"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Bireysel emeklilikte, stopaj iadelerinde sona gelindi

Son aylarda şikâyetler yine arttı. Hemen hemen her gün okuyuculardan 3-5 elektronik posta alıyorum; bireysel emeklilik sistemindeki stopaj iadeleri ile ilgili.

Kimileri, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne ulaşamamaktan ve bilgi alamamaktan şikayet ediyor; kimileri, bir senedir beklemelerine rağmen ödeme yapılmadığından yakınıyor. Kimileri de açtıkları davadan vazgeçmelerine rağmen halen iadeyi alamadıklarını savunuyor. Okuyucuların hepsi de konuyu bir kere daha gündeme getirmemi istiyor.
Getireyim, hatta bir adım daha ileri gideyim ve Maliye Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili aldığımız son verileri sizlerle paylaşayım. Ama önce, bir hatırlatma yapayım.
Maliye Bakanlığı, 2012 yılında aldığı bir kararla, geçmişte bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintilerinin iade edileceğini açıkladı. 2012’nin Ağustos ayında stopaj iadeleri için müracaatlar başladı ve 2013’ün Ağustos ayında da başvuru süresi doldu.
Yeri gelmişken, hemen belirteyim. 2007 yılından önce bireysel emeklilikten ayrılanlara stopaj iadesinden yararlanma hakkı tanınmadı. Neden? Vergi kanununa göre zaman aşımı süresi 5 yıl olduğundan. Yani, 2007 yılına kadar sistemden ayrılmış olanlar vergi süresine takıldı. Bu tarihten önce çıkanlar, stopaj iadesi için müracaat ettilerse ve alamıyorlarsa; boşa beklemesinler, çünkü alamayacaklar.

BAŞVURANLARIN YÜZDE 80’İ İADESİNİ ALDI

Okuyucular hatırlayacaktır, geçen yılın Temmuz ayında yine bu köşede; ‘Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e açık mektup’ başlıklı bir yazı yazarak, stopaj iadelerinde yaşanan sorunları gündeme getirmiştim. Bu yazı üzerine de Maliye Bakanlığı bir açıklama yapmıştı.
Açıklamada; 1 Temmuz 2013 itibariyle, 369 bin 300 kişinin stopaj iadesi için müracaat ettiğine, 37 bin 583 kişiye, 35 milyon TL ödendiğine ve geriye 331 bin 717 başvuru kaldığına, bunların da yılsonuna kadar tamamlanacağına yer verildi.
Gelelim bugünkü duruma. Yıl sonu geçmesine rağmen iade işlemleri tamamlanmayınca ve son günlerde şikayetler de artmaya başlayınca; Maliye Bakanlığı’na, ‘iade işlemi için kaç kişi müracaat etmiş, bugüne kadar ne ödenmiş?’ diye sorduk. Durum şudur:
Stopaj iadesi için toplam 420 bin 137 kişi başvuruda bulunmuş. İade işlemleri ise, belgeleri tamam olanların başvuru sırasına göre yapılıyor. Bugüne kadar da 325 bin 795 kişiye iadeleri ödenmiş. Toplam ödenen rakam ise 249 milyon TL’ye yakın.
İadesi ödenmeyen 53 bin 653 kişi daha var ve Maliye Bakanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre, işlemlerde belge eksikliği giderilme durumuna göre tüm ödemeler tamamlanacak.

41 BİN KİŞİNİN MÜRACAATI REDDEDİLDİ

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, stopaj iadesi için müracaat edenlerden 41 bin 734 kişiye ise ödeme yapılmayacak ve bunun da nedeni ilgili kişilere bildirilecek.
İşte, son durum budur. Görünen o ki, iade için başvuranların yüzde 80’ine ödeme yapılmış. Geriye yüzde 20’lik bir kesim kalmış yani, 53 bin kişi ki, bunların da ödemeleri bu yılın ilk yarısına kadar yapılacak.
Son olarak şunu da belirteyim. Kimi okuyucular, stopaj iadesi için ilk başvuranlardan olduklarını, ancak bugüne kadar kendilerine ödeme yapılmadığı gibi herhangi bir bilgi de verilmediğini yazıp, ne yapmaları gerektiğini soruyorlar.
Bu kişiler, henüz iadesi ödenmeyen 53 bin kişi arasında da olabilirler; başvuruları geri çevrilip, iade alamayacak olan 41 bin kişi arasında. Tavsiyem, biraz daha bekleyip -ki, nasıl olsa 15 ay beklenmiş - eğer iade alamazlarsa, hukuk yoluna başvurabilirler. Takdir kendilerinin. Diyebilirler ki, ‘700-800 liralık iade için avukattı, mahkemeydi uğraşılmaz’. Ya da ‘hayır kardeşim bu haksızlıktır, sonuna kadar da hakkımı arayacağım’.

X