Tarsus'ta zeytinyağı duyusal analiz eğitimi

Güncelleme Tarihi:

Tarsusta zeytinyağı duyusal analiz eğitimi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 29, 2024 11:55

Tarsus'ta zeytinyağı duyusal analiz eğitimi

Haberin Devamı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)- MERSİN'in Tarsus ilçesinde ilk kez düzenlenen Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi'ni tamamlayan kursiyerler, belgelerini aldı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarsus Slow Food işbirliğiyle Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi düzenlendi. Tarsus TSO’da yapılan eğitimde Gıda Yüksek Mühendisi ve Zeytinyağı Tadımcısı Dr. Dilşen Oktay Ertem tarafından katılımcılara çeşitli duyusal testler uygulandı. Dr. Ertem, eğitimin Uluslararası Zeytin Konseyi’nin standardına göre hazırlanmış bir program olduğunu belirterek, "Zeytinyağının kalitesini artırmak ve insanların zeytinyağının duyusal olarak da değerlendirebileceğini görmeleri için yapılan bir kurs. Aynı zamanda bu eğitim programı ile zeytinyağının tadılarak ve koklanarak kalitesinin anlaşılabileceğini göstermek amaçlanıyor. Özellikle zeytin ve zeytinyağı üreten bölgelerde bu eğitimlere talepler giderek artıyor. Bu tür eğitimler sektörde kaliteli üretimi özendirmek, artırmak ve dünya standartlarına uygun zeytinyağlarını üretmek açısından önemli" diye konuştu.

Haberin Devamı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Başkan Yardımcısı Fuat Togo ve oda üyelerinin de katıldığı eğitim sonunda katılımcılar, seçici testleri geçerek uygunluk belgesi alarak uzmanlaştı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!