"Ayşe Arman" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Arman" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Arman

Bizim camiada örtülü kızlara iş vermeyenler DİNCİ!

Artık herkes o kadar evlenmek istiyor ki... Artık kimsenin derdi çalışmak, bir şeyler üretmek değil ki... Aykırı İslamcı yazar Esra Elönü’nün feminist söylemi hoşuma gitti. Bakın ne diyor: “Başörtüsü yüzünden mağdur olduysanız, evde oturup koca beklemeyin, dantel örmeyin, pilavın suyunu kontrol etmeyin... Çalışın, üretin... Mutlaka bir çıkış yolu bulabilirsiniz, benim gibi...”

*“Türbanlı kızlar kiminle birlikte olacak?” gibi bir problem var mı, yok mu?

Bana göre yok. Muhafazakar kadınların evlenmek gibi bir dertleri yok. Ya da hepsinin yok...

*Ama birçoğu üniversite okuyor, ondan sonra çalışmıyor...

Sorarım size, kaç tanesinin iki tane “kapalı”yı çalıştırmak gibi dertleri var, Hepsi başı açıkları çalıştırıyor...

Benim de en çok eleştirdiğim şeye parmak bastınız. Tabii ben sadece kadınları suçlamıyorum. Bakın, bizim camianın sakinleri, koca koca iş merkezleri açıyorlar. Sorarım size, kaç tanesinin iki tane “kapalı”yı çalıştırmak gibi dertleri var? Hepsi bundan kompleks duyuyor; işi, başı açıklara veriyor. Ben de bu argümanlarla rant sağlayan ama başörtülü insan çalıştır-mayan-lara, “dinci” diyorum, “din kaçağı” diyorum. Bana kızıyorlar, kızmasınlar! Dincilik, tam da bu işte! Neden çalışma konusunda mağduriyeti olan üniversite okumuş başörtülü kızları işe alıyoruz demiyorlar? Neden böyle bir söylemleri yok? Ama çalışamıyorlar diye sakın evlenmesin bu kızlar. Nikah, kaçış ya da boyun bükme noktası olmamalı. Bir kere, ister laik, ister radikal, ister İslamcı, bir kadının derdi evlenmek olmamalı. Eninde sonunda evleneceğiz zaten. Benim de idealize ettiğim dalları elimden aldılar ama ben kendime yeniden bir ağaç yaptım. Onlar da yapabilirler.


*İyi de muhafazakar erkekler, evlenmek için gerçekten artık başı açık kızları tercih ediyorsa...

Bu da o erkeklerin kompleksi! Kızlar, evde kaldık diye düşünmesinler, çalışsınlar. “Başörtüsü mağduriyeti” deyip hantallığa ve tembelliğe kapılmasınlar. Sakın ha, “Dantel örelim, pilavın suyunu kontrol edelim” triplerine girmesinler...


*Son soru, sizin sevgiliniz var mı?

İstesem olur. Ama boş vaktim yok. Üstelik evliliğin engelleyici olduğunu düşünüyorum. Kimseyi yanıma yaklaştırmıyorum.

 

UZAK DURULACAK 12 MUHAFAZAKÂR KADIN TİPİNİ YAZDI

<ı>

 

İmam hatipli olmaktan hiç utanmadım. Amabundan komplek duyan o kadar çok insan var ki. Oysa, benim için kolaj gibi bir şey oldu. Bir taraftan edebiyat öğreniyordum, bir sonraki derste Kuran’ı Kerim’deki ayetlerle yüzleşiyordum. imam hatipten çıkıp, sokağın köşesinde başını açanları da bilirim. Onları da yadırgamıyorum...

 

*Feride’yi niçin yarattınız? Esra olarak söylemediklerinizi ona mı söyletiyorsunuz?

Bizim camiada örtülü kızlara iş vermeyenler DİNCİ

Evet. Çünkü ben onun kadar özgür ve cesur değilim.


*Neden?

Yaptığım küçücük şeylere bile kaya gibi tepkiler var. Ben uğraşıyorum onlarla ama Feride’nin uğraşmasını istemiyorum. O, sadece söylesin. Haber7.com’da yazdığım “Feride’nin Günlüğü” çok tuttu. Tabii ki nefret edenler var, ama sevenler çoğunlukta.


*“Evlenilmeyecek 12 muhafazakâr erkek tipi”, “Uzak durulacak 12 muhafazakâr kadın tipi”... Bu tür yazılarınıza çok mu tepki geliyor?

Geliyor ama “Doğru söylüyorsunuz!” diyenler çoğunlukta. Mesela, “Maranki’in yöntemleriyle zayıflamak isteyen kadını dikkate alma, bir gün sallama çay olabilirsin” dedim. Ya da “Bir partinin kadın kollarına girip börek açan, ‘parti hamaratı kadın’la evlenme, ‘senin oyun benim oyum!’ der, hiçbir şey sandığın gibi olmaz...” ya da “Kelime dağarcığı az olan kadınla evlenme, aksi takdirde zararına satışlar başlar...”dedim.


*Yani, örtülü kadın olmak, muhafazakâr kesimle kafa bulmaya engel değil!

Tam da bu! Çok da eğleniyorum yazarken. Mizaha da hep çatık kaşla bakıldı. Bence çocuklara din de mizahla öğretilmeli. Mesela stand up’la din eğitimi verilebilir. Çocuk, dinini, onu güldüren, seveceği bir karakterden öğrenebilir. Tabii dini kutsalları olumsuzlamadan...

 

Hak ettiğim yerde değilim

<ı> 

*Kadın yazarların İslami kesimde dikkate alındığını düşünüyor musunuz?

Hayır. Bizi “evin kızı” diye değerlendiriyorlar. Karşı camiadan transferlerin söylemi bile daha çok dikkate alınıyor.


*Sizce, siz hak ettiğiniz yerde misiniz?

Değilim herhalde. 

X