Didim’de gayrimenkul sektörü hep hareketli

Güncelleme Tarihi:

Didim’de gayrimenkul sektörü hep hareketli
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 06, 2022 03:49

Peşi sıra yaşanan küresel sağlık krizi ve ekonomik sorunlar, ülke genelinde konut fiyatlarının yüzde 182 oranında arttırdı. Didim Realty World Kıyı Gayrimenkul Danışmanı Adil Mustafa Özulucan, Didim’in gerçek bir yatırım cenneti olduğunu söyledi.

Haberin Devamı
GAYRİMENKUL Yatırımcıları Derneği Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2022 1. Çeyrek Raporu verilerine göre küresel salgının etkisi hafiflese de özellikle üretim yapısı, arz olanakları ve lojistik anlamında sıkıntılar hala devam ediyor. Rapora göre “Uygulanan genişletici para ve maliye politikalarının etkisi ile 2021 yılında küresek olarak büyüme güçlenmiş, hammadde ihtiyacı artmış bunlarla birlikte fiyatlar genel seviyesinde de gözlemlerimize göre gerçek yükselişler var”...

Didim’de gayrimenkul sektörü hep hareketliÜlkemizde inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli göstergelerden birisi olan ‘konut satış’ rakamlarına baktığımızda yılın ilk üç ayında 320 bin konut el değiştirirmiş. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.7’lik bir artışa işaret ediyor. Satış türlerine göre ise en önemli artış 2021’in ilk çeyreğine göre ipotekli satışlarda yaşanmış. 2022’nin aynı döneminde ipotekli satışlar yüzde 44.7’lik bir artış göstermiş.

Fiyat artışının önde gelen nedeni ise girdi maliyetlerinin artması. TÜİK’in inşaat maliyet endeksi verilerine göre yüzde 79.9 artış gösterirken, malzeme fiyatları aynı dönemde yüzde 98, işçilik maliyetleri yüzde 41 yükselmiş. Enflasyonist ortamın getirdiği reel getiri arayışı başta konut olmak üzere tüm gayrimenkul çeşitlerinde talebini oldukça artırmış.
Umut Kaşan’la Vitrin’de bu hafta Realty World Kıyı Gayrimenkul’de Gayrimenkul Danışmanı Adil Mustafa Özulucan ile konut, emlak ve gayrimenkul sektörünü konuştuk.

PROFOSYONEL DANIŞMANI KAZANDIRIR

- Öncelikle profesyonel gayrimenkul danışmanı ne demek?
ÖZULUCAN: Profesyonel gayrimenkul danışmanı, sektörümüzle ilgili tüm güncel gelişmeleri eş zamanlı takip eder ve sahada sürekli aktif olur. Böylece müşterileri için doğru analiz ve raporlama yapar. Bu da beraberinde doğru fiyatlama, doğru bilgi ve doğru lokasyon seçimini getirir. Müşterilerini iyi dinler ve ne istediklerini doğru anlayarak verimli bir hizmet sağlar. Satış, alım veya kiralama aşamasına geçildiğinde hukuki geçerliliğe sahip sözleşmeyi hazırlar. Satış ve tapu devri aşamasında danışmanlığa devam eder. Sosyal medyayı, ilan paylaşım siteleri ve çeşitli reklam araçlarını aktif olarak kullanır.

- Emlak ve konut sektöründe yaşandığı iddia edilen derin krizin sizce sebebi nedir? Elbette çözüm önerilerinizi de duymak isteriz?
ÖZULUCAN: Emlak ve konut sektöründe derin kriz yaşadığımız doğru. Bu krizin sebebini birkaç maddeyle anlatabilirim... Hammadde fiyatları enflasyon ve döviz kurlarının artışı sebebiyle sürekli yükseldi. Bu da maliyeti çok artırdı. Buna arsa fiyatlarındaki artışı da eklemeliyiz. Bu da sıfır konut fiyatlarında artışa sebep oldu. Sıfır konutların fiyatı arttıkça bunu baz alan ikinci el konut sahipleri de satış fiyatlarını artırdı.
Bir diğer durum da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alımının konut üzerinden yapılması. Vatandaşlık almak isteyenlerin konut talebinin hızla artması, fiyatların yükselmesinde çok etkili bir sebep. Vatandaşların alım gücünün düşmesi ve orta gelire hitap eden konut üretiminin talebi karşılayamaması ve de kentsel dönüşümün halen yeterli derecede uygulanmaması bir diğer etken. Bence çözüm kentsel dönüşüme ağırlık ve destek vermekten geçiyor. Devletimizin vatandaşların konut alımın destekleyici politikalar üretmesi gerekiyor. Konut alana vatandaşlık verilmesi kaldırılsın.

