"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Şişmanım ve göğsüm ağrıyor

Ankara’dan C. B.

Güzin abla, ben 21 yaşında, 80 kilo ağırlığında, orta boylu bir gencim. Bu durum beni çok üzüyor. Çünkü bu genç yaşta oldukça şişmanım ve kızlar beni bu halde beğenmiyorlar. Kilo almamın nedeni sanırım biraz fazla yağlı yemem ve düzensiz beslenmem. Bir de hiç spor yapamıyorum. Nefesim kesiliyor, tıkanıyorum. Acaba astım mı oldum? Bu hastalıktan kurtulmak için ne önerirsiniz?

Oğlum, eğer dediğin gibi düzensiz yemek yiyorsan, hele hele dengesiz besleniyorsan, vücudun da yağlı olabilir. Bir yandan börek, çörek, hamburger, pasta türü yiyeceklerle beslenip bir yandan da hiç spor yapmıyorsan, tabii ki yağlanırsın. Ama bir yandan da spor yapmanı engelleyen astım türünde bir hastalığın varmış. Bu hastalığın kendi kendine teşhisini koymaya çalışacağına bir doktora gidip kendini göstermende yarar var. Neden bir uzmana danışmıyorsun? Astım, soğuk havalarda nefes darlığı yapabilir, ama göğüs ağrısı yapmaz. Bir kalp sorunun olmasın sakın? Bunlara sana ancak bir doktor açıklayabilir. Hem bu hastalık nedeniyle hem de vücudunun yağlanmasını önlemek için düzenli ve dengeli beslenmelisin. Öncelikle günde üç öğün belirli aralıklarla beslenmen şart. Ayrıca çok fazla yağlı, unlu, şekerli besinler yemeyip biraz daha sebze ve meyve ağırlıklı, belirli düzeyde et, balık, tavuk türü proteinler de içeren bir beslenme tarzı benimsemelisin. Ama önce şu ciddiye aldığım ögğüs ağrısı ve öksürük sorununu hallet. Astım içinse artık çok yararlı ilaçlar var. Bazı bitkisel ilaçlardan da çok yarar görülebilir. Mutlaka bir doktora görünmelisin, sakın ihmal etme. Geçmiş olsun.


 
X