Engelli yakınlarına evde bakım eğitimi

Güncelleme Tarihi:

Engelli yakınlarına evde bakım eğitimi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 10, 2017 11:34

Engelli yakınlarına evde bakım eğitimi

Haberin Devamı

YOZGAT, (DHA)- YOZGAT Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından engellilere evde bakım hizmeti veren bakıcı ve ailelerine yönelik eğitim programı düzenlendi. Eğitim, Sosyal Hizmet Merkezi’nde 40 ailenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından engelli bakım hizmeti verenlere ve ailelerine, aile yaşam kalitelerini artırmak, sağlık alanlarındaki hizmetlerden daha etkin biçimde yararlanma ve karşılaşabilecekleri çeşitli risklere yönelik önlemler almalarına katkıda bulunmak amacıyla 40 aileye iletişim, hasta bakımı ve hakları konusunda verilen eğitim, Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Hizmetler Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Cemil Erkan, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yavuz Hatipoğlu ve aileler katıldı. Program Engelli Evde Bakım Birim Başkanı ve Eğitim Sorumlusu İsmail Dalaslan tarafından, öz bakım ve rehberlik konularında bilgiler verilmesiyle başladı.

Düzenlenen eğitim programında konuşan Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Yozgat’ta 3 bin 500 insana evlerinde bakım hizmeti verildiğini belirterek, "Engelliye hak ettiği bakımı, eğitimi ve sağlık hizmeti verilmesini takip etmek ve iyileştirmek istiyoruz. Engelinin yaşam kalitesini yükseltmek istiyoruz. Engellilerimizin aileler tarafından kabullenilmesi gerekiyor. Onlara sahip çıkacağız sevgimizi ve değerimizi hissettireceğiz. Onlar duygularını size açamıyorlar, sizin gibi belki düşünemiyorlar ama bu noktada onlarında beklentileri üst düzeyde. Onlarda bir insan onlarda bir birey sizin duyduğunuz her bir şeye ihtiyaç duyuyorlar" dedi.

Neşeli, engelli evde bakım hizmeti veren bakıcı ve ailelerine yönelik eğitim programının yıl içerisinde Yozgat Merkez mahalle ve köyleri başta olmak üzere diğer ilçelerde de devam edeceğini sözlerine ekledi. Program, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından son buldu.

FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!