"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Kumara çok düşkün

Yaralı gönül / İstanbul

Güzin abla, ben 22 yaşında ve bir süreden beri bir gençle ciddi bir ilişki içinde olan kızım. Sevdiğim genç oldukça iyi bir ailenin oğlu. İyi bir işi var ve beni de çok sevdiğini söylüyor. Ben de onu çok seviyorum ve evlenmeyi planlıyoruz. Ancak beni düşündüren tek bir konu var; sevdiğim genç kumara çok düşkün. Yani kart oyunlarından tutun kumar makinelerine kadar her türlü oyuna meraklı. Arkadaşlarıyla geç vakitlere kadar kumar oynuyor. Bu yüzden çoğu zaman büyük paralar kaybediyor. Parası var; ama bu durum beni yine de çok düşündürüyor. Onunla evlenebilir miyim? Evlenirsem bu huyunu bırakır mı? Ona güvenebilir miyim? Yoksa kumar merakı evliliğimizi yıkabilir mi?

* * *

Önce şunu bilmelisin ki güzel kızım, kumar tıpkı uyuşturcu gibi insanda bağımlılık yaratan bir derttir. Kumara bağımlı olan insan bundan kendini kolay kolay kurtaramaz. Bu bir tür hastalıktır. Ancak her hastalık gibi tedavi edilebilir, geçebilir. Ama böyle insanın yanında yaşamak oldukça zordur. Böyle bir mücadeleyi birlikte verebilmek için gerçekten çok sabırlı, çok fedakar olmak gerekir. Ayrıca bu hastalığın insanın yakınlarına da zararı dokunur. Kumar oynayabilmek için evini, çocuğunun rızkını, karısının mücevherlerini feda eden pekçok kumar düşkünü duyduk, gördük. Bu tür insanlar mantık nedir bilmezler, onları doğru yola getirmek çok zordur. Dünyada yapayalnız gibi yaşarlar ve yakınlarını düşünmezler. Eğer zaman içinde bu tutkusunun ne kadar zararlı olduğunu kendi kendine görüp vazgeçerse ne ala! Yoksa onunla evlenmeyi düşünmezsen iyi edersin.


 
X