İzmirli ortodonti uzmanlarından sağlıklı tedavi uyarısı

Güncelleme Tarihi:

İzmirli ortodonti uzmanlarından sağlıklı tedavi uyarısı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 19, 2019 12:09

İzmirli ortodonti uzmanlarından sağlıklı tedavi uyarısı

Haberin Devamı

İZMİR Ortodontistler Platformu üyeleri, ortodonti uzmanı olamayan kişilere tedavi olmamaları konusunda vatandaşları uyardı.

İzmir Ortodontistler Platformu (İZMORP) tarafından İzmir'deki bir otelde basın toplantısı düzenledi. İZMORP Başkanı Elif Ertaş'ın koordinasyonunda bir araya gelen ortdendistler, vatandaşlara ehil ellerde tedavi olmaları konusunda uyarılarda bulundu. İZMORP Sözcüsü Uzman Ortodondist Fırat Koç, İzmirli ortodonti uzmanları olarak 'Her işin bir uzmanı var' sloganıyla yaklaşık 3 sene önce yola çıktıklarını, kurdukları platform aracılığıyla belirli periyotlarla toplanıp güncel bilimsel bilgileri paylaştıklarını anlattı. Karşılaştıkları zor vakaları birbirleriyle paylaşıp tedavi seçenekleri ürettiklerini anlatan Koç, "İzmir'de işin uzmanından tedavi görme şansını yakalayan ortodonti hastalarımızın doktorları olarak tam bir birliktelik içindeyiz. Tabii ki biz bu mesleği yaparken bazı zorluklar yaşıyoruz. Ve bu sorunları da sık sık dile getiriyoruz. Bizim felsefemiz şuydu: 'Her işin bir uzmanı var.' Hani kulak rahatsızlığında nasıl göz doktoruna gidilmiyorsa, ortodontik tedavi yaptırmak isteyenlerin de ortodonti uzmanına başvurmasını istiyoruz. Bu sayede hastalarımızın daha sağlıklı tedaviye kavuşacağını umuyoruz. Biz bunu mesleğimizde yaşıyoruz. Ortodonti uzmanı olmayan kişiler taarfından yanlış tedavi uygulanmış birçok hasta bizden yardım istiyor. Türkiye'nin bazı illerinde olduğu gibi İzmir'de de ortodonti konusunda kurslar düzenleniyor. Bu kurslar 2-3 günlük de olabiliyor, birkaç hafta da olabiliyor. Bizim 4 yılda aldığımız ortodonti eğitimini 2-3 günde veya 2-3 haftada almak mümkün değil. Bu da hastalar için sağlıksız bir tedavi ortamı oluşturuyor" dedi.

Uzman Ortodondist Evrim Karadağ ise ortodontinin uzun soluklu bir tedavi yöntemi olduğunu aktardı. Karadağ, "Tedavi planlaması ve uygulaması yaklaşık 2 yıl sürüyor ve bunun ardından takip süreci de bulunuyor. Bu süreci, diş hekimliği temel eğitimi almış bir hekim tarafından yürütülmesi mümkün değil. Bu nedenle ortodontik tedavinin, kısa süreli ortodonti kursu almış bir diş hekiminin yapması imkansız. Ayrıca ortodontik tedavide tecrübede çok önemlidir. Bizler ortdontik tedavi eğitimini 4 yılda alırken, birçok hastanın hem tedavisini hem takibini yaptıktan sonra ortodonti uzmanı unvanını alıyoruz. Bu da tedavi başarısı açısından çok önemli. Kısa süreli kurslar ve tecrübelerle ortodonti uzmanlığı sağlıklı bir şekilde yapılamaz" diye konuştu.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!