Efes 2016 tatbikatı öncesinde savunma sanayi firmaları son teknoloji ürünlerini tanıttı

Güncelleme Tarihi:

Efes 2016 tatbikatı öncesinde savunma sanayi firmaları son teknoloji ürünlerini tanıttı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 28, 2016 17:51

Efes 2016 tatbikatı öncesinde savunma sanayi firmaları son teknoloji ürünlerini tanıttı

Haberin Devamı

Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)- İZMİR'in Seferihisar İlçesi'nde, 4 Mayıs'tan beri devam eden Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda, savunma sanayi firmaları, TSK ve çeşitli ülkelerin ordularının envanterine girmiş son teknoloji ürünlerini tanıttı. Sergide, en çok insansız milli hava aracı Bayraktar ve Karayel ile yine milli Altay tankının sergilendiği bölümler dikkat çekti. İnsansız hava aracı Bayraktar'ın tatbikatta da, kullanılacağı açıklandı.
Seferihisar Doğanbey bölgesinde, Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, TSK'nın yanı sıra 8 ülkenin katılımıyla 4 Mayıs'ta başladı. 30-31 Mayıs tarihlerinde ise tatbikat basına ve gözlemcilere açık olarak gerçekleştirilecek. Tatbikatın bu bölümlerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra yabancı devlet temsilcileri de izleyecek. Seçkin gözlemci günü öncesinde, tatbikat alanında savunma sanayi firmaları, son teknolojiyle donattıkları ürünlerini sergiledi.
BAYRAKTAR VE ALTAY DA SERGİLENDİ
İnsansız hava aracı 'Bayraktar'ı üreten Baykar, Karayel'i üreten Vestel, Altay tankını üreten Otokar firmalarının yanı sıra Roketsan, Aselsan, MKE, FNSS ve Nurol başta olmak üzere 18 firma sergide ürünlerini tanıttı. Sergide en çok insansız hava aracı Bayraktar ve Karayel ile Altay tankının sergilendiği bölümler dikkat çekti. Baykar firması yetkilisi Mustafa Köseoğlu, özellikleri hakkında bilgi verdiği insansız hava aracı Bayraktar'ın tatbikatın gözlemci gününde de, kullanılacağını açıkladı.
Bunların yanı sıra sergide, TSK ile farklı ülkelerin ordularının envanterine girmiş ve girecek olan Roketsan'ın geliştirdiği Cirit ile Som füze sistemleri, Aselsan'ın ürettiği orta ve alçak irtifa füze sistemleri, FNSS, Nurol firmalarının zırhlı muhabere araçları tanıtıldı. Sergilenen savunma sanayi ürünleri arasında TSK envantesinde olup terörle mücadele harekatlarında kullanılan Kirpi, Ejder Yalçın, Kobra zırhlı muhabere araçları da yeraldı. Havelsan firması da, yine terörle mücadele operasyonları için geliştirdiği etkin eğitim simülatör sistemlerini tanıttı. Serginin 31 Mayıs tarihine kadar tatbikata davetli olan Türk ve yabancı gözlemcilere açık olacağı öğrenildi.

FOTOĞRAFLI 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!