Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbolculara var antrenöre yok

Yeni tasarıda futbolcuların vergi oranı artırılırken,antrenör ve teknik direktörlerinki değişmiyor.

Çünkü onlar yüzde 35’i bulabilen bir gelir vergisi ödüyorlardı. Ancak  futbol kulübünden alınan ücretler, beyan edilmediği için antrenör ve teknik direktörler ‘vergi rekortmenleri’ listesinde yer almıyordu.

Kira gelirlerinde vergiler ağırlaşıyor

SORU: Yeni vergi tasarısına göre,
“kira geliri elde etmenin cazibesi azalıyor”diyorlar. İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak ekonominin üçte birini doğrudan ilgilendiriyor. Kiraya ağırlaşan vergi, konut ve
işyeri talebini frenler.
Tasarıya göre, kira gelirlerinin vergisi nasıl olacak?
Necati Özşen - İSTANBUL

YANIT: Kira geliri olayında, özellikle “işyeri kirası” elde edenler için vergiler ağırlaşıyor.
· İşyeri Kirası:
Dükkân, mağaza, büro benzeri işyerleri ile arazi ve arsaların kiraya verilmesinde, yıllardır uygulanan, “yüzde 25 götürü gider” kaldırılıyor.
Buna göre, daha önce örneğin 100 bin lira kira gelirinin, 75 bin lirasını bildiren Ali Rıza Bey, şimdi 100 bin liranın tamamını bildirip, daha çok vergi ödeyecek.
· Konut Kirası:
- Yılda 26 bin TL’ye kadar konut kirası elde edenler için “götürü gider” yüzde 25 olarak uygulanmaya devam edecek.
- Yılda 26-52 bin TL arası konut kiralarında yüzde 15 “götürü gider” uygulanacak.
- Yılda 52 bin TL üzeri konut kiralarında, “götürü gider” uygulaması kaldırılıyor.
Buna göre, yılda 26 bin TL’nin üzerinde “konut kirası” elde edenler, daha çok vergi ödeyecekler.
Götürü giderden yararlanamayanlar (emlak vergisi, bakım-onarım, kredi faizi gibi) gerçek giderleri indirebilecekler.

SORU: Yeni vergi tasarısında, futbolcuların vergisi de artırılıyormuş. Yıllardır vergi rekortmenleri listesinde futbolcuların, antrenörlerin ve teknik direktörlerin adını görmüyoruz. Futbolcuların vergisi artıyor mu? Antrenörler ve teknik direktörler, vergisi artırılacaklar arasında niye yoklar?
Efe Alkaya - ANKARA

YANIT: Yeni tasarıda futbolcuların vergi oranı artırılıyor ama antrenör ve teknik direktörlerinki artırılmıyor.
· Futbolcular Süper ligdeki futbolculara yapılan ödemelerden, tutarı ne olursa olsun yüzde 15 vergi kesiliyor. Yeni tasarıya göre vergi oranı yüzde 15-35 arasında olacak. Ancak, 2013 yılı tarifesine göre, 94 bin liranın üzerindeki kısımdan yüzde 35 vergi kesilecek.
Örneğin;
- Galatasaraylı Drogba 10.5 milyon TL ücreti nedeniyle, 2.1 milyon TL
- FenerbahçeliKuyt 8 milyon lira ücreti nedeniyle, 1 milyon 650 bin TL,
- Beşiktaşlı Fernandes, 5.1 milyon lira ücreti nedeniyle, 1 milyon TL, daha fazla vergi ödeyecekler.
· Antrenör ve Teknik Direktörler:
Bunların vergi oranı artmayacak. Nedenine gelince, antrenör ve teknik direktörler tanınan bir “vergi ayrıcalığı” zaten yoktu. Onlar yüzde 35’i bulabilen bir gelir vergisi ödüyorlardı.
· Vergi Rekortmenler Listesi Değişecek:
Tek işverenden yani futbol kulübünden alınan ücretler, beyan edilmediği için antrenör ve teknik direktörler “vergi rekortmenleri” listesinde, yer almıyordu.
Yeni tasarı aynen yasalaşırsa, vergi rekortmenleri
listesinde futbolcu, antrenör ve teknik direktörlere rastlayabileceğiz.
Nedenine gelince, yeni vergi tasarısına göre, ücret dışı geliri olanlar, (örneğin kira veya ikinci bir ücret gibi başka gelirleri varsa) bu gelirlerini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edecekler.

Isı yalıtımına ve enerji tasarrufuna teşvik

SORU: Kira aldığım gayrimenkule, ısı tasarrufu ve enerji yalıtımı ile ilgili ciddi harcama yapacağım. Yeni vergi tasarısında buna bir kolaylık var mı?
Yasemin Berkay - BURSA

YANIT: Evet var. Tasarıya göre, ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu ile ilgili harcamalar, kira gelirinden doğrudan indirilebilecek.

Kaynana vergisi kalkıyor mu

SORU: Bana ait ikinci evde, kayınvalidem kira ödemeden oturuyor. Ben de kira alıyormuş gibi beyanda bulunmak zorunda olduğum için her yıl beyanname verip, “kaynana vergisi” olarak gelir vergisi ödüyorum. Yeni tasarıda kaynana vergisi kalkıyor mu?
Uğur Keçeci - İZMİR

YANIT: Gözünüz aydın. Kaynana vergisi daha önce Hürriyet’te 20 Ocak 2013 günkü yazımızda kalkacağını duyurduğumuz gibi, kalkıyor. Yeni tasarıdaki düzenleme aynen yasalaşırsa, evinde kayınvalidesini kira almadan oturtan damatlar veya gelinler, kira alıyormuş gibi beyanda bulunmayacaklar. Bu uygulama kayınpederleri de kapsayacak.

X