Torbalı Ticaret Odası 'nefes' aldıracak

Güncelleme Tarihi:

Torbalı Ticaret Odası nefes aldıracak
Oluşturulma Tarihi: Aralık 19, 2016 10:06

Torbalı Ticaret Odası 'nefes' aldıracak

Haberin Devamı

İZMİR Torbalı ilçesinde, Ticaret Odası'nın ortaklığı ile hayata geçirilen KOBİ Destek Programı (KODEP) Kredisi, Nefes Kredisi ve KOSGEB kredileri iş dünyasını heyecanlandırdı. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, "Hükümetimiz ve TOBB'un ekonomik durgunluğun aşılması için sunduğu kredi programları piyasaya can suyu olacak" dedi.

Torbalı Ticaret Odası, aracılık ettiği 3 kredi ile üyelerinin hem ekonomik sıkıntılardan en az etkilenmesine yardımcı oluyor hem de ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sunuyor. Bu kapsamda iki hafta içerisinde iş dünyasına üç önemli kredi haberi geldi. İlk olarak geçen hafta açıklanan Pancar Organize Sanayi Bölgesi ve Torbalı Ticaret Odası ortaklığı ile ilçedeki 800 işletmeyi kapsayan 2 milyon 500 bin TL üst limitli Kobi Destek Programı (KODEP) Kredisi verilmeye başladı. Ardından KOSGEB tarafından KOBİ'lere sağlanan faizsiz 50 bin TL'lik kredi desteği ve Torbalı Ticaret Odası'nın çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde 50 bin TL üst limitli 'Nefes' kredisi ile ekonominin canlanması hedefleniyor. Ekonomik durgunluğun yaşandığı bu dönemde herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini söyleyen Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, "Hükümetimiz bir taraftan faizleri düşürmeye çalışıyor. Diğer yandan piyasaya ucuz veya faizsiz kredi sunuluyor. Bu çalışmalar 2017'de ekonomiye artı puan olarak dönecektir."

800 İŞLETMEYE KODEP KREDİSİ

Pancar Organize Sanayi Bölgesi, Torbalı Ticaret Odası stratejik ortaklığı ile KOBİ'lerin finans sorununu çözümü için Kredi Garanti Fonu ve 3 banka ile protokol imzalayarak, çok uygun koşullarda kredi imkanı da sağladı. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, 60 ay gibi uzun bir vade ile verilecek kredilerden KOBİ'leri yararlanmaya davet etti. Olgun, "Pancar Organiza Sanayi Bölgesi ve odamız işbirliğiyle hazırlanan KODEP kredisi kapsamında 800 işletmemize 2 milyon 500 bin TL üst limitli kredi verilecek. Vadesi 60 ay olan kredinin faiz oranı aylık 1.07'dir. Krediden faydalanmak isteyen üyelerimizin Vakıflar Bankası, TEB ve İş Bankası şubelerine başvurması gerekmektedir" dedi.

50 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Torbalı Ticaret Odası bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB Sinerji Odağı'nda da şu günlerde kredi desteği hareketliliği var. KOSGEB, iç ve dış kaynaklı gelişmeler nedeniyle sıkıntı yaşayan KOBİ'lere yönelik olarak ekonomik canlanmanın sağlanabilmesi amacıyla "İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği" uygulaması başlatıyor. Bu program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi desteği üst limiti ise 50 bin TL olacak ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği programı kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde olacak. 50 bin TL'lik Kredi Faiz Desteği için, KOSGEB veri tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ'ler başvuru yapabilecekler. Torbalı Ticaret Odası bünyesindeki KOSGEB Sinerji Odağı'nda şirketlerin güncellemeleri yapılmaya başlandı. Torbalı Ticaret Odası tarafından, TOBB ve ona bağlı oda-borsaların öncülüğü ve finansal katkısıyla, Kredi Garanti Fonu'nun teminatıyla, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliğinde hayata geçirilen Nefes Kredisi başvurularının başladığı duyuran Olgun, "Bu kredi işletmelerimiz için can suyu olacak. 50 bin TL üst limitli, 12 ay vadeli ve 0.83 faiz oranı ile verilecek kredi için toplam 2 milyon 400 bin lira dağıtılacak. Krediden faydalanmak isteyen üyelerimizin Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerine başvurmaları gerekmektedir" dedi.

GÖKHAN YALKALK / TORBALI (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!