Koruyucu aile yanında yetişen genç kız tıp fakültesini kazandı

Güncelleme Tarihi:

Koruyucu aile yanında yetişen genç kız tıp fakültesini kazandı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 15, 2017 16:12

Koruyucu aile yanında yetişen genç kız tıp fakültesini kazandı

Haberin Devamı

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da 9 yıldır Koruyucu Aile yanında kalan Dilara Akarsu, LYS’de 453 puan alarak 18 binin içine girdi ve hayallerini süsleyen Tıp Fakültesini kazandı.

Samsun’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Süleyman Yançatoral Çocuk Yuvası’nda bakım altında iken 2008 yılında Diş Hekimi Hanife Yapıcı tarafından koruyucu aile olarak alınan Dilara Akarsu, çocukluğundan buyana hayalini kurduğu tıp fakültesini kazandı. Lisans Yerleştirme Sınavı 'nda (LYS) 453 puan alarak ilk 18 binin içine giren Dilara Akarsu, Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.
Sevincini paylaşmak için Dilara Akarsu'yu ve Koruyucu Ailesini evinde ziyaret eden Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, genç kıza başarılar diledi. Balcı, "Kızımız ve sizin adınıza çok mutlu olduk. Bu başarı kızımız ve sizin için olduğu kadar bizim için de gurur verici bir başarı. Dileğimiz o dur ki, ömrü de başarıları da uzun olsun. Bu yıl ilimizde sadece Dilara kızımızın değil onun gibi 10 çocuğumuzun daha üniversiteye yerleştiği bilgisini aldık. Çocuklarımızı yurt ve yuvalardan alıp aile yanında bakım veya ev sistemi bakım modeliyle yetiştirdiğimizde sonuçların da yükseliyor olması bizi çok mutlu ediyor. Ben inanıyorum ki ilerleyen yıllarda üniversite mezunu sayımız daha da artacak"  diye konuştu.

Çocukluk hayalim dediği tıp fakültesi için çok çalıştığını ifade eden Dilara Akarsu, "Geçen yıl LYS’de ilk 30 binin içine girmiştim. Fakat tıp fakültesine girmem için yeterli değildi. Ailem başka bölümler yazmamı tavsiye etseler de ben kabul etmedim. Onlarda benim fikrime ve hayallerime saygı duydular ve şansımı bir daha deneme fırsatı verdiler. Çok yoğun bir çalışma temposunun ardından tercih sonuçları açıklanınca yüzümüz güldü. Bu zorlu dönemlerimde benden desteğini esirgemeyen aileme ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu başarının yarısı benimse diğer yarısı anneme aittir" dedi.

Koruyucu aile olduklarında Dilara’nın daha ilkokul 4'üncü sınıfa gittiğini söyleyen Hanife Yapıcı, "O zaman Dilara'nın okul başarısı istenilen seviyede değildi. Ama iyi bir eğitim ve ilgi ile kendi sınırlarını zorlamaya başladı ve sonunda o çok hayal ettiği tıp fakültesini kazanmayı başardı. Şimdi okul kaydını yapmaya beraber gideceğiz. Bize bu mutluluğu tattırdığı için çok teşekkür ediyorum. Şimdi biricik kızımı okumaya gönderiyorum. İlerleyen zamanlarda nasipse bir çocuğa da Koruyucu Aile olmak ve bir çocuğumuzun daha hayatına dokunarak, faydalı bir birey haline gelmesine yardımcı olmak istiyorum" ifadelerini kullandı. Ziyaretin sonunda Dilara Akarsu'ya hediyesini veren İl Müdürü Tekin Balcı, aileyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!