Gördes Barajı'na su tutulmaya başlandı

Güncelleme Tarihi:

Gördes Barajına su tutulmaya başlandı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 14, 2017 18:21

Gördes Barajı'na su tutulmaya başlandı

Haberin Devamı

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa'nın Gördes İlçesi'nde İzmir'e içme suyu, bölgeye de sulama suyu sağlaması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 250 milyon lira harcanarak yaptırılan ancak rezervuarındaki delik nedeniyle 3 yıl önce su sızıntısı olduğu tespit edilen Gördes Barajı'nın tadilatı sonrası su tutmaya başlandığını söyledi. Özdağ, iki ayda dolması beklenilen barajın, hizmete açılacağını söyledi.

Manisa'nın Gördes İlçesi'nde, İzmir'e içme suyu bölgeye de sulama suyu sağlaması amacıyla DSİ tarafından 250 milyon lira harcanarak yaptırılan ancak rezervuarındaki delik nedeniyle 3 yıl önce su sızıntısı olduğu tespit edilen baraj onarıldı. Gördes Barajı 2009'da tamamlanarak su tutmaya başladı. 2 yıl sonra da bölgeye sulama suyu ve İzmir'e içme suyu verilmeye başlanan barajda su sızıntısı olduğu ortaya çıktı. Sızıntının baraj göl alanının sağ sahilindeki rezervuarındaki jeolojik yapıdaki karstik kireç taşı ve mermer ufalanmasından kaynaklı olduğu belirlenip, onarımı için çalışma başlatıldı. Suyun depolandığı doğal arazideki deliğin giderilmesi için DSİ tarafından 3 yıl önce beton enjeksiyon çalışması yapılarak, su sızıntılarının önüne geçilmeye çalışıldı. Alınan tedbirlerin yetersiz kalması üzerine artan su sızıntısını ortadan kaldırmak için baraj gölündeki su tamamen boşaltılıp, zemin iyileştirme projesi hayata geçirildi. 2015 yılı Temmuz ayında yapılan ihale sonucu projeyi Reyhanlı Barajı'nı yapan Durmaz İnşaat üstlendi. Tahliye kanallarından barajdaki suyun boşaltılmasının ardından zemine 'geomembran' denilen plastik malzeme serildi. Daha sonra ise plastik malzemenin üzeri betonla kaplandı. Baraj için 20 milyon 899 bin lira harcanarak delik kapatıldı.

SU TUTULMAYA BAŞLANDI

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Gördes Barajı'na ilişkin açıklama yaparak, barajdaki su sızıntısına neden olan yerlerin onarıldığını ve baraja tekrar su tutulmaya başlandığını söyledi. Özdağ, "Baraja su dolumu iki ay içerisinde tamamlanacak. Tamamlanması ardından hizmete açılacak. Bölgenin yanı sıra İzmir'in de su ihtiyacını karşılayacak. Gördes Barajı'nın yanı sıra Akhisar Gürdük Barajı, Ahmetli Kelebek, Selendi Barajı ve Yunusemre Sarma Barajı'nda çalışmalar devam ediyor. Gürdük ve Kelebek barajları 2018 yılının 8'inci ayında tamamlanacak. Selendi ve Sarma barajları ise 2019 yılının sonuna doğru tamamlanarak hizmete açılacak" diye konuştu.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!