"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Çok güzel bir heykel, ya başka

BURSA’DA Karagöz-Hacivat anısına yapılan “Yüzen Taşlar Heykeli”ni beğendim.

Her şehrin bir simgesi vardır, Bursa’nın çok bilinen simge isimleri arasında Karagöz-Hacivat öne çıkarlar.

Belediyenin bu girişimini doğrusu çok destekliyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından BTSO’nun katkılarıyla yapılan heykel 45 ton ağırlığında, suyun kinetik enerjisiyle hareket ediyor.

1956 yılında Almanya’nın Münih kentinde doğan heykeltıraş Christian Tobin, heykelin yaratılış felsefesini şöyle özetliyor:

“Birbirine zıt iki karakterin ölümsüzleşen dostluklarını taşlarla anlatmaya çalıştım. 6 metreyi aşan uzunlukta yan yana duran iki büyük taş figürünün üzerine yerleştirilmiş 7 ve 8 tonluk hareketli kayalara şekil vererek Gölge Oyunu’nun iki önemli karakterinin heykellerini tasarladım. Karagöz ile Hacivat’ın kendilerine has mizahi üsluplarını yansıtmaya çalıştım.

Yan yana duran iki dev heykelden birinin hareket özellikleri ağırbaşlı, eğitimli ve nüktedan Hacivat’ı, diğeri ise heyecanlı ve öfkeli karakteriyle dikkat çeken Karagöz’ü temsil ediyor.”

Heykeli eleştirenlere, onu çeşitli simgelere benzetmelerine katılmıyorum.

Herkes bu kente böyle bir heykel yapılmasından ötürü memnun olmalı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yayımladığı kitapları da biliyorum. Bu açıdan iyi çalışıyorlar. Başlıkta sorduğum soruyu açıklamam gerekirse, Karagöz-
Hacivat’a dair yayımcılık açısından başka önerilerde bulunacağım.

Karagöz-Hacivat ekseninde bir öykü, senaryo yarışması açılabilir.

Onların anlayışını, mizahını bugüne getiren yapıtlar sipariş verilebilir, bugünün iyi mizahçılarına veya diğer yazarlarına...

Bu tür kalıcı yarışmaların yararına inanıyorum.

MUKADDER ÖZAKMAN’ın Karagöz kitabında bugüne değinen manzum metinler var. Seyredilmesi kadar dinlenmesi de hoş metinler.

UNİMA nedir?

Kitabın içine konulan broşürde görevleri, çalışma alanları belirtiliyor:

UNİMA Genel Merkezi, bu birliğe bağlı diğer ülkelerin Milli merkezleriyle ve bunların şubeleriyle temas kurar ve işbirliği yapar.

Ülkemizdeki kukla ve gölge oyunu faaliyetlerini dış ülkelerde, diğer ülkelerdeki kukla ve gölge oyunu faaliyetlerini de ülkemizde tanıtır.”

UNİMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan, Önsöz’de, Karagöz’ün bizim temaşa sanatındaki yerini, şimdiye kadar yayınlanan kitapları, Karagöz konusunda yapılan yarışmaları ve Mukadder Özakman’ın kitabındaki metinler üzerine düşüncelerini yazmış.

Yarışmalar konusundaki bilgi, bundan sonra yapılacak yarışmaların içeriği, neler olması gerektiği konusunda da bilgi veriyor.

Oyun başlıklarından bir bölümünü okuduğunuzda, Özakman’ın Karagöz anlayışını algılayabilirsiniz.

Karagöz’ün Bankerliği,

Karagöz’ün Köfteciliği,

Karagöz’ün Postacılığı,

Karagöz’ün Vergi İadesi,

Karagöz’ün Gizli Telefonculuğu,

Karagöz’ün Gazeteciliği.

* * *
  
GELENEKSEL sanatlarımızı bugün yaşatalım, bugünkü içerikle güncelleştirerek ölümsüzlüğünü sağlayalım.

Karagöz, Mukadder Özakman, (Oyunlar) ve (Çevreci Ortaoyunu), Unima Ankara, Konur Sokak, No: 66/12 Bakanlıklar/ANKARA
Tel: 0312 419 13 36
GSM: 0530 435 48 11
Faks: 0312 419 13 36

X