Sivas Uluslararası Film Festivali başlıyor

Güncelleme Tarihi:

Sivas Uluslararası Film Festivali başlıyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 22, 2024 10:53

Sivas Uluslararası Film Festivali, 27 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Festival boyunca düzenlenecek söyleşilerde birçok yapımcı ve oyuncu sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Haberin Devamı

Sivas Uluslararası Film Festivali 27 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30’da kortej yürüyüşü ile başlayacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen toplam 2 bin 328 filmden kurmaca ve belgesel kategorileri için ön jürilerin belirlediği on film finale kaldı. Bu filmlerin yönetmenleri veya temsilcileri Sivas’a gelecek, asıl jürilerin belirlediği filmlerin ödülleri kapanış programında sahibini bulacak.

Festival jürileri kurmaca kategorisi için Kazak yönetmen Adilkhan Yerzhanov Azeri yönetmen Ilgar Najaf, yönetmen Mustafa Kara, oyuncu Selen Uçer, senarist Akın Aksu, belgesel kategorisi için yönetmen Emre Karapınar, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Kerime Senyücel, yönetmen Kurtuluş Özgen ve Roman yönetmen Marian Tutui’den oluşuyor.

Festival boyunca düzenlenecek söyleşilerde, oyuncu Toprak Sağlam, oyuncu Burç Kümbetlioğlu oyuncu Mert Turak, yapımcı Hande Ertaş, yönetmen Nazif Tunç, senarist Şule Köklü, senarist Burak Kum, yapımcı Mehmet Bahadır Er, yapımcı Aydın Sarman, akademisyen Mehmet Ali Sevimli, yönetmen Hasan Özgen, akademisyen Prof. Dr. Enderhan Karakoç, akademisyen Prof. Dr. Serdar Öztürk, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, sanat yönetmeni Osman Çankırılı, Türsoy temsilcisi Kemal Göz, yazar Burçak Evren, yazar Mustafa Aburşu, akademisyen ve yönetmen Turgay Kural sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Haberin Devamı

Festivalin ilk günü Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde Yeşilçam Film Müzikleri Konseri düzenlenecek. Öğr. Gör. Kürşat Taydaş tarafından hazırlanan konserde, Yeşilçam filmlerinin müzikleri seslendirilecek. Ayrıca festivalde bir bölümü Divriği’de çekilen Anne Türkler Geliyor isimli filmin halka açık ilk gösterimi Divriği’de yapılacak. Filmin gösterimi sonrasında yönetmenler Hasan Özgen ve Hüseyin Kurtuluş Özgen’in söyleşisi Divriği’de gerçekleşecek.

Festival süresince Beyaz Perdeden Tuvale, Geçmişten Günümüze Sinemanın Yolculuğu ve Hepimiz Bir Kilimin Desenleriyiz Geleneksel Sivas Kıyafetleri isimli sergileri ücretsiz olarak halkın gösterimine açılacak. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde festival boyunca dünya sinemasından Seçkiler, Çizgi Film Kuşağı ve Finalist filmlerin gösterimi ücretsiz olarak yapılacak. Festivalde Yeşilçam kuşağında Türk Sinemasının önemli filmleri arasında yer alan Battal Gazi Destanı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Gelin filmleri Cinanora sinemasında ücretsiz gösterime açılacak. Buruciye Medresesi’nin önünde ise 28-30 Mayıs günleri açık hava film gösterimleri yapılacak, Neşeli Günler, Ertuğrul 1890 ve Hababam Sınıfı filmleri izlenecek. Festivalin son günü ise Filistinli yönetmen Nawraz Abu Salah’ın Büyük Gelen Palto isimli filmi gösterilecek, kendisiyle hem filmi hem de Filistin üzerine söyleşi yapılacak.

BAKMADAN GEÇME!