Yaz mevsimi öncesi varis tedavinizi ertelemeyin

Güncelleme Tarihi:

Yaz mevsimi öncesi varis tedavinizi ertelemeyin
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2024 02:28

 Özel Akut Kalp Damar Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Engin Tulukoğlu, yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bacaklarında varisi olan hastaların giderek şikayetlerinin daha belirgin hale gelmeye başladığını belirterek, varis tedavisinin her mevsim yapılabildiğini söyledi.

Haberin Devamı

 


“Varisi olan hastalarda özellikle sabah güne başladıklarında bacaklarında pek şikayeti olmayabilir” diyen Op. Dr. Engin Tulukoğlu, şu bilgileri verdi: ”Gün ilerledikçe akşama doğru yaz sıcaklarının damarlarımızda neden olduğu genişleme ve varislerin etkisiyle ayaklarınızda dolgunluk ve şişlik hissedebilirsiniz. Yaz sıcaklarının damarlarımız üzerindeki etkisine bir de var olan varislerimizin kötü etkileri de eklenince gerçekten yaz ayları çekilmez bir hale dönüşür. Bunlara ek olarak, yazın ince kılcal damar varisleri oluşma sıklığı da artmaktadır. Güneşin ultraviyole ışınları, toplardamar duvar yapısında hasara yol açmaktadır. Bu nedenden dolayı da cilt yüzeyine yakın kılcal damarlanmada artma olur. Özellikle de örümcek ağı tarzında ve oldukça kötü görünüme neden olan kılcal damarlar oluşur.”

Haberin Devamı

YAZ AYLARINDA TEDAVİ

Varis tedavilerinin yaz aylarında da yapılabildiğini söyleyen Tulukoğlu, “Özellikle iç varise yönelik lazer ve radyofrekans yöntemlerini rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Kılcal damarlara yönelik ve en sık yaptığımız skleroterapi de (köpük tedavisi) her mevsim rahatlıkla yaptığımız yöntemlerdendir. Artık tedavilerimizin büyük bir kısmını ameliyatsız yöntemler oluşturmaktadır. Yıllarca ameliyat korkusu nedeniyle tedavilerini erteleyen hastalar rahatlıkla ameliyatsız yöntemlerimiz sayesinde kalıcı olarak varislerinden kurtulabilirler” diye konuştu..

 

 

 

VARİSİ OLAN HASTALARA ÖNERİLER

 

Varisi olan hastaların bazı önlemlerle ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak keyifli bir yaz mevsimi geçirmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Op. Dr. Tulukoğlu, şu önerilerde bulundu.

- Sıkı ve dar kıyafetlerden, topuklu ayakkabılardan kaçınmalısınız. Daha çok keten ve pamuk kumaşlardan yapılmış bol pantolonları ve etekleri tercih etmelisiniz.
- Mutlaka egzersiz yapın. Özellikle yürüme, koşma, bisiklet ve yüzme. Bu tür egzersizler varisli damarlarda göllenen kanın akışı artırarak bacaklarımızda rahatlamaya ve şikayetlerimizin azalmasına neden olur.
- Güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu kılcal damar oluşumlarını en aza indirgemek için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız.
- Sıcakların artmasıyla gün içerisinde yeterince su içmek çok önemlidir.
- Diyetinize dikkat etmeli, kilo almamalısınız.
- Yaz mevsiminde okulların kapalı olması ve yıllık izinler nedeniyle daha çok seyahat ederiz. Varisleri olan hastaların bu seyahatlerinde mutlaka diz altı ve orta basınçlı varis çorapları kullanmalarını öneririm.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!