GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Gökçek ne yapacak? 2018 Mart'a dek süre mi istedi?

ÖMRÜMÜN üçte ikisi, yani 30 yılı Ankara’da geçti. 23 yılında Melih Gökçek belediye başkanıydı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle ilgili açıklamalarından sonra, Gökçek’li Ankara yılları film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti.

Hürriyet Haber

Neler yoktu ki filmde?

Çankaya’nın önceki belediye başkanlarından Doğan Taşdelen ve gazeteci Emin Çölaşan’la bitmek bilmeyen kavgalar; tartışmalı imar değişiklikleri, dikey yapılaşma kararları, battı çıktı yollar; Hitit Güneşi’nin yerine yarışma ile seçilen bir sembolün Ankara’nın sembolü yapılması; bir heykele ‘Ben böyle sanatın içine tüküreyim’ demesi; bütün itirazlara, bilimsel raporlara, büyük maliyetine, ‘nitratlı su’ uyarılarına rağmen Kızılırmak suyunu Ankara’ya getirip şebekeye bağlaması; Ulu Önder Atatürk’ün en önemli miraslarından Atatürk Orman Çiftliği’ni Tema Park’a çevirmesi; ODTÜ kampusundan biri tünel, üç ayrı yol geçirmesi; yol çalışmalarını gece baskınlarıyla başlatması; Ankara bağımsız milletvekili ODTÜ’lü Aylin Nazlıaka ve ODTÜ’lülerle o dönemde başlayan polemikleri; doğalgaz sayaçları ile ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu ile canlı yayına çıkması; Gezi olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasındaki performansı; şarkıcı Nihat Doğan’la canlı yayında atışması; eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’la yaşadığı “parsel parsel” polemiği bunlardan sadece birkaçı.

BU KADAR İNSANI BOŞUNA MI KARŞISINA ALDI?

Uzatmayayım, Gökçek, Ankara’da büyükşehir belediye başkanlığı yaptığı yaklaşık çeyrek asırda, nevi şahsına münhasır bir siyasetçi profili ortaya koydu. Kavgada yumruk saymadı. Kazanma hırsı ile icraatlarını biraz önce saydığım “engellere” (polemiklere, mahkeme kararlarına ve sert tepkilere) aldırmadan yaptı.

Kuşkusuz sevenleri de çoktur ama bu tavrı nedeniyle önemli bir “Gökçek muhalefeti” yarattı.  Eğer, kendi iradesi dışında görevden uzaklaştırılır ve iktidar olanaklarını kaybederse “sevenleri” ve “muhalifleri” arasındaki denge büyük ölçüde bozulacak. Bugüne dek amansız mücadele verdiği siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve toplumsal kesimler karşısında savunmasız kalacak.

O yüzden yakında etrafındakilere “Bu kadar basit mi? Bu kadar tepkiyi boşuna mı üstüme çektim, bu kadar bedeli boşuna mı ödedim” dediğini duyarsanız şaşırmayın.

2018 MART’A DEK SÜRE Mİ İSTEDİ

AK Parti kulislerinde, Gökçek’in Mart 2018’e kadar süre istediği konuşuluyor. Belki de o tarihlerde bir seçim olacağına inanıyor. Ancak partinin yönetim kadroları, kendisine o kadar süre verilmeyeceğini, yeni yıldan önce bu işin biteceğini düşünüyor.

Gökçek, eğer istifası istenmişse ya da istenecekse, bu karara uymadığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile pazarlığa girişmeye çalıştığında yaşanabilecekleri bilecek kadar deneyimli bir siyasetçi. Bu yüzden Erdoğan’la karşı karşıya geleceği bir yolu seçmeyeceğinden hemen herkes emin.

Partililer, Gökçek’in belediye meclisinde yapılacak bir oylama ile ya da genç bir mülkiye müfettişinin raporuyla bırakmayı göze almayacağı o nedenle istifa edeceği görüşünde.

Gökçek’in yakın çevresi ise istifasının istendiğine, istendiyse neden istendiğine dair şu ana dek bir açıklama yapılmadığına dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında Gökçek’in yerinde kalması için kapının aralık konulduğunu savunan bu isimler, Gökçek’in kapı tam kapanıncaya dek içeride kalmak ve pazarlık pozisyonuna girmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna etmek için çaba göstereceğini de vurguluyor.

Ancak, yine partililere bakılırsa, Erdoğan’ın Gökçek konusunda geri adım atması düşük bir ihtimal.

NOT: Bu yazı yazıldığında Gökçek, Cumhurbaşkanı'ndan randevu bekliyordu. Randevu verildi ve görüşme dün gece gerçekleşti. Belli ki meseleyi bugünden itibaren o uzun görüşmenin sonuçlarına göre konuşacağız. 

 

YORUMLAR

 • Süheyl CALISKANOGLU 06.10.2017 14:58:31 M.Gökcek'in son kullanma tarihi 15 Temmuz'da sonlanmis. Müze projelerini anlatmis-mis ! Son cirpinislari gidecek ,kendiside biliyor.Ankara'da beton yigini ve sadece 20 km'lik metro baglantisini biraka
 • Alaettin Zırhlı 06.10.2017 12:24:01 diyen yok.Çünkü orada bir sevimlilik,bir içtenlik var.....
 • Alaettin Zırhlı 06.10.2017 12:19:02 canımı yakıyor! Burada siyasi bir düşünceyle değerlendirme yapmıyorum,karizmatik insanlar daima kendine has bir dğere sahiptir. Örneğin Kamer Genç'in görüşlerine hiç bir zaman katılmadım
 • Alaettin Zırhlı 06.10.2017 12:16:12 MELİH GÖKÇEK'i beğenin veya beğenmeyin; kimse sıradan bir başkan olduğunu iddia edemez. Öyle ki Cumhurbaşkanı'nı bile çaresiz bırakacak bir mücadele adamıdır! Böyle kişileri harcamak gerçekten benim
 • Omer Faruk 06.10.2017 12:00:40 Şehir içinde otoyollar yapıp ne yaya yolu ne yaya geçiti ne metro ne de bisiklet yolu yaparak insanların değil arabaların başkanı olduğunu ispat etti.
 • Selm A 06.10.2017 09:49:24 Sonuç: Gökçek en azından bir süre daha aktif olarak siyasette :)
 • salih atlı 06.10.2017 09:47:54 işin ilginci sayın Erdoğan muhalif rakiplerini elemiş ve kendi tarafındaki rakiplerle mücadele eder hale gelmiş gözüküyor;bunu hesaba katmayan yanlış yapar muhalif veya yandaş..
 • shrek the ogre 06.10.2017 08:23:13 Görüşme sonucu anlaşmazlık. Gökçek uysalca bırakmaz. Son ana kadar ikna, pazarlık, zorlama, elindeki kozlar, ne varsa kullanır. Karşısına aldıklarını ise kişisel ya da rant için aldı, parti için değil

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. “Felsefe”nin Baltık zaferi ve Türkiye’ye mesajı
 2. Siyasi yol haritası ve yeni nesil belediyecilik
 3. ‘Hukuk yaşayan bir şey, yolunu bulur’
 4. Erdoğan risk aldı... Değişim sürecek
 5. Kimin dediği olacak: Yıldırım'ın mı Kahraman’ın mı?
 6. Van’ın dünyaya mesajı
 7. Hangisi olmak istersiniz: Şuppiluliuma mı İdrimi mi?
 8. Musk’ın mesajı, Atatürk’ün kırık kaburgası
 9. Gül iki seçimi karşılaştırıp "görüntümüz bozuldu" dedi
 10. ABD ile hangi konuda anlaşıldı?