Bildiriye imza atan akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki

Güncelleme Tarihi:

Bildiriye imza atan akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki
Oluşturulma Tarihi: Eylül 03, 2016 15:29

Bildiriye imza atan akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki

Haberin Devamı

Çağla DAŞCI/İZMİT(Kocaeli), (DHA)- EĞİTİM-SEN Kocaeli Şubesi Başkanı Suca Omurca, Kocaeli Üniversitesi'nden ihraç edilen 39 akademisyen arasında 'Barış İçin Akademisyenler' oluşumunun bildirisine imza atan 20 akademisyenin bulunmasına tepki göstererek, "15 Temmuz darbe süreci, hükümet tarafından kendilerinden farklı düşünenleri de tasfiye etmek için bir fırsat olarak kullanılmıştır" dedi.
Kanun Hükmünde Kararname ile Kocaeli Üniversitesi'nden 39 akademisyen görevlerinden ihraç edildi. Akademisyenler içerisinde 'Barış İçin Akademisyenler' oluşumunun 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' adlı bildirisine imza atan 20 akademisyen de bulunuyor. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi'nde bildiriye imza atan sendika üyeleriyle ilgili basın açıklamasında bulunuldu. Hükümetin 15 Temmuz darbe sürecini kendilerinden farklı düşünenleri tasfiye etmek için kullandığını ifade eden Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, "Hükümet, kamudan ihraç edilenlerin hangi somut gerekçelerle ihraç edildiklerini, ihraç edilenlerin darbe girişimi ile aralarında hangi somut bağlar bulunduğunu en küçük şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklamak zorundadır. Kamuda yaşanan ihraçlara bakıldığında 'darbecilerle mücadele' söyleminin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. 15 Temmuz darbe süreci, hükümet tarafından kendilerinden farklı düşünenleri de tasfiye etmek için bir fırsat olarak kullanılmıştır. 672 sayılı KHK ile ihraç edilenler arasında 'Artık kimsenin ölmesini istemiyoruz' diyen Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında net bir tutum alan Eğitim-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipler Birliği üyesi ve yöneticilerinin de yer alması sürecin, hükümet tarafından kendileri gibi düşünmeyenleri de hedef alacak şekilde değerlendirildiğini göstermektedir" dedi.
Görevinden ihraç edilen Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Güven Bakırezen, Doç. Dr. Aslı Kayhan da söz aldı. Prof. Dr. Veli Deniz barışı savunanlara gözdağı verilmek istendiğini belirterek, "Ülkemiz çok kötü bir sürece giriyor. Bildiğiniz gibi 'Barış marış yok' dedi başbakan. Dolayısıyla daha da şiddetlenecektir bu durum. Barışı savunanlara savaşı savunanlar gözdağı vermek isteyeceklerdi. Bizim üzerimizden yapılmak istenen bu" diye konuştu.
Doç. Dr. Güven Bakırezen ise, "Bize haksızlık yapıldı. 1402'likler ne güzel gururluydular. Ne anlama geldiği belliydi. 672'li olmak bir gurur değil. Bizim için ayrı KHK çıkarmaları lazım. Böyle başaramazlar, yetmez vatandaşlıktan da çıkarsınlar" dedi.

FOTOĞRAFLI 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!