"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Genç kızda akıntı olur mu?

Güzin Abla

Maltepe’den Ceylan

Güzin abla, ben 19 yaşında bir genç kızım. Sözlüyüm, evlenmeye hazırlanıyorum. Ancak önemli bir sorunum var. Bir süredir garip bir akıntım var. Bazen de beyaz kokulu bir akıntı geldiğini görüyorum. Bu beni çok üzüyor. Çünkü bakire olduğum halde böyle bir akıntı nasıl geliyor anlamıyorum. Acaba bende bir anormallik mi var. Bu akıntının bana bir zararı olur mu? Cinsel ilişkiye girmemiş bir genç kızda neden akıntı olur ki? Acaba bir doktora mı gitmeliyim? Doktor bakire olduğum halde bana nasıl bakar?

Kafanı kurcalayan bunca soruyu bana aktararak umarım biraz olsun rahatlamışsındır. Ama üzülme kızım endişe etmen yersiz. Elbette bir genç kız olarak birtakım rahatsızlıkların olabilir. Yani cinsel organlarında mantar, iltihap gibi birtakım hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunun bakire olmak ya da olmamakla hiç ilgisi yok. Bir genç kızın cinsel ilişkiye girmeden de vajinal rahatsızlıkları olabilir. Mikrop kapabilir. Ama tabii bütün bunları bir kadın doktorunun muayenesi sonunda saptayıp tedavi etmesi gerekir. Doktordan ve muayeneden kaçınman çok anlamsız. Bugün artık ultrasonografi gibi aletler sayesinde vajinal muayene olmadan da teşhis konabiliyor. Bana kalırsa evlenmeden önce bir doktora gidip bu akıntıların nedenini araştırmalı ve zaman kaybetmeden tedavi olmalısın. Kadıköy yakasında sana tavsiye edebileceğim çok değerli bir kadın doğum uzmanı var: Dr. Tülay Top. Tel: 0216 338 00 56.X