Datça'da yılın kadınları ödüllendirildi

Güncelleme Tarihi:

Datçada yılın kadınları ödüllendirildi
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2018 13:27

Datça'da yılın kadınları ödüllendirildi

Haberin Devamı

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, iş hayatlarında özverili çalışmalarından dolayı üç kadın girişimciye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla başarı ödülü verildi.

Datça'da 10 yıldır kadınların işgücüne daha bilinçli katılımları ve aktif istihdamda yeterince yer almalarını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Kadın İşgücünü Geliştirme ve Yaygınlaştırma Derneği (KİGDER), Emek Restoran'da ödül töreni düzenledi. Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Dernek Başkanı Menşure Yavuz, dernek yöneticileri ve kadınlar törene katıldı.

Konuşma yapan KİGDER Başkanı Menşure Yavuz, kadına şiddet ve çocuk istismarı konusunda, Türkiye'nin dünyada üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Kadın cinayetleri ve çocuk istismarı olaylarına karşı, konuya duyarlı herkesi ortak mücadeleye çağıran Yavuz, "2017 yılında 408 kadınımız cinayete kurban gitti. Yüzlercesi ise istismara ve tecavüze uğradı. Çocuk istismarı ise çok daha karanlık boyutlara ulaştı. Toplum olarak adeta bir akıl tutulması yaşıyoruz. Bu konuyla ilgili yasaların, biran önce meclisten çıkmasını bekliyoruz. Şimdi mecliste, çocuk tacizleri konusunda komisyon kuruldu. Fakat komisyonlarda kadınları göremedik. Erkeklerin, çocuk istismarı konusunda alacakları kararların, ne derece sağlıklı olacağı konusunda endişelerim var" dedi.

Türkiye'nin kadınlarla aydınlık yarınlara kavuşacağını ifade eden Yavuz, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekerek, herkesi kadına şiddet ve çocuk istismarı olaylarına karşı ortak eylem yapmaya çağırdı.

Konuşmaların ardından Datça'da kendi alanlarında başarılı olan yılın kadınlarına ödülleri verildi. Anne ve babası boşanınca, verildiği çocuk yuvasından geri aldığı down sendromlu torununa yıllarca hem annelik, hem de babalık yapan 65 yaşındaki anneanne Yeter Ilgın, ilk ödülün sahibi oldu. Tarla ve bahçede çalışarak ailesinin geçimini sağlayan iki çocuk annesi Dursen Gümüş (54) ve Datçalı iş kadını, kreş ve gündüz bakımevi sahibi iki çocuk annesi Çiğdem Canbey (37) de diğer iki ödülü alan isim oldu. Yılın kadınlarına, günün anısına melek figürlü el yapımı bebek plaketler verildi.

Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!