"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Dertsiz insan var mı?

Sevgili Güzin abla, yazılarınızı okudukça bazen hayretler içine düşüyorum, sebebi ise bazı insanlar size dertleri olmadığını söylüyorlar ve sizin sayfanızı okuyunca dertli insanlar için üzüldüklerini belirtiyorlar.

Siz gerçekten dertsiz insanların var olabileceğine inanıyor musunuz, merak ettim. Çünkü bana hep bu dünyada dertsiz insan yokturdiye öğrettiler de... Yoksa bu kişiler sadece sinsi sinsi alay mı ediyorlar? Eğer gerçekten dertsiz iseler, bunun sırrı nedir acaba? Sizin bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.

Sevgili okurum, elbette ki dertsiz insan yoktur bu dünyada. Trilyonlarla oynayan dünyanın en zengin kişilerinin bile hiç bilinmeyen acı veren sorunları vardır. Üstelik bunları kimseyle paylaşmak da istemezler. Daha doğrusu çekinirler. Ancak şu var ki bazı insanlar pireyi deve yaparlar. Burunlarında çıkan bir sivilce bile onlar için ölümcül bir derttir. Bazıları ise çok dahaiyimserbir gözle bakarlar sorunlara. ‘‘Sağlığım yerinde ya başka ne isterim’’ gibilerden teselli bulurlar kendi kendilerine. Çok küçük bir mutluluğa tutunur, ondan destek alır ve acılarını unuturlar. Bu tür insanlara her zaman saygı duymuşumdur. Kendisine tekerlekli iskemle hediye edilen bir genç kızın mutluluğunu hiçbir zaman unutmadım. Onu hep en basit bir olayda ‘‘intihar etmeyi düşünüyorum’’ diyenlere örnek gösterdim. Çünkü o genç kız tekerlekli iskelmeye kavuşunca ‘‘Allah'a şükür kendi yemeğimi yapabiliyorum, bulaşığımı yıkayabiliyorum’’ diye sevincini dile getirmişti. Gördüğün gibi mutluluk ve dert anlayışı kişilere göre çok farklı olabiliyor.
X