"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bence aşırı kıllanmada çözüm elektrikli epilasyon

43 yaşında, 25 yıllık estetisyenim. Sevgi dolu bir evliliğim ve iki çocuğum var. 1981 yılında Ankara’dan Mersin’e taşındığımda bu güzel şehrin benim mesleğime bu kadar yoğun ilgi göstereceğini hiç tahmin etmemiştim.

Senelerdir hanımların yüzlerindeki aşırı kıllanma problemlerine yardımcı olmaktayım. Mesleğimde oldukça meraklı ve araştırmacıyım.

Mesleğimde çok farklı uğraş dalları olmasına rağmen, kendimi kalıcı bir yöntem olan iğneli epilasyon çalışmalarına verdim. Son 5-6 senedir insanların lazer epilasyon konusunda yanlış bilgilendirilmeleri, mesleğini ve insanları seven bir estetisyen olarak bunları yazmama sebep oldu.

Yine de bu yazımı yayınlayacağınızı hiç sanmıyorum ama hiç değilse insanları uyarın. Lazer epilasyon FDA(Amerika’da tıbbi ve kozmetik aletler için onay veren en üst makam) raporlarına göre geçici bir yöntemdir.

Özellikle yanlış uygulamalarla kalıcı lekeler oluşturabildiği gibi tüylerin yapısını eskisinden de sertleştirebiliyor. Bu şekilde bana gelen vakalarda prensip olarak, o hanımdan, daha önce yaptırdığı işlemler ve olumsuz sonuçları hakkında imza alıyorum.

Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için size de site adresini yazıyorum; http://www.fda.gov/cdrh/consumer/laserfacts.html

İğneli epilasyon, konusunda gerçekten uzman olmuş, işin ehli kişilerce yapıldığı taktirde, bir senelik tedavi sonrası kalıcı sonuçlar veren, bir yöntemdir.

T.C M.E.B Özel Nevin Polat Kozmetik& Estetik Kursu Atatürk Cad. Ahmet Şimşek Çar. Kat:1 Daire:2-3 Çamlıbel/Mersin

<ı>Tel:0-324-2338851

Sevgili Nevin hanım, gördünüz mü, yayınlamazsın, dediğiniz yazınızı yayınladım bile. Neden bilgi mahiyeti taşıyan bir yazıyı, hele hele bu okurlarımı yanlışlardan koruyacaksa, yayınlamayayım? Elbette iğneli epilasyon kalıcı sonuç verir.

Ancak lazer yöntemi de eğer sizin dediğiniz gibi kalıcı çözüm getirmeseydi, bugün artık hemen hemen her güzellik enstitüsünde uzmanlar tarafından uygulanmaz, uygulansa bile, başarılı olmaması karşısında mutlaka basına şikayetler yansırdı.

Bana kalırsa lazer yöntemi değil, uygulayan kişilerin yetersizliği nedeniyle başarısızlık ortaya çıkıyordur. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Okurlarım önerdiğiniz siteden ayrıntılı bilgi alabilirler.

Yalnız kalmak kábusum oldu

Bundan yedi yıl önce dayımın oğluyla birbirimize aşık olduk. Ailelerimizin karşı çıkmasına rağmen evlilik kararı aldık.

Nişanlandık ama bir süre sonra ilgisiz davranmaya başladı. Ayrılma kararı aldım. Bir ay sonra ailesinin tanıdığı, yurt dışında yaşayan bir hanımla evlendiğini duydum, yıkıldım. Çünkü biz ayrılmadan önce de beraberlermiş. Onu bırakmamı beklemiş. Depresyon tedavisi gördüm. Seneler geçmesine rağmen bir daha bir erkek arkadaş dahi edinemedim.

Sanki erkekler gözümde çekiciliklerini yitirdiler. Son zamanlarda beğendiğim birileri oldu, ama nasıl yaklaşılacağını bile unutmuşum.

<ı>RUMUZ: ŞAŞKIN

Canım kızım, kendini bu kadar harap etmemelisin. Aksine böyle biriyle iyi ki evlenmemişim, diye düşünüp şanslı olduğunu kabul etmelisin.

Dayı oğlunla evlenmen sakıncalı, bunu biliyorsun. Aileler de karşıymış! Sorunlu bir evliliğin olacaktı, üstelik bu genç de güvenilir biri değilmiş. O halde, geçmişi unut İnsanlar evlenip, ayrılıyor, yeniden evlenip mutlu oluyor. Arkasından dolap çevrilen tek kadın sen misin?

Bulûğ çağı sorunları geçecek

Merhaba Sevgili Güzin abla, çevreni ve toplumu aydınlatıyorsun ve her zaman doğruları aşılıyorsun.

Ben 17 yaşında bir genç kızım, yaşıtım gençlere, motivasyon amaçlı, bir şeyler yazmak istiyorum, izninle. Hayattan ibret almak gerekir çünkü senin de söylediğin gibi hayatta çok daha kötü sorunlar var.

Benim gibi bulûğ çağındaki arkadaşların biraz sabırlı olmalarını temenni ediyorum. Halimize şükredelim çünkü bizim yaşadıklarımız bir engerek yılanının geçici gözyaşları, geçici acıları.

Ben de bu yıllardan geçtim, hálá da kurtulamadım bulûğ çağının getirdiği sorunlardan. Ama mutlaka geçecek, biliyorum. Ben acıları ve dertleri bir kara buluta benzetirim. Elbette öyle günler gelecek ki, o kara bulutların ardından üzerimize güneş doğacak ama sadece sabır lazım.

Benim de ailemle sorunlarım var, ama kendimi babamın ya da annemin yerine koyduğumda, onların bakış açısından, bazı konularda haklı olduklarını görüyorum. Tabii bazı anne-babalar çok duyarsız olabiliyor. Onlarla mücadele etmek için önce o kişilerin yapılarını bilmek, incelemek lazım.

Yine de, güzel günlerin aydınlık yarınların bizi beklediğini bilmeliyiz...

<ı>RUMUZ: SABREDELİM


Çok sevgili küçüğüm, ben de sana teşekkür ederim bu pozitif yaklaşımın ve umut veren satırların için. Evet, yaşayan bilir, bu nedenle gençlere senin bu mesajı vermen her şeyden önemli ve anlamlı.

Hayatta hiçbir şey kalıcı değil, elbette bu sorunlar da geçecek ve gerçek kimliğinizi bulacaksınız çok yakında.
X