Diyabet, görme kaybına yol açabilir

Güncelleme Tarihi:

Diyabet, görme kaybına yol açabilir
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2024 03:34

 Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Işık Özdamar, "Her diyabet hastası altı ayda bir rutin göz muayenesi yaptırmalıdır. Damar oluşumları saptanırsa, lazer tedavi uygulanabilir" dedi.

Haberin Devamı

 

 

 

 

Türkiye’de görme kaybının sık rastlanan nedeninin diyabet hastalığı olduğuna vurgu yapan Özel Atagöz Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Işık Özdamar, göz sağlığı hakkında bilgiler verdi. Diyabetin görme kaybına yol açtığını ifade etti. Özdamar, "Türkiye’de görme kayıplarının en sık rastlanan sebebi diyabet hastalığıdır" dedi. Özdamar, "Kan şekeri düzeyi iyi olan diyabet hastaları altı ayda bir, düzensiz olan diyabet hastaları ise daha sık göz muayenesi yaptırmalıdır. Erken müdahale görme kayıplarının önlenmesi açısından çok değerlidir. Yani erken müdahale ile görme kayıplarını engelleyebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

"Görme merkezinde sıvı toplanması hiç istemediğimiz bir bulgudur" diyen Özdamar, şöyle devam etti: “Bu doğrultuda göze göz içi enjeksiyonları ile tedavi uyguluyoruz. Diyabetin son aşaması olan göz içi kanamalarda ise cerrahi planlama yapılması gerekiyor. Göz anjiyosu tanıda çok değerlidir. Damar oluşumları saptanırsa lazer tedavi uygulanabilir."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!