'İlle de Bir İş Olsun'da mutlu son

Güncelleme Tarihi:

İlle de Bir İş Olsunda mutlu son
Oluşturulma Tarihi: Haziran 21, 2017 11:43

'İlle de Bir İş Olsun'da mutlu son

Haberin Devamı

İZMİR Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (İZROMDER) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteğiyle yürüttüğü, 'İlle De Bir İş Olsun' projesi kapsamında iş makinesi operatörlüğü sınavını başarıyla geçen katılımcılar sertifikalarına kavuştu.

İzmir Sanat'ta düzenlenen törenle sertifikalarına kavuşan Bergama ve Konak bölgeleri kursiyerleri meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. 30 kursiyerin sertifikasını aldığı törene CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus ve İzmir Ticaret Odası üyeleri Talat Özışık ve Erol Eroğlu katıldı. Sertifika töreninde konuşan Milletvekili Özcan Purçu, Roman kökenli yurttaşların en büyük sorununun istihdam olduğunu vurguladı. İlle de Bir İş Olsun Projesi'nin istihdam sorununun çözümünde çok önemli bir girişim olduğunu dile getiren Purçu, "Artık teknoloji, çalışma koşulları ve zaman değişti. Artık ne iş olursa yaparım kalmadı. İş bulabilmek için sertifikalı ve nitelikli bir eleman olmak gerekiyor. Maalesef Roman yurttaşlarımızın bir çoğunun mesleği geçerliliğini yitirdi. Bu da vasıfsız eleman olmalarına yol açtı. Bir çoğunun işi ve güvencesi kalmadı. Bu anlamda bu tarz projelerin hayata geçirilmesi Roman toplumu açısından oldukça önemli" dedi.

TÜM DİNAMİKLERE ÇAĞRI

İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır ise verilen emeklerin ardından kursiyerlerin sertifikalarına kavuşmalarının kendileri için en büyük hediye olduğunu belirtti. İZROMDER olarak Roman toplumunun sosyal ve ekonomik hayatta hak ettiği yeri alabilmesi için proje üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Cıstır, yatay ve dikey tüm dinamiklere Romanlar adına üretilen projelere destek olmaları çağrısında bulundu.

CISTIR: GURUR DUYUYORUZ

Dezavantajlı grupların başında yer alan Romanlar'ın sosyal hayata entegre olması yolunda geçerli bir meslek sahibi olmaları şart olduğuna da değinen Cıstır, "Bu anlamda ürettiğimiz projenin çok büyük önemi var. Projemiz hem görünürlük, hem de işleyiş açısından büyük dikkat çekti ve çalışmalarımız sonuç verdi. Her ne kadar anayasada eşit görünsek de uygulamada büyük dezavantaja sahip bir topluluğuz. Amacımız tüm Roman vatandaşların eşit yurttaşlık bilinciyle ülkemizdeki istihdama katılması ve demokratik platformda yer alması. Ülkemizde yaşanan tüm gelişmelere rağmen, kendi iç dinamiklerimizle kalkınmamızı sağlayabilecek güçteyiz. Biz burada dezavantajlı bir Roman derneğine bütçe verildiği takdirde neler başarabileceğini göstermekten gurur duyuyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!