"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Bakkal da memnunmuş mahalleli de

"Veresiye defteri" nedir bilir misiniz? Eğer yaşınız otuzun altındaysa siz çok küçükken anne ve babanızın bakkala giderken yanlarına aldıkları küçük defterleri hayal meyal hatırlıyorsunuzdur.

Yaşları otuzdan büyük olanlarınsa yazının başındaki soruya "Evet" diye cevap verdiklerinden eminim. Şimdilerde süpermarketlerden alışveriş yapıyor ve çoğunlukla kredi kartıyla ödeme yaptığımız için parayı görmüyoruz bile. Yani, veresiye defterleri çoktan mazi oldu. Yazının başından beri kafasında "ramazan ve veresiye defterinin ne alakası var" sorusu olanların merakını hemen giderelim.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de varmış mahalle bakkalları ve elbette veresiye defterleri. Orta halli mahalleli maaşını alır ve ayda bir kapatırmış bakkalla olan hesabını. Ramazan geldiğinde semtin zenginleri mahalle bakkallarına girer, veresiye defterlerini çıkarmalarını isterlermiş. Tanınmamak için kılık değiştirmiş olan zenginleri dükkanlarında gören bakkallar duruma şaşırıp kalıyorlar mıymış bilinmez ama sonradan hesaplarının ödendiğini duyan mahalle sakinlerinin durumdan pek hoşnut olduğu kesin. Düşünsenize ramazan için erzak alıyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz kredi kartı borcunuz birileri tarafından ödenmiş. Hoş olmaz mıydı?

Tavuklu kebap kallavi

4 kişilik

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi

35 dakika


Malzeme listesi

á 3 adet orta boy tavuk göğüs eti

á 5 yemek kaşığı zeytinyağı

á 1 adet orta boy kuru soğan

á 3 diş sarmısak

á 2 adet orta boy dolmalık kabak

á 3 adet yeşil çarliston biber

á 2 adet kırmızı dolmalık biber

á 2 adet orta boy domates

á 4 çay kaşığı biber salçası

(Acı salça kullanılmasını öneririm.)

á 2 çay kaşığı tuz, karabiber

á 2 çay kaşığı kırmız pul biber

á 2 su bardağı ılık su

(Tavuk suyu da kullanılabilir.)

á 1 demet dereotu

Tavuk göğüs etleri keskin bıçakla kuşbaşı et formunda doğranır. Bir tepsiye 1 yemek kaşığı dolusu un serpilir ve tavuk etleri una bulanıp kenarda bekletilir. Kabakların dış kısmı hafifçe kazınır. Yıkanır ve uzunlamasına ikiye bölünüp 1,5- 2 santim kalınlığında küpler elde edilecek şekilde doğranır. Yeşil ve kırmızı biberlerin sapları kesilip tohumları temizlenir. Biberler 3-4 santim boyunda ve kalın şeritler halinde dilimlenir. Kuru soğan yemeklik incecik doğranır.

Domateslerin kabukları soyulup tavla zarı formunda küp küp doğranır. Zeytinyağı geniş bir teflon tava ya da tencerede orta ısıdaki ateşte kızdırılır. Una bulanmış tavuk etleri kızgın yağa aktarılıp tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 4-5 dakika kavrulur. Etlerin rengi dönüp hafifçe su çektiklerinde sarmısak ve soğanlar ilave edilir. 1-2 dakika pişirildikten sonra yeşil ve kırmızı biberler katılıp salça da eklenir ve karıştırılarak 2-3 dakika kavrulur. Tuz, karabiber ve kırmızı biber serpiştirilip ılık tavuk suyu da tencereye aktarılır. Tencerenin kapağı kapatılıp suyu kaynamaya başlayıncaya kadar pişirilir ve ocağın altı kısılır. Kısık ateşte 20 dakika daha pişirilen yemeğe ince kıyılmış dereotu ilave edilip ocaktan alınır ve sıcak sıcak servise sunulur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI