"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Erdal Öz Ödülü İhsan Oktay Anar’ın

CAN Yayınları’nın kurucusu, "50 Kuşağı"nın seçkin öykü ve roman yazarı Erdal Öz’ün (1935-2006) anısına düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu yıl romancı İhsan Oktay Anar’a verildi.

Pazar günü saat 11.00’de toplanan, Cevat Çapan, Jale Parla, Nüket Esen, Semih Gümüş, Faruk Duman ve benden oluşan seçiciler kurulunun gerekçesi şöyleydi:

"Edebiyatımıza kazandırdığı birbirinden önemli romanları, bu romanlarda ortaya koyduğu özgün üslubu nedeniyle ödüle layık görülmüştür."

Ödül dün, eşi Samiye Öz, oğlu Can Öz’ün katıldığı toplantıda açıklandı.

Tören, 26 Mart 2009 günü saat 18.00’de Tepebaşı’ndaki Pera Müzesi’nde yapılacak. Bir tür anma toplantısı da olan törende alacak ödülünü İhsan Oktay Anar. Yazara 15.000 TL ödül tutarı ile Handan Börüteçene’nin yaptığı bir ödül heykeli sunulacak.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü
Seçiciler Kurulu’nun bir özelliği var. Kurul değişiyor, yeni üyeler alınıyor.

Bir kez başkanlık yapan kuruldan ayrılıyor. Geçen yıl Tahsin Yücel başkandı, bu yıl da ben başkanlığı üstlendim ve kurulun gelecek yılki başkanı Cevat Çapan olacak.

Yeni üyeliğe de Feride Çiçekoğlu seçildi.

İHSAN OKTAY ANAR KİMDİR

1960 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi İhsan Oktay Anar. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı, lisans, master ve doktorasını Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yaptı. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

İlk öyküsü Káfirler İçin Apologya, Morköpük dergisinde çıktı.

İlk romanı Puslu Kıtalar Atlası, Hulki Aktunç’un önsözüyle yayınlandı.

Ne yazmıştı Hulki Aktunç:

"Tarihlerden yeni tarihler, ülkelerden yeni ülkeler, kentlerden yeni kentler, kişilerden de yeni kişiler üreten bir yazar."

Efrásiyáb’ın Hikáyeleri
adlı yapıtı, İngiltere’de 476 Oyuncuları tarafından sahnelendi.

Yayınlanmış yapıtları:

Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrásiyáb’ın Hikáyeleri, Amat, Suskunlar.

* * *

ÖDÜLLERİN
işlevini her zaman savunmuşumdur.

Hiç kuşkum yok, iyi romancı İhsan Oktay Anar’ın kitapları yeniden gündeme gelecek, üzerinde yeniden durulacak.
X