır müebbet istemi

2 ünlü valiye 3'er kez ağır müebbet istemi

FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü de yapan vali Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

8.06.2017Gündem
İstanbulun eski valisi Mutluya büyük şok

İstanbul'un eski valisi Mutlu'ya büyük şok

FETÖ/PDY’nin mülkiyedeki yapılanmasının deşifre edilmesine ilişkin yürütülen ilk soruşturma tamamlandı. İstanbul Başsavcılığı bünyesinde oluşturulan özel büroca hazırlanan iddianamede 15 şüpheli yer alıyor. Aralarında İstanbul'un eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu şüpheliler için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Çapkın için yakalama kararı istendi.

8.06.2017Gündem
Troller FETÖ taktiğini kullanıyor

'Troller FETÖ taktiğini kullanıyor'

ESKİ Başbakan ve Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, 'Pelikan dosyası'nı yazan ve 'trol' olarak nitelendirilen, sosyal medyadan kendisini eleştirenlere tepki gösterdi.

6.06.2017Gündem
MİTteki istihbarat darbe değildi

'MİT'teki istihbarat darbe değildi'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun “MİT’ten size ulaşan istihbarat darbe girişimi kuşkusu mu yoksa MİT’e operasyon muydu” sorusuna “MİT’ten gelen istihbaratta darbe söz konusu olmayıp Müsteşar’a operasyonla ilgiliydi” yanıtını verdi. Akar, komisyonun kendisine yolladığı 10 soruya ilgili özetle şu açıklamaları yaptı:

30.05.2017Gündem
Son dakika... İşte Genelkurmay Başkanı Hulusi Akarın yanıtları

Son dakika... İşte Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yanıtları

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na verdiği 8 sayfalık yanıtlar ortaya çıktı. Orgeneral Akar, "Her şeyi göze alarak darbecilere şiddetle karşı çıktım. Konuşma özgürlüğümü komutan tavrı içinde sürdürdüm. İlk andan itibaren hiçbir pazarlık söz konusu olmadı" dedi. Orgeneral Akar, "MİT'e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi" diye konuştu. Darbecilerin paniğe kapılın darbeyi erkene çektiğini belirten Akar, "MİT'e ihbarın büyük bir planın parçası olduğunu düşündük" ifadelerini kullandı. "FETÖ'nün işi bir darbe ile seçilmiş hükümeti devirmeye, TSK’yı, Türkiye’yi kontrol altına alma noktasına getirmeye cüret etmesini devletin diğer kurumlan da dâhil pek çok kimsenin beklemediğini" söyleyen Akar'a Mehmet Dişli ile ilgili de sorular yöneltildi.

30.05.2017Gündem
O binbaşı anlattı: Kod adım Tarık

O binbaşı anlattı: Kod adım Tarık

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e ihbar ettiği öne sürülen pilot binbaşı O.K., bilgilendirme sırasında “Darbe olabilir” dediğini belirtti. Ortaokul yıllarında FETÖ’ye katıldığını anlatan O.K., çocuklarının isimlerinin bile örgütçe konulduğunu söyledi.

28.05.2017Gündem
Darbenin tarihi net bilinmiyordu

'Darbenin tarihi net bilinmiyordu'

Milli İstihbarat Teşkilatı, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği Müsteşar Hakan Fidan imzalı 37 sayfalık raporda, darbe girişiminin önceden haber alındığını ancak net tarihe ilişkin istihbarata ulaşılamadığını belirtti. Rapordan bazı bölümler şöyle:

26.05.2017Gündem
Son dakika: MİTin 15 Temmuz raporu Mecliste

Son dakika: MİT'in 15 Temmuz raporu Meclis'te

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni Araştırma Komisyonu'nun taslak raporu bugün açıklanacak. MİT'in ve Genelkurmay'ın 15 Temmuz'a ilişkin raporları da komisyona ulaştı. Komisyon Başkanı Reşat Petek bugün saat 10.30'da basın toplantısı düzenleyecek.

