Sektör-öğrenci Buluşmasına Rekor Katılım

Güncelleme Tarihi:

Sektör-öğrenci Buluşmasına Rekor Katılım
Oluşturulma Tarihi: Nisan 01, 2015 13:17

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ TARAFINDAN BU YIL 9’UNCUSU DÜZENLENEN SEKTÖR-ÖĞRENCİ BULUŞMASINA MUĞLA YÖRESİNDEKİ TURİSTİK TESİSLER VE ÖĞRENCİLER KATILDI.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Sektör-Öğrenci Buluşması’ Üniversite Mavi Çatı salonunda yapıldı. Muğla genelinde faaliyet gösteren turizm sektöründen yaklaşık 80 firma hem kendini tanıttı, hem de yaz sezonu için stajyer öğrenci kayıtlarını yaptı. Sektör-öğrenci buluşmasına sadece Turizm Fakültesi’nde okuyan öğrenciler değil, İktisat, Mühendislik gibi bölümlerden öğrenciler de yabancı dillerini geliştirmek için firmalar ile görüşmeler yaparak yaz sezonunda hem iş hem de yabancı dillerini geliştirme imkanı sağlayacak.
Sektör öğrenci buluşmasına 9 yıldır katılan Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Müdürü Cahit Sarıbey, “Biz Güney Ege Otelciler Birliği olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da iştirak ediyoruz. Burada üyelerimizden oluşan çok sayıda işletmeci var. Bu arkadaşlarımız sektörün gerçek sahipleri olacak genç arkadaşlarımız ile tanışma ve kaynaşmak ve sektörü anlatmak, onların hem staj, hem de gelecek dönemlerde çalışacakları işletmeciler olarak onlarla bir araya gelmek için buradalar. Birçok işletmemiz hem kendilerini, hem de işletmelerini tanıtırken, sorular ve merak edilen soruları da cevap veriyorlar” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar, daha önceki yıllarda Turizm Otelcilik İşletme Yüksek Okulu olarak yapılan etkinliğin bundan sonraki yıllarda Turizm Fakültesi olarak düzenleneceğini söylerdi. Dekan Bahar, “Sektör-Öğrenci buluşmasının bu yıl 9’uncusu düzenleniyor. Bu buluşma sadece Turizm Fakültesi öğrencilerimiz için değil, İktisat Fakültesi, Eğitim Fakültesi’nin İngilizce ve Almanca dil eğitimi alan öğrencileri, Mühendislik Fakültesi öğrencilerimiz, Spor bilimleri Fakültesindeki özellikle rekraasyon bölümü öğrencilerimiz başta olmak üzere Üniversitemizin birçok bölümündeki öğrencilere, 1.2. ve 3. Sınıf öğrenciler için staj olacak. Bu staj okulumuzda 40 gün zorunludur. Öğrencilerimiz bu staja zorunlu ve bu etkinliğe de katılmak zorundalar. Şu anda Muğla ve ilçelerinden 80’in üzerinde katılımcı firmalar var. Muğla turizminin 5 ve 4 yıldızlı çok önemli otellerimiz var. Öğrencilerimiz bu firmaları tek tek tanıyarak hangi otelde staj yapmak istiyorsa, bu otellerimizin yetkilileri ile görüşerek geleceklerini şekillendiriyorlar. Son sınıf öğrencilerimiz için de mezun olacakları ve iş yaşamında nasıl bir pozisyon alacaklarını karar verecekler. Bizim Fakülte olarak sloganımız ‘Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesinden mezun olan bir öğrencinin iş problemi, istihdam problemi yok’ diyoruz” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Konaklama İşletmeciliği Bölümü Doç. Dr. Cafer Topaloğlu ise, “Bu yıl 9’uncusunu düzenlediğimiz etkinliğe rekor bir katılım oldu. Etkinliğimizin amacı öğrencilerimizin istihdamını sağlamaya yönelik. Hem öğrencilerimizin iş bulmasını, hem de işletmelerin personel bulmalarına yönelik bir etkinlik oluyor. Sektör-öğrenci buluşmasına her geçen yıl talep artarak devam ediyor” dedi.
Mühendislik Fakültesinde okuyan öğrenciler ise, “Bölümümüz İngilizce eğitim verdiği için yabancı dilimizi geliştirmek için yaz sezonunda turizm sektöründe çalışarak yabancı dilimizi geliştirmek istiyoruz. Yabancı dilimizi geliştirmenin en iyi yolu turizm sektöründe yaz sezonunda çalışmak. Bunun için yaz sezonunda Muğla’da kalmak istiyoruz ve oteller ve diğer turistik tesisler için iş başvurusu yapıyoruz” dediler.
Sektör-öğrenci buluşmasını ziyaret eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, etkinliğe katılan turizm işletmelerinin temsilcilerinin stantlarını tek tek ziyaret etti ve firmalar hakkında bilgi aldı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!