Özgecan Arslan Kadın Danışma Merkezi'ne ilgi

Güncelleme Tarihi:

Özgecan Arslan Kadın Danışma Merkezine ilgi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2017 12:39

Özgecan Arslan Kadın Danışma Merkezi'ne ilgi

Haberin Devamı

BUCA Belediyesi Özgecan Arslan Kadın Danışma Merkezi sadece kadınların değil, ailelerin de derdine derman oluyor. Kadınlara aile içi şiddete maruz kalmaları durumunda sosyolojik, psikolojik ve hukuki destek sağlamak amacıyla kurulan Merkez, aile terapisi konusunda da yoğun ilgi gördü.

Buca Belediyesi'nin, kadınların toplumsal yaşamda birey olarak verdiği var olma mücadelesine destek olmak amacıyla 2.5 yıl önce hizmete açtığı Özgecan Arslan Kadın Danışma Merkezi, 2 bin 77 kişiye hizmet verdi. Danışanlarına psikolojik ve hukuki destek sağlayan merkez, sadece aile içi psikolojik ve fiziki şiddete maruz kalan kadınlara değil, aile içi iletişim sorunu yaşayan ya da boşanma aşamasındaki çiftlere, çocuk ve ebeveynler arasında sorunlar olan ailelere de danışmanlık hizmeti veriyor.

2015 Mart ayında hizmet vermeye başlayan merkezde kadınların yaşadığı sorunların temelini oluşturan aileden çözüme başlanıyor. Eşleri ve çocuklarıyla 'Aile Danışmanlığıöna gelen Bucalılar merkezde ilk sırayı alıyor. Merkezden ücretsiz danışmanlık alan 2 bin 77 kişiden 857'si aile danışmanlığı için gelirken, 518'si kadın, 86'sı ise hukuki danışmanlık hizmetinden yararlandı.

Toplumun temel taşı aileye yönelik etkin çalışmaların da gerçekleştirildiği Merkezde; ebeveyn -çocuk problemleri, boşanma ve yas dönemi etkileri ile öfke kontrolü konularında da yoğun programlar düzenleniyor. Şahsen başvurarak veya telefonla randevuyla çalışan merkez, danışanlarına tamamen gizlilik esasıyla uzman psikologlarla hizmet veriyor. Merkezde ayrıca bugüne kadar 616 kişiye de sosyolojik farkındalık eğitimi verildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!