25.05.2017Gündem
Darbede göreve devam ettim

'Darbede göreve devam ettim'

15 Temmuz darbe girişimi sırasında emrindeki 33 kişilik timle Genelkurmay Karargâhı’nı basmakla suçlanan albay Fırat Alakuş, kendisinin ve ekibinin tuzağa düşürüldüğünü iddia etti. Alakuş ifadesinde, televizyonda gelişmeleri görünce darbe girişimi olduğunu anladığını ancak görevine devam ettiğini söyledi.

25.05.2017Gündem
Son dakika: Fuat Avni yapılanmasına operasyon

Son dakika: 'Fuat Avni' yapılanmasına operasyon

Devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri yasadışı yöntemlerle ele geçirip sosyal medyada yayınlayan FETÖ’nün yeni “Fuat Avni” yapılanması olduğu iddia edilen bir grup ortaya çıkarıldı. Yeni yapılanmanın, Cumhurbaşkanı, MHP Genel Başkanı, MİT Müsteşarı, bakanlar ve milletvekilleriyle ilgili ele geçirdikleri bilgi ve belgeleri internet ortamında açtıkları sahte hesaplardan paylaştıkları iddia edildi.  Kayseri İl Emniyeti Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 10 kişi bugün Kayseri Adliyesi'ne sevkediliyor

24.05.2017Gündem
Darbe girişiminin merakla beklenen ifadesi ortaya çıktı

Darbe girişiminin merakla beklenen ifadesi ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e ihbar eden binbaşının ifadesi ortaya çıktı. Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli binbaşı ifadesinde, ailesiyle tatilde olduğunu, cuntacıların araması üzerine 15 Temmuz günü birliğe döndüğünü anlattı.

20.05.2017Gündem
Balyoz savcısından flaş itiraflar...

Balyoz savcısından flaş itiraflar...

FETÖ üyesi olduğunu kabul eden 'Balyoz Planı' davasının duruşma savcısı Hüseyin Kaplan hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın iddianamesinde, şüpheli Kaplan'ın örgüte ilişkin itiraf niteliğindeki ifadelerine yer verildi.

18.05.2017Gündem
Erdoğandan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildir

Erdoğan'dan Beyaz Saray mesajları: PYD/YPG terör örgütünün muhatap alınması uygun değildir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beyaz Saray’da bir araya geldiği ABD Başkanı Donald Trump’a hem Suriye’de PYD/YPG terör örgütüne verilen destek hem de FETÖ konusunda güçlü mesajlar iletti. Erdoğan, “YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir” dedi. Başkan Trump da görüşme için “güçlü ve sağlam” sözlerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

16.05.2017Dünya
Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesi: Mavi lambalı tüm araçları vurun

Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesi: Mavi lambalı tüm araçları vurun

KARA Havacılık Komutanlığı’ndaki darbe girişimine katılan şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede, darbe gecesi Meclis, MİT ve Emniyet’i vuran pilotlarla kule arasındaki telsiz konuşma kayıtlarına yer verildi. Kuleden pilota, “Mavi lambalı tüm araçları vurun” talimatı veriliyor.

12.05.2017Gündem
Akar ve Fidana çağrı

Akar ve Fidan'a çağrı

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yazılı soruları yanıtlaması için çağrıda bulundu. Komisyon, 10 gün içinde bir cevap gelmemesi halinde, taslak raporu üyelerin görüşüne sunacak.

10.05.2017Gündem
Tepki yağıyor: Erdoğan iptal etsin

Tepki yağıyor: Erdoğan iptal etsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD'nin PKK/PYD'ye silah verme kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı ABD ziyaretini derhal ertelemelidir" dedi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, ABD'nin YPG'ye ağır silah verilmesi kararını, "Bu karar Türkiye'ye karşı açık bir tehdit, hiç tereddüde yer bırakmayacak bir düşmanlık gösterisidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinin beklenmeden alınmış olması diplomatik nezaketsizlik olmasının ötesinde Türkiye ile dalga geçilmesi anlamına gelmektedir" diye yorumladı.