DİDİM GERÇEK BİR YATIRIM CENNETİ

- Diğer yakın rakip bölgelerle kıyaslandığında Didim’in marka değeri sektörünüze nasıl yansıyor?
ÖZULUCAN: Didim, diğer rakip bölgelere göre mükemmel olan denizi ve havasıyla bir adım önde gidiyor. Konut fiyatlarının daha uygun olması, hızla gelişmesi ve yaşam koşullarının daha uygun olması da Didim’in en çok tercih edilen şehir olmasını sağlıyor ve bunlar da sektörümüze yansıyor.

- Emlak sektöründe dengesiz fiyat oluşumları, fiyat artışları ve tarım arazilerinde kullanım amacına uygun olmayan alış-satışlar hakkında neler söylersiniz?
ÖZULUCAN: Özellikle pandemi sürecinde tarım arazilerine talep oldukça fazlalaştı ve çok fazla satış oldu. Ancak tarım arazilerine verilen imar izinleriyle inşa edilen yapıların sıkı denetim altına alınması ve belirli sürelerde çıkarılan imar affından faydalandırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Böylece tarım arazilerinin sadece amacına uygun kullanılması gerçekleşebilir.

- Sektörde faaliyet gösterenlerin ve çalışanların yetki belgesi alması ve denetim mekanizması üzerine çok sayıda şikayetler var. Herhangi bir sorunda tüketici için şikayet noktasında en doğru hamle nedir?
ÖZULUCAN: Sektörümüzdeki denetim eksiklilerinin giderilmesini biz de bekliyoruz. Tüketici herhangi bir sorunla karşılaştığında bir avukat aracılığıyla hareket etmesinin isabetli olacağını düşünüyorum. Didim’de emlak sektörünün oldukça gelişmiş olması sebebiyle konusunda uzmanlaşmış birçok avukat var.

- Türkiye’de en önemli yatırım araçlarının borsa, döviz, altın ve gayrimenkul olduğunu düşünürsek, Didim Türkiye’de yatırımcı için nerededir? Bize bir yatırım tavsiyesi verseydiniz ne olurdu?
ÖZULUCAN: Döviz, borsa ve altın gibi yatırım araçlarında değer kaybı ve artışı sürekli yaşanmaktadır. Yani tam netlik yoktur. Ancak gayrimenkul yatırımı böyle değil. Gayrimenkul yatırımlarında her zaman değer artışı olacaktır. Ayrıca gayrimenkul yatırımının neden her zaman en geçerli yatırım aracı olduğunu şöyle bir örnekle açıklayabilirim: Yatırım amaçlı satın aldığınız ve kiraya verdiğiniz bir konut hem her sene değer artışına hem de ekstra kira getirisine sahip olacaktır.

- Ülkemizin her dönem lokomotif sektörü konumunda olan gayrimenkul sektörüne girmek isteyen gayrimenkul danışmanlarına tavsiyelerde bulunursunuz?
ÖZULUCAN: Öncelikle planlı çalışmak. Daha önce görüşme sağlanan müşterilerin takibini iyi yapmak ve sürekli iletişimde olmak. Çünkü ilk görüşmeden sonuç alınamayabilir. Sosyal medyanın aktif ve verimli kullanılması da çok önemli. Sosyal medya hesaplarında portföy paylaşımın yanı sıra bölgedeki aktiviteler, doğal güzellikler gibi unsurlar da paylaşılmalı. Şehrimizin tanıtımını yapmak bizim de görevimiz. Sosyalleşmek yeni insanlarla tanışmak ve şehirdeki aktivitelere katılmak da oldukça çok önemli. Böylece daha fazla tanınıyoruz ve bilinirliğimiz artıyor. Gayrimenkulle ilgili ihtiyaç doğması halinde akla gelen ilk isim olmak çok önemli. Müşteriyi iyi dinlemek ve doğru anlamak. Ve en önemlisi sabırlı olmak. Çünkü bizim sektörümüzde rakamlar yüksek ve insanlar satmak, almak veya kiralamak için hemen karar veremezler.

- Konut, ev, arsa, villa ya da tarla alacaklara özellikle vermek istediğiniz özel bir mesaj var mı?
ÖZULUCAN: Didim, denizi, tarihi, doğası ve havasıyla diğer bölgelerle kıyasladığımızda hem arsa ve konut alımları için çok daha uygun, hem de günden güne gelişen, büyüyen yapısıyla gerçek bir yatırım cenneti. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe iddiası olan, bu alanda her bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Kişilerin her türlü alım satım tercihlerinde profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile yol almalarını tavsiye edebilirim. Profesyonel gayrimenkul danışmanı her türlü talepleri için yardımcı olacaktır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!