Osmaniye’de 4 bin 600 biberiye fidesi toprakla buluştu

Güncelleme Tarihi:

Osmaniye’de 4 bin 600 biberiye fidesi toprakla buluştu
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2024 09:42

Osmaniye’de 4 bin 600 biberiye fidesi toprakla buluştu

Haberin Devamı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) – OSMANİYE İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Yeni Köy Kuş Cenneti Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi tarafından, “Yerli Yerinde Biberiye Projesi” hayata geçirildi. Bu çerçevede, damla sulama sistemi çekilen 4,5 dekar alanda, ‘Doa’ ve ‘Gülbaba’ çeşitlerinden 4 bin 600 biberiye fidesi toprakla buluşturuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı adına Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yeniköy Kuş Cenneti Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatif ve ABC Deterjan firması iş birliği ile il merkeze bağlı Yeniköy köyünde, “Yerli Yerinde Biberiye Projesi’’ faaliyetlerine başlandı. 600 bin lira bütçeli projenin 150 bin lirası bakanlık bütçesiyle karşılanacağı, geriye kalan kısmının ise ABC deterjan firması tarafından karşılandığı kaydedildi. Proje kapsamında, oluşturulacak olan gıda üretim atölyesine, kurutma makinesi, hamur yoğurma makinesi, sanayi tipi fırın, etiketleme makinesi ve diğer makineler alınacağı kaydedildi. Biberiye üretiminden elde edilen yaprakların ise baharatlık ve yağlık olarak kullanılacağı bildirildi.

Haberin Devamı

“Yerli Yerinde Biberiye Projesinin’’ faaliyetlerine ve planlamalarına ABC deterjan firması sorumlusu Şermin Topçu, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Kolabaş, Kooperatif Başkanı Halide Hatipoğlu ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü personeli katıldı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!