10.05.2017Gündem
Trump’tan YPG’ye ağır silah  kararı

Trump’tan YPG’ye ağır silah kararı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye silah verilmesi talimatını onayladığını açıkladı. Beyaz Saray, “Güvenlik riskleri konusunda Türkiye’ye güvence veriyoruz” dedi. Kararın, ABD’de üst düzey temaslarda bulunan Türk heyetinin ziyaretinin ardından verilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta yapacağı ABD ziyareti öncesine denk gelmesi ise dikkat çekti.

9.05.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Darbe gecesinin kara delikleri

Kanlı askeri darbe girişiminin birinci yıldönümüne neredeyse bir ay kala, 15 Temmuz’a dair kara delikler siyasi zeminde giderek daha çok sorgulanmaya başladı.

12.06.2017

15 Temmuz tartışması 4: Darbe ihbarında son fırsat nasıl kaçtı?

TÜRK kamuoyunu aylardır meşgul eden ve muhtemelen meşgul etmeye devam edecek olan konu, 15 Temmuz 2016 günü öğle saatlerinde MİT’e yapılan ihbarın gerektiği şekilde değerlendirilip değerlendirilmediği sorusudur.

8.06.2017

15 Temmuz tartışması (3): MİT ile Genelkurmay hangi soruda ayrışıyor?

15 Temmuz darbe girişiminin önceden istihbar edilip edilmediği tartışmasını iki başlıkta ele almamız gerekiyor.

7.06.2017

15 Temmuz Tartışması 2: MİT Müsteşarı o akşam Hulusi Akar’a ne dedi?

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz 2016 Cuma günü mesaisinin büyük bir bölümünü ağustos ayının başında toplanacak Yüksek Askeri Şûra hazırlıklarına ayırmıştı. O gün öğleden sonra karargâha çağırdığı Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’la birlikte, hazırlanan listeler üzerinden tek tek isimleri gözden geçiriyorlardı.

6.06.2017

Darbe tehdidinden kabine değişikliğine kulisler

MECLİS’te AK Parti grubu öncesindeydi. Bakanlarla, milletvekilleriyle sohbet ediyorduk. Etrafında kalabalık bir heyetle Başbakan göründü.

6.06.2017

15 Temmuz tartışması 1: Binbaşı O.K. ‘darbe’ mi dedi yoksa sadece ‘saldırı’ mı?

TÜRK kamuoyunda geçen hafta en çok tartışılan başlıklardan biri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 15 Temmuz darbe gecesi gelen istihbarat karşısında izledikleri hareket tarzını konu aldı.

5.06.2017

FETÖ’cülerden yeni darbe tarihi

OLAY, kısa bir süre önce Rodos Adası’nda yaşanıyor.

4.06.2017

Genelkurmay Başkanının ağzından ordumuzun hali

İyi ki pilot Binbaşı O.K. Güvercinlik’ten kalkıp Yenimahalle’deki MİT’in kapısına dayanıp ihbarda bulunmuş da hainler darbe planını 6 saat öne almışlar, böylece darbe girişimi “akamete” uğramış.

30.05.2017

Kontrollü şekilde 6 saat öne mi alındı

GENELKURMAY Başkanı Hulusi Akar’ın, 15 Temmuz Darbe Komisyonu’na gönderdiği cevapları tek tek alt alta yazdım.

30.05.2017

Orgeneral Akar’ın 15 Temmuz’daki maskeleme stratejisi

KARA Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 15 Temmuz 2016 günü saat 17.45’te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yanına girdiğinde, Akar masada Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’le MİT’ten gelen hassas istihbaratı değerlendirmekteydi.

26.05.2017

AK Parti’de sadece Hakan Şükür mü vardı Fethullahçı olarak?

Fethullahçıların siyaset dünyasındaki bağlantıları giderek daha çok konuşulmaya başladı.

