Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Borsa dün niye düştü?

Borsada IMF anlaşması imzalanmayacak korkusu mu var? Merkez Bankası’nın yapısal reform uyarısı ciddi bir tehdit mi? Borsa bu nedenle mi düştü? Yanıtı aşağıda...

İMKB 100 endeksi dün günü yüzde 2.6 oranında değer kaybı ile 27 bin 528 puan seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi ise son iki hafta ortalamasının hafif altına gerileyerek 885 milyon YTL oldu. Aracı kurumlara sorarsanız bu düşüşün en önemli nedeni IMF ile yapılacağı açıklanan yeni stand-by anlaşmasının henüz imzalanmamış olması. Daha doğrusu anlaşmanın imzalanması için gereken vergi, sosyal güvenlik ve bankacılık yasalarının tamamlanmamış olması... Yine aynı aracı kurumlara göre Merkez Bankası’nın Ocak ayı enflasyonu ile ilgili olarak yayınladığı Enflasyon ve Görünüm raporundaki “yapısal reformlar durursa enflasyon düşüşü tehlikeye girer” açıklaması da bu sıkıntıyı pekiştirdi, dolayısıyla da düşüşü hızlandırdı.

Acaba öyle mi gerçekten?

Bana sorarsanız bu gelişmeler dün yaşanan bu düşüşü açıklamaktan uzak. Bunlar sadece “bahane”. Çünkü IMF ile birlikte yürütülen ekonomik program bu yılın ilk ayında sona erdi ve yeni anlaşmanın imzalanmasının kanunlar çıkmadığı için mart sonuna kalacağı daha 2004 yılı sonundan itibaren belliydi. Yani dün de belirttiğimiz gibi IMF anlaşmasının hemen eski anlaşma biter bitmez imzalanamayacağı yeni bir bilgi değil. Dün Financial Times Gazetesinde bir IMF yetkilisinin bu yöndeki açıklaması da malumun ilanından öte bir şey değil. Adının açıklanmasını istemeye bu yetkili “Türkiye ile anlaşma ne zaman yapılacak” sorusuna “yasalar çıktıktan sonra” yanıtını vermiş. Bu açıklamayı sorun olarak algılamak için IMF yetkilisinin “yasalar çıkmıyor, çıkmayacak” gibi cümleler kurmuş olması ya da açıklamanın genel havasının bu yönde bir gerginliği yansıtması gerekirdi: Ama açıklamada ne böyle bir cümle ne de bir gerginlik hissedilebiliyor.

Merkez Bankası ise en azından son bir yıl içinde yayınlanan tüm Enflasyon ve Görünüm raporlarında yapısal tedbirlere ve reform sürecinin devamlılığının önemine dikkat çekiyor. 2004 yılı içinde de enflasyonun gerek mevsimsel gerek yapısal nedenlerle hafif yükselişe geçtiği dönemlerdeki raporlarda olduğu gibi en normal zamanlarda bile bu uyarı raporların sonuç bölümlerinde muhakkak yer alıyor. Yani Merkez Bankası uyarısı da yeni bir uyarı değil. Hem Merkez Bankası bu yönde bir sıkıntı duymuş olsaydı kısa vadeli faiz oranlarında daha dün yarım puanlık bir indirime gider miydi sizce?

Faizle ilgili olarak Salı günü yazdığımız yazıda “Merkez Bankası faizi indirecek çünkü hem makro rakamlar iyi hem de yeni stand-by’ın imzalanacağına ve yapısal tedbirlerin devam edeceğine inanıyor” mealli bir cümle kurmuştuk. Faiz indirimi geldiğine göre bu önermenin doğrulandığını söyleyebiliriz. Yani Merkez Bankası IMF anlaşması konusunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyor

Belki hem IMF açıklaması hem de Merkez Bankası raporunun aynı güne gelmiş olması piyasanın dengesini bozdu diyebiliriz. Eğer bu argümanı öne sürüyorsak o zaman da piyasanın dengesinin zaten pek yerinde olmadığı sonucuna ulaşmış oluruz. Ki bence de durum zaten bu.

Dün, piyasada kısa vadede endeksi yukarı taşıyacak bir beklenti olmadığını o nedenle kısa vadede endeksin yatay seyretmesini beklediğimiz belirtmiştik. Şubat ayı başından bu yana bakarsak endeksin uzun süre 27 bin 500 puan seviyesinde kaldığını 3 Şubat’tan sonra ise yükselmeye başlayarak 28 bin 300 direncine doğru yaklaştığını ama ne 7 ne de 8 Şubat’ta bu seviyeyi aşamadığını. Yani endeks bir sıkışma süreci sonrası yükseliş denemesi yaptı ama güçlü bir direnç olan 28 bin 300 seviyesini aşamadı. Borsanın yazılmamış kurallarına göre bu iki etken bir araya gelirse düşüş, daha doğrusu düzeltme kaçınılmaz olacaktır. Nitekim dün gördüğümüz yüzde 2,6 oranındaki düşüş de bunun sonucu gerçekleşti.

Bu arada Hazine’nin bu hafta 1 milyar dolarlık bir eurobond ihracı gerçekleştirdiğini ve bunun yüzde 30’unun yurtiçine satıldığını unutmamak gerek. Buraya giden paranın bir kısmının borsadan çözülen para olması çok muhtemel. Ayrıca bono piyasası bu hafta başından itibaren faiz indirimine kilitlenmişti. Faizin düşürüleceği beklentisinin bono piyasasında ciddi bir alım getirdiğini de unutmayalım. Ayrıca dün borsada kredili satışların geldiği gündü. Ki bu bilgilerin bir kısmını dünkü yazımızda aktarmıştık.

Sözün özü, orta vadede yukarı hareket beklentisi devam ediyor. IMF meselesini gündeme getirerek suni kriz yaratmak isteyenlere aldanmayın. Onlar bu düşüşleri alım fırsatı olarak kullanıyor. Çünkü biliyorlar ki her düşüş kendi portföylerine ucuza hisse senedi almalarını sağlayacak.

Yine dün dediğimiz gibi, bu aralar her düşüş sizin açınızdan da alım fırsatı olarak kullanılabilir.

X