"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ertesi gün hapları kullanmak zarar verir mi

19 yaşındayım ve yeni evliyim. Korunmak için ertesi gün haplarını kullanıyorum. Bu hapları kullanmanın bir sakıncası var mıdır?

Sevgili ablacığım, ben 19 yaşındayım ve 4,5 aylık evliyim. Eşim de ben de cinsel açıdan pek fazla deneyimli değiliz. Çocuk için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bir arkadaşımdan duyduğum “ertesi günü hapları” ile korunmaya çalışıyoruz. Ancak bu yöntem ne kadar doğrudur, bir sakıncası var mı, sizden öğrenmek istedim. - Rumuz: Yeni evli               

Canım kızım, bildiğim kadarıyla ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sık kullanmanın sakıncaları vardır. Ertesi gün hapları sonuçta östrojen ve progesteron gibi yüksek hormon yüklemesine neden olur ve bu nedenle vücudun hormon dengesini bozabilir. Kadının hormon dengesini bozarak pek çok açıdan rahatsızlık yaratabilir.
Bu konunun uzmanı Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) onursal başkanı Dr. Cem Keçe: “Ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir! Ertesi gün hapı acil durumlar için kullanılması gereken, gebeliği önleme yöntemidir ve korunmasız cinsel ilişkiye girildikten sonra ilk 72 saat içinde kullanılmalıdır. İlişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu o kadar fazla olur. Ancak cinsel eğitimin olmadığı ülkemizde ertesi gün hapı sanki bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi kullanılmaktadır. Oysaki sürekli kullanımda, yan etkileri oldukça fazladır ve sık kullanıldığında koruyucu etkisi azalır.
Ertesi gün hapları, ilk 24 saat içerisinde kullanıldığında istenmeyen gebeliği önler. Ancak bunun yerine, çiftler prezervatif, doğum kontrol hapı ya da spiral gibi çağdaş doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır.” diyor.
CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör de, “Ertesi gün hapını kullanan bazı kadınlarda baş ağrısı, baş dönmesi, göğüste gerilme, mide bulantısı ve nadir olarak görünen kusma gibi yan etkiler görülebilir. Bu sebeple dikkatli olmak gerekiyor.
Çünkü haplar içildikten sonra iki saat içinde bir kusma gerçekleşmişse, hapların tamamı ya da bir kısmı dışarı atılır, yani etkisi azalır. Bu durumda ertesi gün hapının tekrar içilmesi gerekir. Unutulmamalı ki, bu haplar ayda en fazla bir kere kullanılmalıdır” diyor.


 

X