23.05.2017

Akar ve Fidan niye öyle davrandı?

DARBE girişimini MİT’e haber veren Binbaşı O.K.’nın 11 Ağustos 2016 günü, savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı.

23.05.2017

MİT’in 15 Temmuz istihbaratında yeni ayrıntılar

YENİ Şafak gazetesinin geçen cumartesi günü “İşte O Binbaşının İfadesi” başlığıyla yayımlanan manşet haberi son günlerin önemli gazetecilik olaylarından biriydi. Osman Ozgan’ın imzasını taşıyan haber, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimiyle ilgili kamuoyunda zihinleri meşgul etmekte olan bazı soruları yeniden tartışmaya açıyor, MİT’in bu girişimi nasıl öğrendiği ve bunun üzerine nasıl bir hareket tarzı izlediğiyle ilgili bazı çarpıcı yeni bilgileri de ilk kez gün ışığına çıkartıyor.

22.05.2017

Binbaşı O.K.?

FETULLAHÇI çetenin 15 Temmuz’daki darbe girişiminin bastırılmasında en önemli rollerden birini oynayan kişi, MİT’e gelerek Müsteşar Hakan Fidan’ın gece yarısı bir grup asker tarafından kaçırılacağını haber veren Kara Havacılık’ta görevli bir binbaşıydı.

18.05.2017

Bu masada tuhaf görünen 7 nokta

BU, ABD Başkanı Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği yemeğin fotoğrafı.

17.05.2017

Nokta değil, virgül kondu: YPG pürüzüne rağmen ABD ile devam

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Beyaz Saray’a konuk ederken “uzun ve zorlu” geçeceğini söylediği görüşme mutlaka o ilk 20 dakikalık değildi.

16.05.2017

O silahlar nasıl takip edilecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriyeli Kürtlere ağır silah sevkıyatına izin vermesi sürpriz miydi? Aslında beklenen bir şeydi. Başkan Obama döneminden bu yana ABD’nin Suriye’deki kara gücü gibi faaliyet gösteren Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) zaten silah veriliyordu. Terör örgütü PKK’nın uzantısı olan YPG ise SDG’nin ana unsuru, yani belkemiğini oluşturuyor.

11.05.2017

Trump Erdoğan’a ne diyecek?

ÖNCE kısa bir özet geçeyim: Malumunuz, ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’in başkenti Rakka’yı alsınlar diye, ana unsuru YPG olan Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) ağır silahlarla donatmayı öngören kararnameyi imzaladı. Ankara da bu karara çok sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütü ile birlikte hareket etmenin yanlışlığına dikkat çekti ve Trump’ın bu karardan dönmesini beklediklerini açıkladı. Savunma Bakanı Fikri Işık da NATO toplantısı öncesine gelen bu olayı tanımlarken ‘kriz’ ifadesini kullanmaktan çekinmedi. Bu kriz dün CNN International televizyonunda en az Trump’ın FBI Direktörü James Comey’i kovması kadar çok irdelendi.

11.05.2017

Darbe girişimini neden önleyemediler

FETULLAHÇI darbe girişimini araştırmak için TBMM’de kurulan komisyon, çalışmalarını ocak ayının başında tamamladı ama hâlâ raporunu yazabilmiş değil.

11.05.2017

ABD İNCİRLİK'İN KAPATILMASI DAHİL PEK ÇOK TEPKİYİ GÖZE ALDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 16-17 Mayıs'taki ABD seyahati sırasında Amerikan Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini açıklamasından üç hafta kadar sonra, 10 Mayıs'ta bu görüşmenin 16 Mayıs'ta yapılacağını resmen teyit etti.

11.05.2017

Trump’ın YPG vuruşu ve perde arkası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YPG konusunu ABD Başkanı Trump ile konuşacağını, YPG’siz çözüm önereceğini tekrarlamasından bir süre sonra Pentagon açıklama yaptı, 9 Mayıs akşam saatleriydi.

9.05.2017