"Çok eşlilik yasal olsun"

24 Mayıs 2011
"Çok eşlilik yasal olsun"

Fatih ve Eyüp belediyesinin muhafazakâr aile danışmanı Sibel Üresin, çarpıcı bir açıklama yaparak, ''İmam nikahlı 2,3 ve 4. eş yasal olsun'' önerisinde bulundu.

 

 

Fatih, Ümraniye, Bahçelievler, Eyüp gibi birçok belediye ve kurumlar için aile içi iletişim seminerleri veren Sibel Üresin, hem yaşam koçluğu, hem de aile ve evlilik danışmanlığı yapıyor. Özellikle muhafazakâr kesim tarafından iyi tanınan Üresin,  çok eşliliğin yasalaşması gerektiğini savunarak, “Zaten çok eşlilik var. Erkeklerin yüzde 85’i aldatıyor. Bu muhafazakâr kesimde ‘imam nikâhlı eş’, diğer kesimde ‘metres’ adını alıyor” dedi. 

 

35 yaşındaki Üresin, çok eşliliğin neden yasalaşması gerektiğini Habertürk Gazetesi'nden Özlem Yılmaz'a şu sözlerle anlattı: 

 

‘KADIN ORTADA KALMAZ’

“Erkek, bir başkasıyla imam nikâhı yapacağı zaman karısından izin almak zorunda değil. 4’üncü kadına kadar imam nikâhıyla evlenebilir. Ancak 2., 3. ve 4. eşler suiistimal ediliyor. ‘Boş ol’ dendiği zaman kadın ortada kalıyor. Bu nedenle çok eşlilik yasalaşmalı. Yasanın çıkması demek, erkeğin malvarlığına ortak gelmesi demek. Çok eşlilik dinimizde var. Herkes yapamaz ama yapana ‘Niye yaptın?’ diyemezsiniz, şirke girer. Kuran’da var.”

 

‘ÇOK EŞLİ OLURDUM’

“Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çok eşliliği seçebiliyor. Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz. Erkek, daha cilveli, daha çok gülen, cinsel anlamda kendisini mutlu eden kadına koşuyor. Erkek olsam, çok eşli olurdum.”

 

‘ERKEK İÇİN HAKLI ARAYIŞ’

“Bir erkek, kadında arkadaşlık, cinsellik, annelik ve ev kadınlığı arar. Bu özellikleri taşımıyorsanız, eşiniz tarafından aldatılmaya hazır olmalısınız. Erkek için bu haklı bir arayıştır. Bir ayrılık yaşaması durumunda yaşayacaklarının tahlilini sağlıklı yapan bir kadın, bence çokeşliliği kurtuluş olarak görmelidir. Boşandığında kaybedecekleri, kazanacaklarından fazla olan kadın, kalmayı tercih ediyor. Çok eşlilikte asıl ağır fatura erkeğe çıkıyor. Madden ve manen zarara uğruyor. Açıkça çokeşli olduğunu itiraf edenleri alkışlıyorum ve kutluyorum.”

 

‘ÇARPIK İLİŞKİLERİ ÖNLER’

“Erkek, eşleri arasında gerek maddi, gerekse manevi açıdan adaletli davranmalı. Erkek adaletsizlik yaparsa, kendi cehennemini hazırlamış olur. Örneğin Kanuni Sultan Süleyman, dizide adaleti sağlayamıyor. Çok eşlilik, toplumdaki çarpık ilişkileri ve kızların evde kalma sorunlarının ortadan kalkması noktasında da ciddi rol oynayacaktır.”

 

‘KADIN İTAAT EDER’

“Dayak ve aldatma bana göre boşanma sebebi değil. Türkiye’deki kadınların yüzde 80’i dilinden dayak yiyor. Yatak odasında mutlu olmayan kadın, her durumda problemlidir. Muhafazakâr kesimde kadın evde daha süslü, daha şık. Ailede mutluluğun sağlanmasının bazı şartları var. Kadın kocasına itaat etmeli. Erkek de karısına Allah’ın emaneti olarak davranmalı.” 

 

FATİH BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

 

Öte yandan Fatih Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Açkılamada; "Sibel Üresin, Fatih Belediyesi’nde danışmanlık gibi bir görevde bulunmamıştır. Sibel Üresin, 2009 senesinde Fatih Belediyesi’ne NLP (kişisel gelişim) uzmanı olarak başvuruda bulunmuş ve sosyal sorumluluk projesi adı altında ücretsiz aile içi iletişim seminerleri vermiştir. Sibel Üresin, Fatih Belediyesi bünyesinde ne danışmanlık yapmıştır, ne de başka bir görevde bulunmuştur" denildi.     

Okuyucu Yorumları { 1025 Yorum Yapıldı }
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
24/05/2011 - 17:39
ABİCİM BİR ADAM 1 KADINLA ZOR UĞRAŞIRKEN DİĞER ÜÇÜYLE NASIL BAŞ ETSİN BU ÇOK TEHLİKELİ HEM NASIL DOYACAKSIN KADINLARI ÇOÇUKDA OLURSA
32
5
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
24/05/2011 - 17:38
kadın müslüman.müslümanlıkta yeri yok mu var. o zaman 4 tane evlenmek caizdir.
15
80
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
24/05/2011 - 17:38
Isin Kritik yani 4 Hatuna müsaade degil,esas olan Cumhuriyetin Temel Maddelerinle oynaniyor bu kadar tepki yok,Hirsizliga,Yolsuzluga,Insanhaklari Ihlaline bu kadar tepki yok fakat Bas örtülü hanim 3tanede Kuma istiyor vay anasini nasil olurmus bu zamanda,sanki 3-4 Hanimli olanlar yokmus gibi..
23
10
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
24/05/2011 - 17:37
bizde müslümansak diğer ülkeler gibi bunları kabul edelim.
11
61
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
24/05/2011 - 17:37
Bir erkek birden fazla kadınla birlikte oluyorsa demekki bir kadında birden fazla erkekle beraber olabiliyor bunun başka bir matematik hesabi olduğunu zannetmiyorum yani her iki cins için eşitlik var demektir o zaman bu işi resmileştirmek çokta sakıncalı olmasa gerek
46
17
Okuyucu Yorumları { 1025 Yorum Yapıldı }
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding