Manisa 2. Şifalı Otlar Festivali'nde tarih belli oldu

Güncelleme Tarihi:

Manisa 2. Şifalı Otlar Festivalinde tarih belli oldu
Oluşturulma Tarihi: Şubat 13, 2024 16:07

Manisa 2. Şifalı Otlar Festivali'nde tarih belli oldu

Haberin Devamı

MANİSA, (DHA)-MANİSA'nın Şehzadeler ilçesinde, bu yıl ikincisi düzenlenecek Manisa Şifalı Otlar Festivali'nin 3 Mart'ta gerçekleştirileceği bildirildi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa'nın şifalı otlar açısından adeta bir cennet olduğuna dikkat çekip, herkesi Tarihi Kurşunlu Han'daki festivale katılmaya davet etti.

Manisa Şifalı Otlar Festivali'nin bu yıl ikincisi düzenlenecek.  03 Mart 2024 Pazar günü saat 09.00'da tarihi Kurşunlu Handa başlayacak olan ve 18.00'e kadar devam edecek festival şifalı otların tanıtımı  ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek.  Şehzadeler Belediyesi'nin desteği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi'nin öncülüğünde Manisa Pazarcılar Odası ve Manisa İl Tarım Müdürlüğü'nün de iş birliği ile düzenlenecek festivalin hazırlıkları başladığı bildirildi.

'MANİSA ŞİFALI OTLAR AÇISINDAN ADETA BİR CENNETTİR'
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Muzaffer Yurttaş, festivalle ilgili bilgi verip, "Türkiye şifalı bitkiler açısında adeta bir cennettir. Anadolu coğrafyasında 12 bin çeşit şifalı bitki yetişmektedir. Bunun 4 bini endemik yani sadece ülkemize özgüdür. Manisa şifalı otlar açısından adeta bir cennettir. Bu kadar geniş bitki çeşitliliğine sahip bir bölgede bulunup bunları tanımamak ve tanıtmamak büyük bir eksiklik olacaktır. Bizler, halkımızın binlerce yıldır doğadan toplayıp sofrasına koyduğu ve faydalarının dilden dile aktarıldığı şifalı bitkilerimizi ve şifalı otlarımızı tanıtmak amacıyla Manisa 2. Şifalı Otlar Festivali'ni düzenleyeceğiz. Bunun geleneksel hale gelmesini diliyoruz. Her bahar başlangıcında şifalı otlarımızı tanımak, doğadan toplayıp halkımıza ulaşmasına öncülük etmek, çevremize ve doğamıza sahip çıkmak için gelecek yıllarda da festivallerimize devam edeceğiz. Manisalı hemşehrilerimizle birlikte çıkacağımız bu yolculuğun her yıl bir öncekinden daha güzel hale geleceğine inanıyoruz" dedi.

'DESTEK VERMEK İSTİYORUM DİYEN HERKESİN BU ALANDA YERİ OLACAK'
Manisalıları festivale katılmaya davet eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de "Şehzadeler Belediyesi olarak, zengin bitki çeşitliliği bulunan Manisa'mızda halkımızın binlerce yıldır toplayıp sofrasına koyduğu ve faydalarının dilden dile aktarıldığı şifalı bitkilerimizi ve şifalı otlarımızı tanıtmak amacıyla bu festivalimizin ilkini 2022 yılında düzenlemiştik. Bu festivalde; ovalardan dağlardan toplanan bu şifalı otları satın alabileceğiniz gibi, festival havasına uygun şekilde halk oyunları ve türküler eşliğinde saçta yapılan otlu saç pidelerimizden de tadabileceksiniz. Baharın başlangıcında tarihi handa şifalı otları satın alabileceğiniz ve güzel bir gün geçirebileceğiniz bu festivale bekliyoruz. Manisa için ben de destek vermek istiyorum diyen herkesin bu alanda yeri olacaktır" diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!