Sinop’ta balıkçılar törenle ‘vira bismillah’ dedi

Güncelleme Tarihi:

Sinop’ta balıkçılar törenle ‘vira bismillah’ dedi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 01, 2022 10:32

Sinop’ta balıkçılar törenle ‘vira bismillah’ dedi

Haberin Devamı

Esra AKSU/SİNOP, (DHA) - SİNOP'ta, balık avlama yasağının kalkması nedeniyle 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu Töreni düzenlendi. Törende açıklamalarda bulunan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Denizlerimizi kirletmeden, sürdürülebilir şekilde kullanma hususunda hassasiyet göstermeliyiz Dolayısıyla balıkçılığı sürdürebilir bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir” dedi.

Türkiye’de 15 Nisan’da başlayan balık av yasağı, gece yarısı sona erdi. Av yasağının kalkmasının ardından Sinop’ta, 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu Töreni düzenlendi. Sinop iskelesinde yapılan törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, protokol üyeleri, balıkçılar ve yakınları katıldı. Törende, sinevizyon ve halk oyunları gösterisi yapıldı.

‘BALIKÇILIĞI SÜRDÜREBİLİR BİR BİÇİMDE YÜRÜTMEMİZ GEREKMEKTEDİR’

Törende konuşan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, denizlerin kirletilmeden ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasına hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili tüm kurumlar üzerlerine düşen görevi en seri ve etkin şekilde yerine getirmektedir. Bu tedbirden daha önemli olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine yürekten inanıyorum. Sahil Güvenlik teşkilatımız, deniz polisimiz, tarım teşkilatımız ve diğer bütün unsurlarla denetimi yapıyoruz. Ancak esas denetimi yapacak olan bu işten ekmek yiyen sektör temsilcileri ve balıkçılarımızdır. Denizlerimizi kirletmeden, sürdürülebilir şekilde kullanma hususunda hassasiyet göstermeliyiz Dolayısıyla balıkçılığı sürdürebilir bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız için bol kazançlı bir sezon geçirmesini, ülkemiz ve milletimiz içinde hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Tören, protokol mensupları ve balıkçıların denize açılmasıyla sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!